TISİAD Erbil’de ticaret merkezi açıyor

- Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD), Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’de büyük bir ticaret merkezi açıyor.

TISİAD Erbil’de ticaret merkezi açıyor

K24' ün haberine göre; Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) tarafından 30 bin metrekarelik alana inşa edilen Erbil’deki ticaret merkezi ile Ortadoğu ülkeleri arasında ekonomik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor.

Nisan ayında faaliyete girecek olan ticaret merkezi hakkında K24’e konuşan TISİAD İstanbul Başkanı Nizamettin Acar projenin bütün altyapı hazırlık çalışmalarının tamamlandığını belirtti:

“Erbil’de açacağımız ticaret merkezi 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve 7 kattan oluşuyor. Proje iki ay sonra faaliyete geçecek ve bunun özellikle Kürdistan Bölgesi’ne ekonomik olarak çok büyük faydaları olacak. Her gün aktif olacak olan ticaret merkezinde sürekli fuarlar düzenlenecek ve bu şekilde Türkiye’den, Ortadoğu’nun farklı ülkelerinden yatırımcılar bir araya gelip bölge ülkeleri arasındaki ekonomi ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacak ve bu ticaret merkezi ile büyük bir kalkınma sağlanacak.”

Kürdistan Bölgesi ve Irak ile yıllık ticaret hacmini 20 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Acar, 2020 yılında Türkiye’den Kürdistan ve Irak’a 7 milyar 354 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ve ihracatın çoğunluğunun Kürdistan bölgesi ile gerçekleştiğini aktardı. 

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER