Miroğlu’ndan Tıp Fakültesi Müjdesi

Miroğlu, Mardin Artuklu Üniversite bünyesinde yeni fakültelerin açılması için girişimlerde bulundu.

Miroğlu’ndan Tıp Fakültesi Müjdesi

Milletvekili Orhan Miroğlu’ndan Tıp Fakültesi Müjdesi

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardin Artuklu Üniversite bünyesinde yeni fakültelerin açılması için girişimlerde bulundu. YÖK Başkanı Yekta Saraç ve Başkan yardımcısı Sefa Kapıcıoğlu'nu ziyaret ederek fakülte taleplerini iletti.
 

Mardin’in ekonomik ve sosyolojik şartlarına uygun olarak Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde yeni fakültelerin açılması ve bu yıl yapılacak yatırımla yatak kapasitesi artırılacak olan Mardin Devlet Hastanesinin eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermesi için girişimlerini sürdüren AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, başta tıp fakültesi olmak üzere yeni fakültelerin açılması taleplerini YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu'na iletti.

Milletvekili Miroğlu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu'na yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bölgemizde ve şehrimizde devam eden huzur ve özgürlük ortamının güçlenmesi için, şüphe yok ki, başta Mardin Artuklu Üniversitesi olmak üzere üniversitelerimizin, bölgenin ekonomik ve sosyolojik şartlarına uygun olarak akademik düzenlemeler yapabilmelerini son derece önemli buluyorum. Değerli hocamız ve rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'nın bu konuda verdiği çabayı, harcadığı emeği biliyor ve takdirle karşılıyorum. Bizler her alanda yararlı ve faydalı işbirliği ve dayanışma halinde oldukça, üniversitelerimiz, yeni imkanlara ve çok özlediğimiz daha güçlü ve özgürlükçü düşünce ortamına kavuşacaktır.  Bu çerçevede YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu'nu ziyaret ettik ve bazı taleplerde bulunduk.” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Başkan yardımcısı Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu'na Midyat Meslek Yüksek Okulunun Doğal Yapı Taşları bölümüne öğrenci alınması taleplerini ilettiklerini söyleyen Miroğlu, “Midyat ve Mardin'de taş ve gümüş işlemeciliği ve işçiliği tam anlamıyla bir sanat ve emek işçiliğidir. Yüzyıllara taşınması ve yaşaması zorunlu ve gereklidir. Meslek okuluna öğrenci alınamazsa, değerli hocamız Tarık Demir’in verdiği emekler boşa gidecek ve hem ticari hem turizm açısından önemli bir imkan zamanla yok olup gidecektir. YÖK Başkan ve Başkan yardımcısı, konuya sıcak baktıklarını söylemiş ve üniversitemizin talebi doğrultusunda, ilgili bölüme öğrenci alınabilmesi için gerekli sürecin hassasiyetle takip edileceğini ifade ettiler.” diye konuştu.

Görüşmede Tıp fakültesinin açılması talebinin ön planda tutulduğunu belirten Miroğlu, “Bilindiği gibi bu yıl yapılacak yatırımla devlet hastanesi kısa sürede 700 yatak kapasitesine kavuşacaktır. Hastanemizin eğitim ve araştırma hastanesi olarak hizmet vermesini amaçlıyoruz. YÖK Başkan ve yardımcısıyla bu konuyu da mütalaa ettik. Üniversitemizde öncelikli olarak Tıp Fakültesinin açılması için öne çıkardığımız talebimiz baki kalmak şartıyla, hastanemiz eğitim ve araştırma statüsü kazanınca, hastanemizin Afiliye olması yani Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlanmasını talep edeceğiz. Prof. ve Doçent talebimiz olacak ve böylece bir süre sonra Klinik eğitimine geçilmiş olacaktır. Konuyu en kısa zamanda Sağlık Bakanımızla mütalaa edecek ve sürecin bir an önce başlamasına ilişkin talebimizi sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Diyebetik ve beslenme ile Antrönörlük bölümleri açılmasının da aktarılan talepler arasında yer aldığını dile getiren Miroğlu, “Değerli YÖK Başkanımız ve Başkan Yardımcımıza ilgileri için, Artuklu Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'ya, Midyat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Tarık hocamıza çalışmaları ve bize verdikleri motivasyon ve bilgilendirmeler için ayrıca teşekkür etmeyi borç biliyorum.” şeklinde konuştu.

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER