Mardin İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kurulu Kararı

- Mardin Valiliği ; 18.06.2021 İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kurulu Kararı

Mardin İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kurulu Kararı

Mardin Valiliği ; 18.06.2021 İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kurulu Kararı (Öğrenci Ders Uygulamaları/Stajları Hk)


İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, “Öğrenci Ders Uygulamaları/Stajları Hk.” çerçevesinde gerekli tedbirleri kararlaştırmak için, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesine istinaden 18.06.2021 tarihinde saat 10.00’da Sayın Vali Mahmut DEMİRTAŞ başkanlığında olağanüstü toplanarak aşağıdaki kararları almıştır. 

GÜNDEM:

  COVID-19 Hastalığı 143 No’lu İl Umumi Hıfzıssıhha Kararları; 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için gereken ek tedbirlerin kararlaştırılması.

KARAR:

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; salgının genel seyrinin ve Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulunun önerilerinin değerlendirilmesi sonucunda alınan kararlar doğrultusunda belirlenmektedir.

05/01/2021 tarihli ve 99910406-799-E-99910406-799-8 sayılı yazı ile staj işlemlerinin T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından “Staj Seferberliği Projesi” kapsamında ücretsiz olarak kullanıma açılan “Kariyer Kapısı Çevrimiçi Platformu” üzerinden yürütüleceği bildirilmiştir.

Bu kapsamda;

Üniversite öğrencilerinin staj başvurularının Kariyer Kapısı Çevrimiçi Platformu üzerinden yapılmasına,
 Üniversite öğrencilerinin stajlarının “Kariyer Kapısı Çevrimiçi Platformu” üzerinden takip edilmesine,
Sağlık sektörüyle alakalı bölüm ve branşlarda öğrenim görmekte olan orta ve yükseköğretim öğrencilerin tümünün stajlarını yapabilmesine,
Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin olarak alınacak kararların Valilik ile koordineli olarak Kaymakamlarımız tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’ nci ve 72’ inci maddeleri gereğince gerekli kararların alınması, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile Sivil Toplum Kuruluşları işbirliği içinde gerekli çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden  davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Oy Birliği/Çokluğu ile karar verilmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER