YATAŞ Hatalı Üretimine Sahip Çıkmalı

Bu yazı YATAŞ firmasının en sorumlu kişisine açık mektuptur.

YATAŞ; Türkiye’deki yatak imalat firmaları içinde en önde gelenlerinden birisi olup uzun yıllardır bu sektörde hizmet veren kurumsal bir şirkettir. Öylesine geniş bir ağa sahiptir ki, birçok şehirde hatta şehirlerin bazı semtlerinde birden çok mağazası bulunmaktadır. Önceleri sadece yatak ve yatak malzemeleri üretirken sonradan mobilya alanına açılmış, Enzahome adıyla her türlü mobilyayı da üretmeye başlamıştır.

İki genç evlenmeye karar verirler ve evlerinin mobilyalarını, yataklarını almak için YATAŞ’a giderler. Gördükleri ürünleri beğenirler ve alıcı olurlar. Yatak odası, oturma odası, salon ne varsa, ne gerekiyorsa hepsini alırlar, sözleşmelerini imzalarlar ve ödemelerini belirtilen şartlarda yaparlar.

Alınan eşyalar Mart 2019 ayı içinde getirilir ve kurulur. Ev boştur henüz, yaşanmaya başlanmamıştır ve evlenecek olan gençler işleri güçleri nedeniyle eve uğramakta bile güçlük çekmektedirler. Eve diğer eşyaların gelmesi esnasında fark ederler ki, yatakta göze eğreti gelen, dikkat çekici bir durum vardır. Yatakla baza örtüşmesi gerektiği halde yatak bazanın içinde gezinir gibi bir vaziyettedir. Baza genişlik ölçüsü 180 cm, yatağın üst genişliği 180 cm, alt genişliği 174 cm’dir. Böyle olunca yatak ve baza örtüşmemektedir.

Bunu hatalı üretim olarak düşünen tüketici önce yatağı aldığı bayiye gider ve durumu anlatır. Onlar da bize öyle bir durum iletildi, böyle bir hata olmamalı, müşteri hizmetlerine başvurun, prosedür bu şekilde diye yanıt verirler. Tüketici hemen orada YATAŞ müşteri hizmetlerine başvurur. Şikayet dikkate alınarak eksperler gelir inceler ve hazırladıkları raporu ilgili yere ileteceklerini söylerler. Müşteri hizmetleri size dönmezse bu ürünün hatalı olduğu kabul edilmemiş demektir diye de bir izahatta bulunur giderler.

Bir süre bekleyen tüketici, geri dönüş alamayınca tekrar müşteri hizmetlerini arar ve bir gelişme olup olmadığını sorar. Aldığı cevap verilen rapor doğrultusunda dosyanın kapandığı yönündedir.

Örnek olması adına söylemek istiyorum; bir mobilya mağazasına gitmiştim ve alacağım aksesuar türü ürün kendilerinde yoktu, internet sayfamızdan sipariş verebilirsiniz dediler. Peki kargoyla gelen üründe çizik bozuk hata olursa nasıl ispatlayacağım diye sorduğumda, o durumda müşteri beyanı bizim için geçerlidir dediler. Bir de yukarıdaki duruma bakıyorum gözle görülen bir hataya sahip çıkmayan devasa bir firma var ortada.

YATAŞ gibi kurumsal bir firmaya bu duruş yakışmamıştır. Hatalı üretim olduğunu yukarıdaki ölçüleri gören herkes anlar. Müşteriyi mağdur etmeye hiçbir üretim firmasının, hiçbir üreticinin hakkı yoktur. Tüketici hakları diye bir durum var. Yoksa YATAŞ bundan haberdar değil midir? Başka mağdur ettiği tüketiciler olmuş mudur?

Bu gençlerin evlenmesine çok kısa bir süre var.

YATAŞ bu hatasına sahip çıkarsa ve bunu düzeltirse onu da burada yayınlayacağım.

Ve bu hataya sahip çıkarsanız o yatağı kurduğunda bu hatayı görüp rapor etmeyen elemanlarınız, kendilerine bildirildiği halde sorumluluk almak istemeyen bayiniz, burada hata yoktur diye rapor verip dosyayı kapatan eksperleriniz aklınızda olsun lütfen.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol