banner94

Mardin Artuklu Üniversitesi Filistin’in Kudüs Üniversitesi ile Kardeş Oluyor 10 Haziran 2020, 19:24

Mardin Artuklu Üniversitesi, Arap dünyasının en fazla akademik yayın yapan üniversitelerinden Filistin’deki Kudüs (Al Quds) Üniversitesi ile akademik işbirliği projeleri yürütmek üzere ‘Kardeş Üniversite’ protokolü imzaladı.

Mardin Artuklu Üniversitesi, kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla üniversite yerleşkesinde pandemi süreci nedeniyle açık havada ve sosyal mesafe kuralını gözeterek bir araya geldi.

Düzenlenen  basın toplantısında açıklama yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Filistin’deki Kudüs (Al Quds) Üniversitesi ile akademik işbirliği projeleri yürütmek üzere “Kardeş Üniversite” olduklarını belirtti.

Uzaktan eğitim sürecine de değinen Rektör Özcoşar,

Artuklu Üniversitesi, derslerinin yüzde 98’ini uzaktan eğitimle verebildi. Bu önemli bir rakam, çünkü birçok üniversite de bu rakam yüzde 45-50 seviyelerindedir. Mardin’de bulunan Sivil Toplum Örgütleri, MAÜ Akademisyenleri ve Üniversitemizin de katkıda bulunduğu 582 öğrenciye ‘internet bursu’ desteği sağlanarak, öğrencilerimizin yüzde 95’ine ulaşmayı başardık.” dedi.
Kudüs Üniversitesi’nin Arap dünyasında önde gelen akademik bir kurum olduğunu ifade eden Özcoşar,  protokol anlaşmasına dair yaptığı açıklamada:

“Mardin’in bir şehir olarak şekillenmesinde büyük katkısı olan Artuklular, Mardin’i bir şehir olarak inşa ederken büyük ölçüde Mardin’den önce idare ettikleri Kudüs’ten etkilendiler. Artukluların şehir olarak tanıdıkları ilk yer Kudüs’tür. Mardin’i de kuran Artuklu iradesi,  Kudüs deneyimi ve tecrübesi üzerine Mardin’i inşa etmiştir. Bundan dolayı Mardin, sadece Türkiye’de değil bütün dünyada Kudüs mimarisi ve ruhunu en çok yaşatan şehir olarak kabul edilebilir. Bu sebeple Kudüs Üniversitesi ile yapılan anlaşmayı sıradan bir işbirliği protokolü olarak değil ‘Kardeşlik Anlaşması’ olarak yaptık. İki şehir arasındaki bu bağın üniversiteleri arasında kurulan kardeşlik ile daha pratik ve somut yansımaları olmasını bekliyoruz.” dedi.

Bu anlaşma ile iki üniversitenin ortak akademik araştırmalar ve işbirliği, öğrenci veya akademik-idari personel değişimi, yayınların ve diğer akademik materyal ve bilgilerin paylaşımı gibi hususlarda önemli fırsatlar yakalayacağını ifade eden Özcoşar,

 “Üniversitemiz ile Kudüs Üniversitesi’nin Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Hemşire ve Ebelik bölümlerinin ortak çalışmaları ile başlayacak işbirliğinin zamanla diğer fakülteleri de içine alacak şekilde genişlemesini planlıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde Mardin Artuklu Üniversitesi olarak büyük ilerlemeler kaydettiğimiz uzaktan eğitim alt yapımızla bu işbirliğinin oldukça pratik uygulamalarına önümüzdeki ders yılında başlayacağız. Bu anlaşma ile ilgili önemli bir beklentimiz de önümüzdeki aylarda Kudüs ve Mardin’in kardeş şehir olacağı anlaşmalara zemin hazırlamaktır.” şeklinde konuştu.

banner85

Yorum Gönder