Midyat Kaymakamlığından, ‘İş Sen’de Midyat Projesi’ tanıtıldı

- Mardin’in Midyat İlçe Kaymakamlığı İş Sen’de Midyat Projesi tanıtım programını gerçekleştirdi.

Milli İrade Orta Okulunda düzenlenen program, İş Sen’de Midyat Projesinde, ilçede işveren iş arayan ve işverenleri buluşturan platformunun yazılımını tanıtıldı.

Midyat kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen projede, ilçedeki iş arayanlarla işverenleri buluşturması amaçlanıyor.

“İşverenlerin işçiye, iş arayanların da işverene ulaşmasını kolaylaştırmak istiyoruz”

Proje ile ilgili konuşan Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz ise, işverenlerin işçiye, iş arayanların da işverene ulaşması konusunda tespit ettikleri eksikliği gidermek adına bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Solmaz, “Bugün burada ilçemizdeki istihdamın arttırılması, istihdam çeşitliliğinin bireylere imkân olarak sunulması için kendimizin hazırlamış olduğu bir yazılım portalını tanıtmak için toplandık. İlçemizde yaklaşık 10 aylık göreve başlama sürecinde yapmış olduğumuz ziyaret ve görüşmelerde istihdam konusunda var olan potansiyelimizin yeterli düzeyde kullanılmadığını müşahede ettik. Özellikle istihdam çeşitliliğinin yeterli düzeyde olduğunu düşündüğümüz ilçemizde, işverenlerin aradığı çalışanı bulamadığı, iş arayan vatandaşlarımızın tecrübesi doğrultusunda; yapabileceği, çalışabileceği iş alternatifinin ortamlarına hızlıca ulaşamadığına şahit olduk.” Dedi

“Bu portala kayıt olan işveren ve iş arayana, kurumsal anlamda referans değiliz”

İşveren ile işçiyi dijital platform üzerinden buluşturmayı amaçladıklarını belirten Solmaz, “Bilindiği üzere çağımız teknoloji çağı. İnsanlar yiyeceğinden giyeceğine, kişisel gelişiminden kültürel eğlencesine kadar, sosyal ağlar üzerinden yapmaya başladılar. İstihdam oluşturma alanında da birçok iş bulma siteleri ve portallar açıldı. Bizler bunları örnek olarak mikro düzeyde sadece Midyat’ımızı kapsayan, İşveren İş Arayan Buluşturma Platformu’nun yazılımını gerçekleştirdik. Yaklaşık 6 aydır üzerinde çalıştığımız bu yazılım sayesinde temennimiz; hem işverenin ihtiyacı olan personelini bulması, hem de iş arayanın kendi tecrübesine dayalı bir istihdam olanağını kendilerine sunmamız. Potansiyelimizin fazlaca olduğu bir ilçede yaşadığımızı bilerek ve sadece ilçemizin koşullarını esas alarak bu projeyi hazırladık. “İş Sen’de Midyat” sloganı ile başladık. Bu portala kayıt olan işveren ve iş arayana, kurumsal anlamda bizler referans değiliz.  Sadece her iki tarafın doğru şekilde buluşmalarını ve iletişime geçmelerini sağlama amaçlı bir kamu hizmeti mantığıyla kurulmuş ücretsiz bir sosyal platform. Sizlerden istediğimiz bu çalışmanın toplumun her kesimine faydalı olabilmesi için bilgilendirilmesi ve doğru kişilerin bu sisteme kayıt yaptırılmasıdır. Gerçekten çalışmak isteyen iş arayan kesiminde daha rahat tespit edilebileceği, toplumda; “işsizim” ,”iş bulamıyorum”,”iş arıyorum ama herhangi bir talebim yerine getirilmiyor” şeklinde olumsuz bir ruh halini ortaya koyan kişilerin de bu sistemde bir nebze olsun katılımlarını sağlamak için bu sistemi oluşturduk. Unutulmaması gereken tek nokta, kendi imkânlarımızla yaptığımız bu sosyal platformun kullanım amacının özümsenmesidir. Projemizin hayırlara vesile olmasını diliyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ” diye konuştu.

Proje Koordinatörü Bilal Uslu ise, “Yaklaşık 8 Aydır bu proje ile ilgili çalışıyoruz. Temel amacımız ilçedeki iş arayanlarla işverenleri buluşturma platformu oluşturabilmek, rabbime şükürler olsun bunu da oluşturduk. Bugünde bunun lansmanını tanıtmaya geldik. İşverenlere tanıtımını yaptık. Birilerinin evine ekmek götürmesine vesile olmaya çalışıyoruz.” Diye konuştu.

Tekstilci İş adamı Hüseyin Ceylan, “Bu proje işverenler ve işçiler açısından çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. İşçi bulmada olsun, işçi arayanda olsun önemli bir projedir.

İş adamı Abdulvahap Arbağ, “Bu program güzel oldu. Midyat Kaymakamlığı güzel bir platform muşlar. Bu program işveren ve işçiyi buluşturma konusunda çok etkili olacağına inanıyorum.” Dedi.

Programa, Midyat Belediye Başkan yardımcısı Abdurrahim Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet İleri, Kamu kurum müdürleri sanayici ve iş adamları katıldı.

www.midyatgundem.com

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2022, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER