Fransa’dan Gelen Gönül Elçileri Midyat’a Hayran Kaldı

Fransa’dan Mardin Midyat’a gelen gönül elçileri Midyat’ta hayran kaldı.

Fransa’dan Gelen Gönül Elçileri Midyat’a Hayran Kaldı

Fransa’dan Mardin Midyat’a gelen gönül elçileri Midyat’ta hayran kaldı.

Fransa'dan İstanbul aktarmalı THY uçağı ile gelen 48 turist havalimanında, çiçeklerle, davul zurna eşliğinde halaylar çekilerek karşılanmasının ardından Midyat’ta geldi.

Uzun yıllar aradan sonra yurt dışından ilçeye gelen turist kafilesi, esnafın yüzünü güldürdü.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday olan Mardin'de 2 yıldır terör ve şiddet olayları nedeniyle aksayan turizm, huzur ve güvenin sağlanmasının ardından, yeniden canlanmaya başladı. Yerli ve yabancı turistlerden oluşan 48 kişilik kafile, dün akşam saatlerinde Mardin'e gelmesinin ardından Midyat, Mor Gabriel Manastırı, Hasankeyf, Gümüşçüler çarsını gezdi.

Midyat Kaymakamı Hüseyin Tekin Dernek Başkanını ağırladı. Paris’ten gelen, Fransa Hanımeli Kadın Dernekleri (Femmes Du Monde ) Başkanı Pembe Hekimoğlu, Gönül Elçileri Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi, Kızıltepe’de faaliyet gösteren Kızıltepe Star Taşıma Kooperatifi Başkanı Mustafa Omuk ve Abidin Aslan’ı makamında kabul etti.

Tekin, Avrupa’dan Midyat’ta gelmeleri bizleri gururlandırdığını kaydetti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Tekin, “Televizyonlardan bu bölge için Dezenformasyon ve kara propaganda yapıldığını, buraya geldiklerinde ise öyle olmadığını görüyorlar, Midyat’ın Paris’ten bir farkı olmadığı hata daha güvenli olduğunu söyleyebilirim dedi.

Fransa Hanımeli Kadın Dernekleri (Femmes Du Monde ) Başkanı Pembe Hekimoğlu, bizim için Güneydoğu her zaman gelip görmemiz, gezmemiz bir hayaldi, bu hayali gerçekleştirdiklerini söyledi. Hekimoğlu, şöyle konuştu: “Şu an 48 bayan olarak buradayız. Herkesin söylediği bir şeydi rüya gibi bir yere geldik. Benimde hayran kaldığım pırıl pırıl caddeler. Midyat Mardin çok güzel korunmuş. Geldiğim andan beri kim ile karşılaştıysam bize yardımcı olabilmek için canla başla çalıştı.”

Gönül Elçisi Projesi Koordinatörü Ahmet Külekçi ise, dünyanın turizmin başkenti Paris’ten Mardin’e gelen Hanımeli Derneği Başkan ve üyelerine çok teşekkür ettiğini belirterek, Ön yargıların kırılması, kaynaşma ve dayanışma birliktelik ruhunu artırma noktasında ciddi bir projeye imza attıklarını söyledi.

Külekçi, “Kardeşliğimizin pekiştiği noktada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’un başlattığı çok değerli projeler var. Sosyal projelerle birlikte halkların buluşması gerçekleşiyor. Bu projeler geleceğimiz için, yarınlar için çok önemli. Terörle mücadelede çok başarılı olduğu bir dönemde bu mücadeleye birlikte omur vermenin hazını yaşıyoruz. Paris Hanımeli Derneğinin burada olması, buradaki birlikteliğe katkı sağlaması çok güzel Midyat’ta çok güzel ağırlandık. “diye konuştu.

Paris’te 43 yıldır yaşayan ve ambulans şoförlüğü yapan 5 çocuk annesi Canan Mutlu, “o kadar güzel anılarım olacak ki burada Mardin Havalimanı’na iner inmez çok güzel karşılandık. Çok gururlandık ve de çok mutlu olduk Mardin’de herkese çok teşekkür ediyoruz.”

Paris’ten gelen Hatice Çelik ise, “Anlatılanlar gibi değil, çok beğendim, çok güzel anlatılmıyor yaşanıyormuş. Yaşanmadan bilinmiyor. Her yerden insanların rahatlıkla gelip dolaşabileceği, gezip, güzel yerler göreceği kültürümüzün tanıtıldığı çok güzel yerler.” dedi.

Fahriye Demirtaş ise, “fazlasıyla çok sevdik, çok beğendik ve çok mutlu olduk.”

Hollanda’dan gelen Ayşe Meşgule ’ise, “Mardin’i anlatmaya gerek yok, gelip yaşamak gerekiyor. İlk defa geliyorum, müthiş çok beğendim, memleketimizin her tarafı ayrı bir güzelliği var ama Midyat çok farklı kesinlikle gelip yaşamak, görmek, gezmek dolaşmak gerekiyor.” Diye konuştu.

Konuk ekip daha sonra Mardin’e hareket etti.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER