Tarihi çarşı ve sokaklar turizme kazandırılıyor

Yaman, Şehirdeki tarihi çarşı ve sokakları sağlıklaştırarak turizme kazandırdıklarını söyledi.

Tarihi çarşı ve sokaklar turizme kazandırılıyor

Tarihi çarşı ve sokaklar turizme kazandırılıyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi, tarihi çarşı ve sokakların sağlıklaştırılması ve turizme kazandırılması çalışmalarına devam ediyor. Şeyh Çabuk Camii-Ulu Camii Doğu Kapısı ile Hasan Ammar Çarşısı’nın ihale ve sözleşmesi tamamlandı. Turizme büyük katkısı olacak çalışmalar yakında başlayacak.

Proje kapsamında, sokakların restorasyonu yapılacak, sıvalı duvarlar temizlenecek, derz yapılacak, cam mekânlar, kepenkler, tenteler değişecek. Bunun yanında bina kapıları ile tabelalar değişecek ve bitki saksıları yapılacak.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Şehirdeki tarihi çarşı ve sokakları sağlıklaştırarak turizme kazandırdıklarını söyledi.

Mardin’de sağlanan güven ve huzurla birlikte vatandaşın yüzünün güldüğüne dikkat çeken Yaman, “Baharla birlikte vatandaşlarımızın yüzü gülüyor. Yaptığımız çalışmalar da zaten bunun içindir. Bundan dolayı belediye olarak bu şehrin her yerinde biz varız. İnşallah bu hep böyle devam edecek. Şehrimize gelen turist sayımız artı. Misafir sayımız artı. Otellerimiz dolu ve esnafımızın yüzü gülüyor. 2018 yılı aynen bu şekilde çiftçilerimizin, esnafımızın ve bölge insanımızın yüzünün güldüğü yıl olacak.” diye belirtti.  

Yaman, şöyle devam etti: “Şehir olarak turizm de yakaladığımız bu güzel havayı devam ettirmek adına şehrimizin tarihi mekânlarını sağlıklaştırma çalışmalarına devam ediyoruz. Daha önce Kermozade Konağı’nın bulunduğu sokağı düzenleyerek turizm kazandırdık. Vatandaşlarımız ve dışardan gelen misafirlerimiz bu sokağı çok beğendi. Gelin damat adayları başta olmak üzere birçok insanımız burada fotoğraf çektiriyor.”

Misafirlerimizin güven ve huzurun şehri Mardin’den mutlu bir şekilde ayrılmaları için çalıştıklarını kaydeden Yaman, “Şeyh Çabuk Camii-Ulu Camii Doğu Kapısı ile Hasan Ammar Çarşısında düzenlemeler yapacağız. Bu çalışmalarımızın turizme büyük katkısı olacak. Sokakların restorasyonundan tutun kapı ve tabelaların değişmesine kadar elden geçireceğiz. Her geçen gün şehrimiz kültürüne uygun hale gelerek daha da güzelleşiyor.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 07:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER