Mardinli Gençler Balkanları Tanıyor

Yaman, “Öğrencilerimizin Dünya Meselelerine Hakim Olmasını İstiyoruz”

Mardinli Gençler Balkanları Tanıyor

Mardinli Gençler Balkanları Tanıyor

Yaman, “Öğrencilerimizin Dünya Meselelerine Hakim Olmasını İstiyoruz”

Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi genç dostu projelerin yanı sıra Mardinli gençlerin dünyayı tanımaları için de çalışıyor. Bu kapsamda GAP İdaresi tarafından desteklenen Mezopotamyadan Balkanlara Eğitim Köprüsü Projesi de devam ediyor.

Proje kapsamında Gençlik Merkezi’nde düzenli olarak Balkan Tarihi 1-2 (Barbara Jelavıch), Aliya İzzetbegoviç’in Tarihe Tanıklığım ve Doğu- Batı Arasında İslâm, Emina Şeçeroviç Kaşlı’ nın Kurşunların da Rengi Var kitabı okutulurken toplam 12 haftalık ders programının ardından teorik olarak bilinçlenen 8 gruptan 235 genç balkan ülkelerine saha uygulamaları için götürülüyor.  Eğitimleri tamamlayan 1 ve 2 grup öğrenciler Balkan ülkelerini tanıma imkanına sahip olurken, devam eden derslerle diğer 6 grup da Balkan ülkelerine gidecek. Projeyle Mardin’in tanıtımına da önemli katkı sunuluyor.

Birçok farklı projeyle gençler mutlu

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman gençlere verilen değeri  projeler ile gösterdiklerini  ve Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerin ülkemizi ve dünyayı tanıması için de çaba verdiklerini söyledi.

 Yaman, “Mardinli gençlerimizin farklı ülkeleri tanımalarını ve dünya meselelerine hakim olmalarını istiyoruz” dedi. Bu nedenle Gençlik Merkezi’nde başarılı çalışmalar yaptıklarına değinen Yaman, “Büyükşehir Belediyesi olarak bölgemizin en büyük gençlik merkezini 2 bin 700 metrekare alanda hizmete açtık. Akabinde gençlerimizin her yönüyle donanımlı olması, ülke ve dünya meselelerine hakim olması için birçok çalışmayı da merkezimiz bünyesinde gerçekleştirdik. Bunlardan birisi de hala devam eden ve GAP İdaresi’nin desteklediği Mezopotamyadan Balkanlara Eğitim Köprüsü Projesidir. Projemiz gençlerimizin Balkan ülkelerini tanımalarına fırsat vermektedir. Ayrıca kardeş ülkemiz olan Bosna ve Bosna’nın efsane lideri Aliya İzzetbegoviç’de projeyle daya iyi tanıtılmakta bölgede çekilen acılar da daha iyi anlatılmaktadır” ifadesini kullandı.

Çalışmalar devam edecek

Yaman şöyle devam etti: “Yaptığımız bu çalışmanın meyvelerini son derece olumlu bir şekilde aldık. Ayrıca projemiz kapsamında teorik eğitim süresini tamamlayan kursiyerlerimizle saha uygulaması için Bosna-Hersek’ e gidilmesi de önemlidir.. Liseler düzeyinde teori ve saha uygulaması olan ilk uluslararası proje böylece Mardin’ de, Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür organizasyonları sadece Balkanlarda sınırlı tutmayacağız. Birçok farklı kıtada birçok farklı ülkeyi gençlerimiz ile tanıştıracağız ve onların bilgi sahibi olmalarına vesile olacağız. Amacımız gençlerimizin ufuklarını açarak güzel şehrimizi daha donanımlı gençlere emanet etmektir. Bundan sonra da bu tür çalışmalar ile gençlerimizi mutlu edeceğiz”

Öte yandan projenin 1. ve 2. grup öğrencileri ile 4-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen ilk geziye Yazar Senarist Ahmet Tezcan mihmandarlık etmekle beraber. 2-5 Temmuz arası üniversite grubuna yapılacak geziye Anadolu Ajansı Eğitim Koordinatörü Cihangir İşbilir mihmandarlık edecektir. 11-14 Temmuz arası 5. ve 6. grubumuzla yapılacak geziye Gazeteci Yazar Ömer Lekesiz mihmandarlık edecektir. 18-21 Temmuz’da 3. Ve 4. grup öğrencilerimiz Akademisyen Enes Ateş mihmandarlık edecektir. 10-13 Ağustos arasında 7. Ve 8. Grubumuzla yapılacak geziye Alija Dizisi Yapımcısı Hakan Sancaktutan mihmandarlık edecektir.

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER