Midyat’ta Eski hükümlüler devlet desteğiyle iş sahibi oldu

Mardin’in Midyat ilçesinde, "Engelli ve Eski Hükümlüler Kendi İşini Kurma Projesi" kapsamında hibe desteğinden faydalanarak işyeri sahibi oldu.

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Koruma Kurulu toplantısı gerçekleşti.

Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun başkanlığında Denetimli Serbestlik Salonunda gerçekleştirilen toplantıya kurul üyeleri katıldı. Toplantıda, denetimli serbestlik kapsamında bulunan yükümlülere yönelik düzenlenecek yardım ve kurslar karara bağlandı.

Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, şu andaki modern ceza infaz sisteminde önemli olan hükümlülerin ceza evine girdikten sonra dış dünyaya adaptasyonlarının sağlanmasına yönelik iş ve işlemlerin yürütülmesi olduğunu söyledi.

Başsavcı Olgun,  yaptığı açıklamada şöyle konuştu. “bu anlamda daha öncede Açık Ceza İnfaz Kurumumuzda da çalışmalarımız olmuştu. Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile beraber bu yönde çalışmalarımız var. Koruma Kurulu ’muzunda amacı, hükümlülerin dış dünyaya adaptasyonlarının sağlanması noktasında onların iş sahibi olmalarına yönelik çalışmalar yapmaktır. Bugün de bu çalışmalardan bir tanesi de meyvesi verilmiş oldu. Yüne toplantımız sonrasında hem buranın açılışını yaptık. Hem de arıcılık faaliyetleri kapsamında işletme sahibi olup bu faaliyeti yürüten arkadaşımızın ürünlerini de görmüş olduk. Bunlar son derece önemli hususlar. Hükümlüler cezalarını infaz ettikten sonra toplum hayatına iş sahibi de olarak adapte olmaları sebebiyle bir daha en azından tehlikeli alanlara girmeyip, bu alanlardan uzak duracakları düşüncesiyle hareket ediyoruz. Onun için ben bu meseleyi çok önemsiyorum. Tüm katılımcılara da çok teşekkür ediyorum. “ diye konuştu.

Düzenlenen Toplantının ardından,  M.N.G. adlı proje sahibine ait 32.877,00 TL tutarında ‘Oto Yıkama ve Kuaför’ ile yükümlü Ş. B. adlı proje sahibine ait 32.877,00 TL tutarında  ‘Arıcılık’ projeyle hayalini kurdukları iş yerlerinin açılışı ve tanıtımları yapıldı.

Açılışa, Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, Cumhuriyet savcısı Asef Türkmen, İlçe Emniyet Müdürü Mevlut, Tüylü Mardin İŞKUR Müdürü Mehmet Akın, Midyat Denetimli Serbestlik Müdürü Habil Kanoğlu ve Midyat Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Koruma Kurulu üyeleri iştirakleri katıldı.

Mardin Çalışma ve İş Kurumu olarak her yıl iki dönem (Haziran ve Aralık aylarında) halinde alınan hibe desteği başvurular Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından karara bağlanmaktadır. Verilen desteğin kaynağı, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden veya işveren vekillerinden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları fonudur.

"Hibe desteği kapsamında İŞKUR’ca uygun görülen Engellilere yönelik kendi işini kurma projesine 65.000,00 TL, Eski Hükümlülere yönelik kendi işini kurma projesine 53.655 TL(Brüt asgari ücretin 15 katı) tutarında destek sağlanmaktadır.

Bu kapsamda Mardin ilimizde toplam 51 proje yapılmış olup bu projelere toplam 2.985.236,32 TL kaynak aktarılmıştır. İl Müdürlüğüz bünyesinde 2 iki tane Engelli Kendi İşini Kurma projesi ile 15 tane Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma projesi devam etmektedir.

Bilindiği gibi 5402 sayı ve 20/071 2005 tarihli ‘Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kanunu’ ile yürürlüğe giren bir ceza infaz sistemi olan Denetimli Serbestlik Kurumu; şüpheli, sanık veya hükümlünün toplum içinde denetim takip ve iyileştirmesinin yanı sıra toplumun korunmasına da hizmet eden insan ve toplum temelli uygulamalar bütünüdür. Midyat Denetim Serbestlik Müdürlüğü Koruma Kurulu Başkanlığı ile Mardin İŞKUR Müdürlüğü işbirliği ile toplam 29 proje yapılmış olup çeşitli mesleklerde olmak üzere 15 tane proje aktif devam etmektedir. Midyat İlçemizde yapılan projelere toplam 1.429.968,40 TL kaynak aktarılmıştır.

İş yerinin açılışı Kaymakam Solmaz’ın iş sahibi ile konuşması, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun’un açıklaması detay görüntüler.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER