Uluslararası inşaat sektörünün en prestijli dergisi ENR tarafından “Project Of The Year / Yılın Projesi” seçilen 1915Çanakkale Köprüsü’ne büyük ödül, online olarak düzenlenen törenle takdim edildi. Törende konuşan 1915Çanakkale Köprüsü CEO’su Mustafa Tanrıverdi “Köprü, Avrupa ile Türkiye arasındaki sınır ötesi ticaret aracılığıyla ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlayacaktır” dedi.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen, inşaat çalışmalarından sonra işletmesi Türkiye’den Limak ve Yapı Merkezi, Güney Kore’den DL E&C ve SK ecoplant şirketlerinin kurduğu ortak girişim tarafından yürütülen 1915Çanakkale Köprüsü Projesi, uluslararası inşaat sektörünün en prestijli dergisi kabul edilen ENR (Engineering News Record) tarafından geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen yarışmada ‘Köprü ve Tünel’ kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştü. Antarktika dışında her kıtadan ve 23 farklı ülkeden 100’ün üzerinde mühendislik projesinin başvurduğu yarışmada jüri; takım çalışması, iş güvenliği, inovasyon ve topluma katkı, inşaat kalitesi, tasarımda estetik kalite gibi pek çok kriterde değerlendirme yaparak, 31 projeyi ödüllendirdi. Aralık ayında düzenlenen ikinci turda ise kazanan 31 proje arasında yapılan genel değerlendirme sonucunda 1915Çanakkale Köprüsü projesi, Project of The Year / Yılın Projesi ödülünü almaya hak kazandı.  

Şanlıurfa’da 16 Mahalle Elektriksiz Kaldı Şanlıurfa’da 16 Mahalle Elektriksiz Kaldı

Ödül, ENR tarafından 19 Aralık Salı günü online olarak düzenlenen törenle takdim edildi. Törene katılan 1915Çanakkale Köprüsü CEO’su Mustafa Tanrıverdi, “Öncelikle, bizi bu prestijli ödüle layık gördükleri için ENR ekibine ve değerli jüri üyelerine teşekkür ederim. Bu başarı, birçok kurum ve kişinin katkısı olmadan mümkün olamazdı. Bu vesileyle ilk olarak, değerli destekleri için Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, sağladıkları finansman için 25 uluslararası kredi kuruluşuna, üst düzey yönetim katkıları için proje ortakları DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi’ne ve verdikleri emek için 30 binden fazla kahraman çalışana en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Bölgenin daha hızlı gelişimi için inşa edilen, sahip olduğu özelliklerle rekorlar kıran bu köprü projesi, daha verimli lojistik ve Avrupa ile Türkiye arasındaki sınır ötesi ticaret aracılığıyla ülkenin ekonomik büyümesine çok önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

1915Çanakkale Köprüsü ENR’dan kazandığı iki ödülle birlikte şimdiye kadar toplamda 24 ulusal ve uluslararası saygın ödülün sahibi oldu.

Editör: Selahattin Erol