Gelecek Nesil, Sağlıklı Çocuk Projesi

“Gelecek Nesil, Sağlıklı Çocuk” projesi başlıyor.

Gelecek Nesil, Sağlıklı Çocuk Projesi

İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Kültür Koleji’nin ortak olarak yürüteceği “Gelecek Nesil, Sağlıklı Çocuk” projesi başlıyor. Çocukların kas, iskelet sistemini korumak adına planlanan proje; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ayrı ayrı yürütülecek.

Çocukların fiziksel gelişimlerini değerlendirerek büyüme dönemlerinde ve ileriki yaşlarda karşılaşabilecekleri kas iskelet sistemi sorunlarını önceden belirlemek ve bireysel olarak koruyucu, önleyici yaklaşımların geliştirilebilmesi amacıyla öğrencilere özgü gerekli uyarılarda bulunulacak. Deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılan fiziksel değerlendirmeler ve anket uygulamalarıyla her öğrenci bireysel olarak ölçümlenecek ve değerlendirilecek. Değerlendirme ardından sadece duruş bozukluğu olan öğrencilere, ileriki yaşlarda oluşabilecek kalıcı duruş problemlerini önlemek amacıyla egzersiz veya eğitim önerilerinde bulunulacak. Öğrenci değerlendirmelerine göre sık görülen problemlere yönelik aile ve öğrenci eğitimi yapılacak. Bu projeyle eş zamanlı yürütülecek bir diğer proje de Hipermobilite Sendromu Olan Çocukların Beslenme Durumunun Saptanması projesi. “Gelecek Nesil, Sağlıklı Yaşam” projesinde hipermobilite sendrom olarak tanımlanan çocukların gastrointestinal semptomları değerlendirilecektir.

Kültür Koleji Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu ve İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekin Akalan, “Gelecek Nesil, Sağlıklı Çocuk” Projesiyle öğrenci sağlığını önemseyerek çağın en büyük sorunlarından biri olan duruş bozukluğu ve beslenme ile ilgili farkındalığı artırarak velilerini bilgilendirmeyi amaçlıyor. Covid-19 pandemisinde kötü postür yani duruş bozukluğuna bağlı ağrıların arttığına dikkat çeken uzmanlar, duruş bozukluğunun sadece kas iskelet hastalıklarına değil ruhsal bozukluklara da yol açabileceğini dile getiriyor. Covid-19 pandemisinden dolayı evden çalışmanın artması, online eğitimin başlaması, hareketsizlik, kilo alınması, kötü beslenme sonucunda postür bozukluğu ve kas iskelet ağrılarında artış yaşanıyor.

www.midyatgundem.com

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2022, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER