Gençlerimizi Kim Zehirliyor!

Bir sohbette yaşlı bir amcanın acı bir şikâyetine şahit oldum. “Bu gençlerin durumu ne olacak” diye sordu. Hangi konuda amca dedim.  -Bu uyuşturucu belası-  dedi yutkunarak ve daha birçok kelam etti.


 Evet!  Bu gençlerimizi kim zehirliyor! Uyuşturucu zehiri mahallelere(köy) kadar ve çok küçük yaşlara kadar inmiş durumda. Peki, buralara bu uyuşturucuyu kim getiriyor?  Bunun torbacısı kim? Bunlara neden engel olunmuyor?  Bunun ticaretini yapan kim? Bu gençler bu ilete nasıl kolay ulaşabiliyor. Bütün bu sorular ortada dururken maalesef kılını kıpırdatan kimse yok. Varsa da demek ki çabaları fayda etmiyor.  


İsmini zikretmekte tereddüt yaşadığım için vermiyorum. Geçmişe dönecek olursak bahsettiğimiz Mahalle(eski belde)   Midyat’ın bir zamanlar medrese âlimleri, fakih(öğrenci) yetiştiği bir mahalle idi. Şimdi çok kötü bir durumda. Amcamızın anlattığına göre her köşe başında gençler uyuşturucu müptelası olmuş şekilde akşamları dolanıp duruyorlar.  İlçe merkezi ve diğer mahallelerinde buradan aşağı kalır yanı yok maalesef.


Emniyet tedbirlerini bir kenara bırakırsak. Peki, orada yaşayan büyüklerimiz ya da âlimlerimiz ve öğretmenlerimiz bu işlere neden engel olmazlar, ya da bu işin sonu nereye varacak diye Hiç düşünmezler mi. Resmen yeni nesil uyuşturucu müptelası olarak yetişiyor.  Diyanet'in son günlerde sigara haram diyerek sigaraya yüklenmesi uyuşturucu ve içki gibi bağımlılıkları masum mu kılıyor. Uyuşturucu ve içki sigaradan daha mı az zararlı. Bunun önüne engel koyacak hiçbir şey nasıl yapılmaz şimdiye kadar anlamak mümkün değil.
 

Bakınız… Ey efendiler, âlimler, öğretmenler, ebeveynler, kurum amirleri ve siyasi otoriteler! Bırakın seçim yarışını. Seçilmek için yaptığınız fedakârlıkların(!) ve çabaların yarısını da bu işe ayırın. Yapacağınız en büyük yatırım nesli korumaya yönelik olanı olacaktır. Bu işin vebali büyüktür. Yarın bu gençler yakamıza yapışacak. Gâh bu dünya da gâh ahirette. Bunun vebalini hiç kimse veremez.  Bu nedenle bu işe topyekûn bir el atmalıyız.  Bu işe bir çözüm getirmeliyiz. Çocuklarımız gençlerimiz göz göre göre elden gidiyor. Öyle bir nesil yetişiyor ki; doğru ve sağlıklı düşünemiyor, iyi ve kötüyü birbirinden ayırt edemiyor.  Daha geçen aylarda gencecik bir kardeşimiz bu illetten dolayı hayatını kaybetti.

Bu uyuşturucu işi yapanların gözleri para ve hırs bürümüş. Zerre kadar çocukları ve gençleri düşünmezler. Onlar için sahipsiz, dışlanmış, cahil bırakılmış, İslamsız yetişmiş ve namazsız gençler potansiyel birer kullanıcı ve müşteridir. Gençlerimizi bu alçakların insafına mı terk edeceğiz.

Peki, bu işin çözümü nedir. Nasıl mücadele edeceğiz.  Naçizane birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Bu çözüm yolları iki kategoride sınıflandırılabilir. Yani maddi ve manevi tedbirler.  Bunlar  1- Devletin alacağı tedbirler  2- Ebeveyn ve gençlerin yapacakları.

Birinci kategoride maddi tedbirler olarak devletin yapacağı tek şey  caydırıcı tedbirleri almak ve kanunlaştırmak. Bu işi yapanları ve uyuşturucu madde  üretenlere müsamaha göstermemek.
Asıl önemli olan alınacak olan manevi tedbirler. Bu konuda ebeveynlere ve âlimlere çok büyük bir görev düşüyor. Yukarıda belirttiğimiz üzere uyuşturucu tacirleri için potansiyel kullanıcı ve müşteriler sahipsiz ve maneviyatı eksik kişiliklerdir. Unutmayalım ki biz onlara sahip çıkmazsak başkası sahip çıkar. Eğer bizler çocuğumuza İslami bir terbiye vermek konusunda donanımlı değilsek onlara önayak olup  bu konuda eğitimi kendine vazife ve ibadet bilenlere teslim edelim. Namaz ve cami ahlakı kazandıralım. Gençlerimize de tavsiyem arkadaş ortamlarını iyi seçmeleridir.  Aşağıya yaşanmış gerçek hayat hikâyelerinin olduğu haber linklerini yazdım. Bunlardan örnek alınması amacıyla istifade edilebilir.

Sözün özü şu ki: “Ne ekersek onu biçeriz”.
https://www.ilkha.com/haber/50036/uyusturucudan-kurtulmanin-en-iyi-yolu-kuranla-tanismak
https://ilkha.com/haber/58572/arkadas-ortaminda-uyusturucu-kullanmaya-basladik
https://ilkha.com/haber/69867/genclerimizin-kurtulmasi-demek-gelecegimizin-kurtulmasi-demektir
https://ilkha.com/haber/90441/uyusturucudan-maneviyatla-kurtuldum
https://ilkha.com/haber/79062/eski-arkadas-ortamina-gitmeyerek-uyusturucu-illetinden-kurtuldum
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.