Kültür turizminin gözde kentlerinden Mardin'de bayram tatili yoğunluğu

- Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Mardin, Kurban Bayramı tatilinde yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Gürgör de tarihi kentin son yıllarda turizmde yakaladığı ivmeyi sürdürdüğünü vurguladı.

Özellikle bayram tatili ve hafta sonlarında otellerin neredeyse tam dolulukla çalıştığını vurgulayan Gürgör, şunları söyledi:

"Mardin turizmi artık 12 aya yayıldı. Her dönem turist akınına uğrayan bir şehir. Ramazan Bayramı'nda çok ciddi talepler geldi hatta bazı misafirimize yer bulamadık. Kurban Bayramı'nda da benzer yoğunluk görüyoruz. Her 10 kişiden biri Mardin'e gelmek istiyor. Kültür ve medeniyet şehri Mardin'imize herkesi bekliyoruz."

Restoran müdürü Ufuk Hakan da Ramazan Bayramı'nda yaşanan hareketliliğin bu bayram da sürdüğünü söyledi.

Hem yurt dışından hem de yurt içinden gelen turistlerin yöresel lezzetlere yoğun ilgi gösterdiğini anlatan Hakan, şunları kaydetti:

"Mardin medeniyetler şehri. Tarihi yapıları ön plana çıkmakta. Bunun yanında yöresel lezzetler tercih ediliyor. İki bayramda da çok güzel ilgi gördük. Tarihi dokusuyla taş yapılarıyla Mardin medeniyetlerin beşiği, marka kent. o yüzden en çok tercih edilen kentlerden biri.

İstanbul'dan Mardin'i gezmeye gelen Semra Eroğlu ise kendisinin Karadenizli, eşinin de Trakyalı olduğunu belirterek, tarihi kenti görmeye geldiklerini söyledi.

Mardin'i çok beğendiklerini dile getiren Eroğlu, "Kilise, medrese gibi birkaç yeri gezdik. Çok güzel başladı gezimiz ve devam ediyoruz. Bayram tatili boyunca buradayız. İlk gün olmasına rağmen çok büyülendik, çok etkilendik. Yorulmamıza rağmen dinlenmeye gitmek istemiyoruz, devam etmek istiyoruz. Herkesin bu güzellikleri görmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

Kanada'dan gelerek tarihi kenti gezen Kam Vachan de Mardin'in tarih dolu bir kent olduğunu belirterek, çok beğendiğini ve etkilendiğini söyledi.

AA

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2022, 13:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER