Büyükşehir Belediyesinden ‘Bez Alışveriş Çantası’

Mardin Büyükşehir Belediyesi, hayata geçirdiği 37 Sosyal Sorumluluk Projesiyle vatandaşların yanında olmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesinden ‘Bez Alışveriş Çantası’

01 Ocak tarihinden itibaren ücretli olan tek kullanımlık plastik poşetlerin yerine vatandaşların alışverişlerinde uzun süre kullanılabileceği Bez Alışveriş Çantası dağıtımına başlandı. Vatandaşlar, doğaya zarar veren plastik poşetlerin yerine dağıtılan bez çantalara yoğun ilgi gösterdi.

Proje kapsamında, vatandaşlarımız atık yağ, pet şişe, kâğıt ve atık pilleri getirdiğinde kendilerine Bez Alışveriş Çantası hediye edilecek.

Mardin Valisi Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “01 Ocak’tan itibaren ücretli hale getirilen plastik poşetlerin yerine Bez Alışveriş Çantası dağıtıyoruz” dedi.

01 Ocak itibarıyla plastik poşetlerin ücretli hale geldiğini hatırlatan Yaman, “Ülkemizde yıllık yaklaşık 30-35 milyar adet plastik poşet tüketiliyor. Buda kişi başına yaklaşık olarak 440 yapıyor. Plastik poşetler 400 ile 800 yıl arasından ancak doğaya karışabiliyor. Bu göstergelerde gösteriyor ki plastik poşetlerin doğaya, tahmin edemeyeceği kadar zararları var. Bu zararları ortadan kaldırmak ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza daha temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak amacıyla hayata geçirilen ücretli plastik poşet uygulaması yerinde ve güzel bir uygulama” diye belirtti.

Proje destek verdiklerini aktaran Yaman, şunları söyledi: “Uygulama destek vermek amacıyla mardinmasa birimimiz, Sıfır Atık Projesi kapsamında, vatandaşlarımıza ücretsiz Bez Alışveriş Çantası dağıttı. Vatandaşlarımızın bez çantalara ilgisi yoğun oldu. Gösterdikleri duyarlılıktan dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bunun yanında, atık yağ, pet şişe, kağıt ve atık pilleri mardinmasa birimimize getirdikleri takdirde kendilerine Bez Alışveriş Çantası hediye edilecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER