İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırıları Midyat’ta protesto edildi

- Mardin’in Midyat ilçesinde İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırıları Midyat’ta protesto edildi

HÜDA PAR Midyat İlçe Başkanlığı, siyonist işgal rejiminin Mescid-i Aksa ve Kudüs'e yönelik yaptığı saldırılarını düzenlediği basın açıklamasıyla kınadı.

Ülke genelinde düzenlenen kitlesel basın açıklamalarında işgalci siyonist rejimin son günlerde Filistinlilere ve Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları telin edildi, İslam ülkelerine önemli çağrılar yapıldı.

Midyat’taki basın açıklaması Merkez Hacı Hasan Gündüz Cami avlusunda yapıldı. Basın açıklamasına birçok siyasi parti ve STK temsilcileri ile Kudüs sevdalısı vatandaşlar katıldı.

Teravih namazı sonrası Hacı Hasan Gündüz Camii önünde düzenlenen basın açıklamasını HÜDA PAR Midyat İlçe Başkanı İsa Altunkaynak okudu.

Siyonist işgal rejiminin her Ramazan ayında Filistin genelinde ve Mescid-i Aksa’ya yönelik vahşi saldırılarını artırdığına dikkat çeken Altunkaynak, bunun bir gelenek haline getirerek Müslümanların tepkisini ölçtüğünü ve bayrama buruk bir şekilde girilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Mübarek Ramazan ayının ortasına geldiğimiz bu günlerde siyonistlerin Mescid-i Aksa’nın kudsiyet ve mahremiyetini çiğneyerek sabah namazında Aksa’ya yönelik saldırıya geçtiklerini belirten Altunkaynak, "Gerçek ve plastik mermilerin yanında gaz bombaları ile Mescitte namaz kılan cemaat ve murabıtlara saldırmış, bu saldırılarda yüzlerce Müslüman yaralanırken yüzlercesi de kaçırılarak esir edilmiştir. Bu vahşi ve barbar saldırılar kabul edilemez. Bu saldırıları kınıyor ve lanetliyoruz. Aksa’nın izzeti için bedenlerini siper ederek şehadet şerbetini içen şehitlerimizin şehadetini tebrik ediyor, yaralılara acil şifalar, esir edilenlerin de bir an önce özgürlüğüne kavuşmalarını niyaz ediyoruz." dedi.

"Siyonist rejimle kurulacak her tür ilişki Kudüs davasını yalnız bırakacak ve zayıflatacaktır"

Siyonist işgal devam ettiği müddetçe bu saldırı ve acıların devam edeceğini sözlerine ekleyen Altunkaynak, "Bu saldırı ve işgali bitirmeni yolu iki devletli çözüm, işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirme safsataları değildir. Bunun böyle olmadığına tarih şahittir. Siyonist rejimle kurulacak her tür ilişki Kudüs davasını yalnız bırakacak ve zayıflatacak, Aksa’ya yönelik saldırıları artıracak, işgal ve talanın genişlemesiyle sonuçlanacaktır. Bunu hiçbir Müslüman kabul etmemelidir." ifadelerini kullandı.

Bu işgal ve saldırıları bitirmenin tek yolunun Kudüs ve Filistin topraklarında siyonist işgalini tamamen kaldırmak olduğunu söyleyen Altunkaynak, bunun da Filistin halkının şerefli ve izzetli direnişine ses olmak, bütün imkânlar seferber edilerek destek olmak, her zaman ve zeminde yanlarında olmakla mümkün olabileceğini ifade etti.

“Bu işgal çetesi kınama, açıklama ve protestolardan değil, sadece güçten anlar”

Filistin halkının kendi vatanlarını, Kudüs’ün şeref ve izzetini savunmak için yapmış olduğu mücadelenin meşru ve kutsal olduğunun altını çizen Altunkaynak, "Bu mücadele asla bir terör eylemi değildir. Terörist, Filistin halkını katleden, topraklarını işgal eden Aksa’nın mahremiyetini ayaklar altına alan siyonist işgal rejimdir. Bu işgal ve katliam durdurulmalıdır. Tarih ve günümüz şahittir ki bu işgal çetesi kınama, açıklama ve protestolardan değil, sadece güçten anlar." şeklinde konuştu.

"Verilen vaatler ne olursa olsun, Kudüs davasına sırt çevirip siyonist rejimle ilişki kurulmamalıdır"

Kudüs ve Aksa'nın sadece saldırıya uğradığı zamanlarda gündemde olduğunu, hâlbuki her zaman gündemin birinci maddesi olması gerektiğini; işgalden kurtuluşu için kısa, orta ve uzun vadeli işleyen ve kendisini güncelleyen somut planların yapılması gerektiğini belirten Altunkaynak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İşgal rejimini zulüm ve işgalinde pervasızlaştıran Müslümanların birlik olamamalarıdır. İki milyarlık İslam Ümmeti’nin gözü önünde bu katliamların yapılması kabul edilemez. İzzetli ve şerefli Müslümanlar, gençlerimiz, kadınlarımız, âlim ve yöneticilerimiz bu zilleti kabul etmemeli. Aksa’nın izzeti ve özgürlüğü için birleşmeli ve ayağa kalkmalıdır. Müslüman ülkelerin yöneticileri ve hassaten Türkiye, bu saldırıları sona erdirip tekrarlanmaması için somut adımlar atmalıdır. Verilen söz ve vaatler ne olursa olsun, Kudüs davasına sırt çevirip siyonist rejimle ilişki kurulmamalıdır. Filistin’de ‘normalleşme’ siyonist işgalin bitmesidir. Filistin’de ‘normalleşme’ işgalcilerin geldikleri yere geri dönmesidir. Dünyanın, siyonistleri devlet olarak tanımaktan vazgeçmesidir. Siyonistleri tanımanın ne Türkiye’ye ne Filistin halkına ne de ümmete bir faydası olmayacaktır. Aksine dünyevi ve uhrevi vebali büyüktür. Allah indinde kimse bunun hesabını veremez.”

Altunkaynak, "HÜDA PAR olarak her daim Kudüs davasının yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bütün üyelerimizle Filistin’de yaşanan gelişmeleri yakından izliyor ve takip ediyoruz. Gelişmelere göre tavırlarımızı belirleyecek, bu işgal ve talana karşı hep birlikte karşı duracağız. Allah bizleri Özgür Kudüs için mücadele edenlerden eylesin.  En kısa zamanda Aksa’da hep birlikte namaz kılmayı nasip eylesin." dedi.

Metin Demir isimli vatandaş ise, “Karınca kararınca, kendimiz burada İsrail’e karşı İsrail’in yaptığı zulümlere karşı, azgınlıklara karşı, bu Ramazan Ay’ında Müslümanların kanını dökmeye, mukaddesatlarına tecavüz etmelerine karşı safımızı göstermek, için bira araya geldik.” Dedi.

Aburrahim Kaya’da, “İsrail’i kınıyoruz. Yapmış oldukları yaptıkları tamamıyla teröristedir. Filistinli Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Allah yar ve yardımcıları olsun. Duamız ve temennimiz o Siyonist terörist İsrail zulmünün altından kurtulmalarıdır.”

Gurup daha sonra olaysız olarak alandan ayrıldı.

Selahattin Erol / Midyat

www.midyatgundem.com

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2022, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER