MZOB Başkanı Gümüş’ten, Çiftçilere anız uyarısı

MZOB Başkanı Abdulhalim Gümüş, çiftçilere anız konusunda uyarılarda bulundu.

MZOB Başkanı Gümüş’ten, Çiftçilere anız uyarısı

Midyat Ziraat Odası (MZOB) Başkanı Abdulhalim Gümüş, çiftçilere anız yakılmaması konusunda uyarılarda bulunarak, anızın yakmanın toprak ve çevre için çok ciddi zararları olduğunu söyledi

Çiftçilere, hububat hasadı sonrası tarlada kalan bitki sapları yakılarak, tarım alanlarına onarılamaz zararlar verdiğini belirten Midyat Ziraat Odası Başkanı Abdulhalim Gümüş, “Arazide yaşayan canlılara da büyük zarar veren anız yangınları, tüm olumsuzluklarına rağmen her yıl artarak devam ediyor. Hasat sonrası tarla yüzeyinde kalan bitkisel artıklar toprağı tavında tutmakta ve meyilli arazilerde verimli toprağın su ve rüzgar erozyonuyla kaybolmasına engel olmaktadır. Çünkü anız, yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller, yüzey akış hızını azaltır, yağışın toprağa sızmasını sağlar. Anız yakmak birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını yok ediyor.” Dedi.

Anız yangınlarının, birçok yararı olan sap-saman yok edilmekte olduğunu kaydeden Gümüş, “Anız ile çıkan yangınlar milyarca zarar neden oluyor. Bu, ülkemiz ekonomisi için büyük bir kayıptır. Verimli hasat alabilmek için doğal kaynakların korunması gerekiyor. Anız yakmak hem toprağın doğal yapısına hem verimliliğine zarar verirken, çevre için de büyük tehlike oluşturmaktadır. Hasat sonrası geriye kalan ürün sapları toprağın verimliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu yüzden Midyatlı, çiftçilerimize; toprağı korumak verimliliğini artırmak için anız yakarak toprağı yakmasınlar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2019, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER