AK Parti Mardin Aday Adaylarının Tam Listesi

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için AK Parti’de aday adaylık başvurusunda bulunan aday adayları listesi.

AK Parti Mardin Aday Adaylarının Tam Listesi

AK Parti Mardin Aday Adaylarının Tam Listesi

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için AK Parti’de aday adaylık başvurusunda bulunan aday adayları listesi.

Alınan bilgiye göre AK Parti Mardin Milletvekili Aday Adaylığı için 41'i Ankara Genel Merkezine olmak üzere toplamda 88 kişi başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimi nasıl olacak?

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde uygulanacak hükümleri içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklif, bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek


24 Haziran'da yapılacak ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek - Cumhurbaşkanlığına; siyasi parti grupları, en son yapılan milletvekili seçiminde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan partiler ya da en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek - Seçmenlerce aday gösterilmek istenen kişi, başvuru dilekçesi ve seçilme yeterliliğine ilişkin belgeler ile 131 bin 600 lirayı maliye veznesine yatırdığı dair makbuzla YSK'ye bizzat başvuracak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde uygulanacak hükümleri içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklif, bugün görüşülecek.

YURT DIŞINDAKİ SEÇMENLER HAKKINDA

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop ile MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı'nın imzasını taşıyan, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile yurt dışında yaşayan vatandaşların seçimde, cumhurbaşkanının birinci turda seçilememesi halinde yapılacak ikinci turda da oy kullanabilmesi amacıyla ilgili kanunda değişiklik yapılıyor.

Buna göre, yurt dışındaki vatandaşlar, Türkiye'deki oy verme gününden önceki üçüncü güne kadar sandığa gidebilecek.

Teklifle, yurt dışındaki seçmenlerin randevu ile oy kullanması usulünden vazgeçiliyor. Bunun yerine, yurt dışında yaşayan seçmenlerin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen oy verme günlerinden, kendilerine uygun olan herhangi bir günde oy vermelerine imkan sağlanıyor.

HEM CUMHURBAŞKANI HEM MİLLETVEKİLİ ADAYI OLAMAYACAK

Bir kimse aynı zamanda, hem cumhurbaşkanı adayı hem de milletvekili adayı olamayacak ve aday gösterilemeyecek. Cumhurbaşkanı ve TBMM seçimleri beş yılda bir aynı günde yapılacak.

Cumhurbaşkanı ve TBMM'nin görev sürelerinin dolmasından önceki son pazar günü oy verme günü olacak. Görev süresi, birlikte yapılan bir önceki seçim tarihi esas alınarak belirlenecek. Oy verme gününden geriye doğru hesaplanacak 60 günlük sürenin ilk günü seçimin başlangıç tarihi olacak.

Seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde bu karar 48 saat içinde Resmi Gazete'de yayımlanarak ilan olunacak. Bu kararın verildiği günden sonra gelen 60. günü takip eden ilk pazar günü cumhurbaşkanı ile TBMM genel seçimi birlikte yapılacak.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak ilk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü olan 8 Temmuz 2018'de ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya ilk oylamada en çok oy alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

ADAYLARIN İKİNCİ OYLAMAYA KATILAMAMASI

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin seçime katılmaması halinde; ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılacak ancak ikame, geçici sonuçların ilanını takip eden gün saat 17.00'ye kadar yapılabilecek.

Cumhurbaşkanı seçilenin varsa TBMM üyeliği sona erecek. Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan milletvekili genel seçiminde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini alan siyasi partiler ya da en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.

Teklifle, siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylarını nasıl gösterebilecekleri belirleniyor.

Buna göre, TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler grup kararıyla, diğer siyasi partiler ise tüzüklerinde gösterilen yetkili organlarının kararıyla cumhurbaşkanlığına aday gösterebilecek.

Bir kişiyi birden fazla siyasi parti grubu veya siyasi parti aday gösterebilecek.

CUMHURBAŞKANLIĞINA SEÇMENLERİN ADAY GÖSTERMESİ

Teklifle, Anayasa değişikliği ile hukuk sistemine yeni getirilen, cumhurbaşkanlığına seçmenler tarafından aday gösterilmesinin usul ve esaslar belirleniyor. Süreç, seçmenlerce aday gösterilmek isteyen kişinin YSK'ye başvurmasıyla başlayacak.

Seçmenlerce aday gösterilmek istenen kişi, kimlik ve açık adres bilgilerini içeren başvuru dilekçesi ve seçilme yeterliliğine ilişkin belgeler ile 131 bin 600 lirayı maliye veznesine yatırdığı dair makbuzla YSK'ye bizzat başvuracak. Seçmenler, adaylık teklifi için kayıtlı oldukları ilçe seçim kuruluna bizzat başvuracak. Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak. Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek. Teklif, bugün TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

1 Abdulcelil Cangir

10 Adnan Altun

11 Ahmet Karahan

12 Ahmet Kaya

13 Ahmet Munip Yıldızoğlu

14 Ahmet Seydaoğulları

15 Ali Sincar

16 Arjen Çakı

17 Asuman Sülkü

18 Ayhan Aslan

19 Bahattin Yaşin

2 Abdulhakim Çelik

20 Bilal İleri

21 Burhaneddin İzgi

22 Canip Ateş

23 Cemil Aydoğan

24 Cengiz Demirkaya

25 Ceyda Bölünmez Çankırı

26 Coşkun Akgül

27 Davut Teker

28 Emin İlhan

29 Emin Kahraman

3 Abdullah Şahin

30 Emrah Çiçek

31 Eyyüp Sağcan

32 Faruk Çelik

33 Faruk Kılıç

34 Faruk Sarıdağ

35 Fidan İşcan

36 Gülay Demir

37 Gürkan Demirkesen

38 Gürsel Ekmen Miroğlu

39 Hasan Yıldız

4 Abdulrezzak Dağ

40 Hıdır Acat

41 Hira Yaşin

42 Hüsamettin Demir

43 Hüseyin Çelebi

44 Hüseyin Ertaş

45 Hüsnü Bengin Efetürk

46 İbrahim Erboğan

47 İbrahim Fide

48 İbrahim Kösen

49 İsmail Cihan

5 Abdulsamet Çelebi

50 Levent Sümer

51 Lokman Tekin

52 Lütfi Ekin

53 Mehmet Acay

54 Mehmet Aksöz

55 Mehmet Ali Çeçen

56 Mehmet Ali Dündar

57 Mehmet Beşir Ayanoğlu

58 Mehmet Dursun

59 Mehmet Emin Deniz

6 Abdulsamet Yılmaz

60 Mehmet Emin Nehrozoğlu

61 Mehmet Halit Demir

62 Mehmet Muzaffer Ak

63 Mehmet Sait Çelebi

64 Mehmet Samsa

65 Mehmet Şefik Yıldız

66 Mehmet Veysi Yılmaz

67 Metin Pamukçu

68 Metin Soyubey

69 Meyso Gökçen Çağır

7 Abdulvahap Adın

70 Muhammed Alan

71 Muhammed Fevzi Ensari

72 Murat Akgül

73 Murat Nasıroğlu

74 Mustafa Ekinci

75 Muzaffer Arik

76 Nazan Kaya

77 Olcay Sekizkardeş

78 Orhan Miroğlu

79 Osman Doğru

8 Abdurrahim Akdağ

80 Selahattin Yılmaz

81 Sinan Duyan

82 Suphiye Munğan

83 Süleyman Çelik

84 Şekip Elik

85 Şis Yusuf Berekatoğlu

86 Şükrü Cevheroğlu

87 Teyyar Özkan

88 Veysi Kaya

89 Yasemin Kalya

9 Abdurrahim Temel

90 Yavuz Altaş

91 Yusuf Turgay

92 Zeynep Alkış

www.midyatgundem.com

Anahtar Kelimeler:
MardinAK PArti
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemile Kaya 9 ay önce

Hayırlı olsun.

Avatar
Yusuf can 9 ay önce

Hayırlı uğurlu olsun hep aynı adaylar