Midyat’tan Macron’a sert tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam’a yönelik eylem ve söylemlerine bir tepki de Mardin’in Midyat ilçesinden geldi.

MARDİN  - Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam’a yönelik eylem ve söylemlerine bir tepki de Mardin’in Midyat ilçesinden geldi.

Midyat’ın merkez Bağlar Mahallesi Hazreti Nebi Camii avlusunda, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İslam’a yönelik eylem ve söylemlerine HÜDA - PAR Midyat İlçe Başkanlığı ve STK’lar basın açıklaması yaptı.

Yapılan basın açıklamasını HÜDA - PAR Midyat İlçe Başkanı İsa Altunkaynak okudu.

Açıklamada Fransa’nın tarihteki İslam’a düşmanlıkları dile getirildi ve Macron’a son açıklamaları sert bir şekilde kınanıp lanetlendi.

Altunkaynak, “Macron, İslam’a karşı olan kin ve nefretini artık aleni bir savaşa dönüştürmüştür”

 “Avrupa'da İslam'a ve Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve engellemeler, fiziki saldırılara ve aleni bir düşmanlığı dönüşmüş durumdadır. Sözde demokrasisi ve özgürlükleri ile övünen Fransa, bu düşmanlık ve ötekileştirme furyasının başını çekmektedir. Söz konusu Müslümanlar ve İslam olunca, bütün özgürlükçü ilkeleri helvadan birer puta dönüşen Fransa, kendi vatandaşı Müslümanları haklarından mahrum edebilmektedir. Fransa’nın Toy, cahil ve kaprisli Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açıklama ve uygulamalarıyla İslam’a karşı olan kin ve nefretini artık aleni bir savaşa dönüştürmüştür.” Dedi.

Fransa’nın hem insanlığa hem de İslam’a karşı sicili çok bozuk olduğundan sözlerine ekleyen Altunkaynak, “Son iki asırda başta Cezayir olmak üzere Afrika'nın birçok ülkesinde İslam topraklarını işgal ve talan etmiş, yüz binlerce Müslüman’ı katlederek soykırım uygulamıştır. 2015 yılında Paris'te Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıların ardından çıkarılan OHAL ve Terörle Mücadele Yasası, İslam'a ve Müslümanlara karşı devlet eliyle bir cadı avına dönüştürülmüştür.  Fransız Kamuoyu Görüşü Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, yaklaşık her iki Müslüman’dan biri, tesettürlü kadınların %60'ı hayatlarında en az bir defa ayrımcılığa maruz kalırken, ömürleri boyunca hiç başörtüsü takmayan kadınların %44’ü de bu ayrımcılığa uğramaktan kurtulamadı.” Dedi.

Fransa'daki bütün cami, lokal, okul ve kurumlar izin, her türlü kontrol ve ağır denetimlere tabi tutulmakta olduğunu sözlerine ekleyen Altunkaynak, “ İslam'a ve kutsal değerlerine her türlü hakaret ve düşmanlık himaye görürken, Filistin’i işgal eden, Filistin halkına soykırım uygulayan Siyonist rejimi eleştirmek ise antisemitizm diye yasaklanmıştır. Bununla birlikte Fransa başkanı Macron, ’Fransa Müslümanı’ adıyla kendilerine göre bir Müslüman tipi oluşturmaya çalışmaktadır. İçişleri Bakanı ise market raflarında ‘helal gıda' reyonunun bulunmasını hazmedemediğini, Charlie Hebdo'nun rezil karikatürlerinin okullarda öğrencilere gösterileceğini ve kitaplara girebileceğini söyleyebilmektedir. Bütün bunlar İslam ve Müslümanlara açılan topyekûn bir savaştır. Avrupa ülkelerinde Müslümanlara mal edilmeye çalışılan şaibeli saldırılar, İslam’ı Batı’da yok etme projesinin bir parçasıdır. Avrupa ve Fransa, İslam’a karşı açtığı bu savaşı kazanamayacaktır. Aziz İslam'a karşı mücadele etmeye çalışanlar, dün olduğu gibi bugün de kaybedenlerden olacaktır. İzzet ve İrade sahibi İslam ülkeleri, Fransa’nın bu İslam düşmanlığına karşı mutlaka harekete geçmeli, dünya genelinde Müslümanların hak ve hukukunu koruyacak bir mekanizma mutlaka kurulmalıdır. Başta Fransa olmak üzere Avrupa’da artışa geçen İslam düşmanlığını lanetliyoruz. Avrupa İslam’a gebedir. Bir gün mutlaka bu kutlu doğum gerçekleşecektir.” Açıklamasında bulundu.

Yapılan basın açıklamasının ardından, gurup alandan olaysız ayrıldı.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 20:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER