Serap Akay Ağırman; İlk, orta ve lise öğrenimini Midyat’ta tamamladı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi-İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Lisans mezunu.

Serap Akay Ağırman ile Röportaj?

Bu röportajımızın konuğu; Yaşam Koçu/Yazar Sayın Serap Akay Ağırman.

Kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz? Kitaplar hayatınıza nasıl girdi, “okur” olmaktan “yazar” olmaya giden yol nasıl başladı ve ilerledi?

İlk, orta ve lise öğrenimimi Midyat’ta tamamladım. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi-İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Lisans mezunuyum. Küçük yaşlarda yazmaya başladığım şiirler ile defalarca ilçe ve il birinciliğini yakaladım. Yazma eylemim bu birinciliklerim sayesinde taçlanarak, ilk kitabım ile birlikte resmiyet kazanmış oldu. Kitap okumak için hiçbir zaman boş vaktimin olmasını beklemedim. Bilakis kitap okumak için zamanımdan ayırdım ve her zaman en iyi dostum kitaplar oldu. “Söz uçar, yazı kalır” düşüncesi ile ilerlediğim bu yolda iz bırakmak adına en büyük tutkuma ömrüm yettiğince devam edeceğim.

Yazdığınız kitaplar hakkında biraz bilgi verir misiniz? Kaç kitabınız var?

Halihazırda beş kitabım var. Kitaplarımda; insanların hayata bakış açılarını değiştirerek, farkındalık oluşturmaya çalışmaktayım. Ülkemizde en çok okunan edebi tür roman olduğu için kurgu eşliğinde psikolojiyi harmanlayarak okuyucuya sunmaktayım. İlk kitabım olan “Bi Konuşalım mı Seninle?” adlı eserim şiir/nesir karışımıdır. “Doğru Adrestesin”, “Yakın Uzaklar”,” Dilsiz Yürek I” ve “Dilsiz Yürek II” ise roman türündedir. Romanlarımda; sade, yalın bir kullanırken her kesimden okura hitap etmeye gayret göstermekteyim.

Kitabınızın ortaya çıkış öyküsünü anlatabilir misiniz? Fikir nasıl doğdu, kitabın ismine nasıl karar verdiniz, yazma süreci nasıl gelişti, yazarken uyguladığınız belli rutinler veya ritüeller var mı?

Her kitap; esinlendiğim, ilham aldığım bir olay ya da kurgu ile başlar.  Hiç tanımadığım insanların kitap raflarında yer almak, yüreklerine dokunabilmek bu hayattaki en büyük idealim diyebilirim. Kitaplarımın ismi en az içeriği kadar önemlidir benim için. İçerikle uyumlu isim vermeye çok özen gösteririm. Yazarken uyguladığım belli bir rutin yok çünkü yazmak rutin ile olabilecek bir iş değil. Tamamen ilham ve istikrar meselesi.

Dosyayı bitirdikten sonra yayınevlerine ulaşma, başvuru ve dosyanın kabul edilmesi sürecinden bahsedebilir misiniz? Bu süreçte yaşadığınız zorluklar olduysa bunları nasıl aştınız?

Dosyamın kabul edilmesi sürecinde hiçbir zaman sıkıntı yaşamadım lakin; kitabın doğumuna kadar geçen süreçte çeşitli imtihanlardan geçtim diyebilirim. Hayatta en önem verdiğim değerler arasında; dürüstlük ve güven ilk sırada. Güvenimi sarsan, motivasyonumu düşüren yayıncılarla çalışmak beni bu süreçte yıpratsa da; ben her zaman kendime neden yazdığımı, yazmakla neyi amaçladığımı hatırlattım. Hayallerim;  tüm zorlukların üstesinden gelmemi sağlayan en büyük etkendir.

Yeni çalışmalarınız var mı? Varsa, kısaca söz edebilir misiniz?

Bu röportaj vesilesi ile tüm okurlarıma müjdemi vermiş olayım. Yeni çalışmam tüm hızıyla devam ediyor. Altıncı kitabımın da tüm okurlarım tarafından beğenileceğine eminim. Her zamanki gibi sağlam bir kurgu eşliğinde hayata, insanlara, olaylara karşı bakış açılarını değiştireceğimi düşünüyorum.

Yazar adaylarına tavsiyeleriniz neler olur?

Yazmak; çok zorlu bir süreç. Öncelikle bu zorluğun farkında olmalarını ve bunu kabullenmelerini istiyorum. Olay örgüsü, bağlantılar, anlam bütünlüğü hafife alınamayacak kadar büyük. Özellikle roman yazarları için söylüyorum. Bazen tek kelime dahi yazamayabilirsiniz. Bu hiç önemli değil. Yeter ki kararlı olun, çabalamaya devam edin ve kendinize inanın. Başarmak; inanmaktan geçer. İnançla başlamayan hiçbir süreç başarı ile taçlanamaz. Şunu çok net belirtmek isterim ki; okuma oranının bu denli düşüş gösterdiği günümüzde ben hala umutla yazmaya devam ediyorsam; bu kendime olan inancım sayesindedir.

Serap Akay Ağırman A

Kitaplarınızda bahsettiğiniz tüm yerlerde bulundunuz mu?

Kitaplarımda yer belirtmeyi pek sevmem. Bazı istisnai durumlar dışında yer belirtmedim. Mekâna karşı oluşabilecek önyargılara engel olmak adına özellikle kaçındığım bir durumdur. Daha çok ruh betimlemeleri, dile getirilemeyen duygular, iç dünyada verilen savaşlar kitaplarımda ön plandadır.

İleride farklı projeleriniz olur mu?

Farklı projelerim var. Özelikle eşim ile birlikte güzel Midyat’ımıza kazandırmayı çok istediğimiz güzel bir projemiz var. Allah nasip ederse gerçekleştireceğimiz zaman tüm sevenlerimizin takdirini toplayacağımızdan şüphem yok.

Serap Akay Ağırman-3