Çiftçilere “anız” uyarısı

Mardin Tarım İl Müdürü Özkan Önen, çiftçilerin ekin sonrası anızları yakmamaları uyarısında bulundu.

Çiftçilere “anız” uyarısı

Çiftçilere “anızuyarı

Mardin Tarım İl Müdürü Özkan Önen, çiftçilerin ekin sonrası anızları yakmamaları uyarısında bulundu.

Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Önen, anız yangınlarının önünü almak ve toprağın verimliliğini korumak için çiftçilere anız yakmayın uyarısı yaptı.

İl Müdürü Önen, “Ülkemizde hububat hasadından sonra kalan artıkların yakılması ve toprağa karıştırılmasının verim ve toprak üzerine etkileri, yapılan araştırmalarla belirlenmiş olup, anız yakılması ile sap, saman ve organik maddelerin yok edilmesi sonucu, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik dengesi bozulmakta, su ve rüzgar erozyonu artmakta ve çok önemli kayıplar meydana gelmektedir.” Dedi.

Anızların yakılması ile çevre ve ekolojik yapıya zarar verildiğini ifade eden Önen “Anız yakılırken, ağaç çalı ve toprak üstü canlılar, henüz hasat edilmemiş komşu tarlalarındaki ürünler, meyve bahçeleri, süne mücadelesi amacıyla Bakanlığımızca yapılan ağaçlandırma çalışmaları, bunların etrafındaki çitler, telefon direkleri, yerleşim bölgeleri zarar görmektedir. Anız artıkları ile beslenen yaban hayvanları ölmekte, hava kirlenmekte, meydana gelen duman nedeniyle zaman zaman karayollarında görüş azalmakta ve trafik kazaları ile can ve mal kayıplarına neden olmaktadır” diye konuştu.

Önen, anız yakmanın suç olduğunu ve bu yasağa uymayanlar hakkında, 2872 Sayılı Çevre Kanunu´nun 20. Maddesine dayanılarak bu Kanunun ek 1 inci maddesinin (c) bendine aykırı olarak anız yakanlara “her dekar için 48,58 TL idari para cezası verilir” hükmü ile “Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılarak uygulanacağını söyledi.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER