Mardin’deki Okular “Beyaz Bayrak”

Mardin'de 481 okula ‘beyaz bayrak’ sertifikası verildi

Mardin’deki Okular “Beyaz Bayrak”

Mardin'de 481 okula ‘beyaz bayrak’ sertifikası verildi

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa yürütülen “Temiz Okul, Sağlıklı Okul” projesi çerçevesinde, “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara bayraklarının verilmesi için kente ilk defa bir tören düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen törene, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanı Yavuz Ateş, İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, İl protokolü ve okul yöneticileri katıldı.

2016 yılında 10, 2017 yılında 23 okulun beyaz bayrak almaya hak kazandığı Mardin’de 2018 yılında ise bu sayı rekor bir seviyeye ulaşarak 481 okul beyaz bayrak almaya hak kazandı. Bu sayı ile ilimiz Beyaz Bayrak’ta Türkiye rekoru kırmış oldu.

Programda Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay ve İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı konuşma yaptılar.

Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, konuşmasında destekleri için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’a ve katılımları için Mesleki ve Teknik Genel Müdürü Osman Nuri Gülay’a teşekkür etti. Konuşmaların ardından Vali Yaman,  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Gülay ve İl Milli Eğitim Müdürü Sarı tarafından okul yöneticilerine sertifika ve “Beyaz Bayrak” takdim edildi

Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 08.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştu.

Şölen havasında geçen tören hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER