Midyat Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Midyat’ın Mardin il merkezine uzaklığı 67 kilometredir. Nüfusu her sayım döneminde, azda olsa artan ilçenin güncel nüfusu 110.000 civarındadır. İlçe merkezi hariç olmak üzere, Midyat’ın 6 beldesi, 50 köyü ve 7 mahallesi bulunmaktadır. Köy ve beldelere bağlı mezaralar da mevcuttur. Mezraların çoğu boştur ve yöre halkı tarafından hayvan otlatılmasında kullanılmaktadır.

Midyat, güneyde Nusaybin, batıda Ömerli ve Savur ilçeleri ile komşudur. Doğusunda ise Dargeçit ilçesi ve Şırnak ili ile komşu durumundadır. En uzun sınırı ise kuzeyinde bulunan Batman iliyledir. Düz bir alanda bulunması sayesinde Midyat’a ulaşım rahattır. Şehir içi ulaşım ise otobüs ve minibüsler ile sağlanmaktadır.

Midyat'ta tarihi ve turistik mekanlara yakın olan uygun fiyatlı oteller için Midyat oteller sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.


Karayolu ile Ulaşım

Özel Araç ile Ulaşım

Mardin İl Merkezinden Midyat’a Özel Araç ile Ulaşım

Midyat, Mardin il merkezinin 77 kilometre doğusunda yer almaktadır. Mardin merkezden yolculuğa başlandıktan sonra Yeşilli ve Ömerli ilçeleri takip edilerek kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. 


İstanbul’dan Midyat’a Özel Araç ile Ulaşım

İstanbul ilinin Mardin iline bağlı Midyat ilçesine uzaklığı 1505 kilometredir. Yolculuk ortalama 16 saat 30 dakika sürmektedir. İstanbul’dan Ankara’ya geçen yolcuların Aksaray, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin güzergahını takip etmeleri gereklidir. 

Midyat'ta birbirinden farklı mekanlar ile sizi büyüleyecek yerlerde keyifli vakit geçirmek için Midyat'ta gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.


Ankara’dan Midyat’a Özel Araç ile Ulaşım

Midyat, Ankara’ya 1059 kilometre uzaklıktadır. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 12 saattir. Midyat’a doğru yolculuğa çıkan ziyaretçilerin Aksaray, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin güzergahlarını takip etmeleri gerekmektedir. 

Midyat'ta binlerce yıllık tarihi yerler ile sizi geçmişe götürecek yerler için Midyat gezi rehberi sayfamızı inceleyebilirsiniz.


Midyat’a Otobüs ile Ulaşım

İstanbul’dan Midyat’a Otobüs ile Ulaşım

Mardin Otogarı ile İstanbul arası günün belirli saatleri seferler düzenlenmekte olup, yolculuk süresi ortalama 18 saattir. Bilet fiyatları ise 145 TL’den başlamaktadır.


Ankara’dan Midyat’a Otobüs ile Ulaşım

Ankara’dan Mardin Otogar’a günün belirli aralıklarında otobüs seferleri düzenlenmektedir. AŞTİ ile Mardin Otogarı arası ortalama 13 saat sürmektedir. Ayrıca otobüs bileti fiyatları 118 TL’den başlamaktadır. 

Midyat'ta kaliteden ödün vermeyen ve bir çok aktiviteyi yapabileceğiniz oteller için Midyat lüks oteller sayfamıza göz atabilirsiniz.


Midyat’a Havayolu ile Ulaşım

Midyat ilçesinde havaalanı bulunmamaktadır. En yakın havaalanı, ilçenin bağlı bulunduğu Mardin’de yer almaktadır. Mardin Havaalanı’nın Mardin il merkezine uzaklığı 20 kilometre ve Midyat ilçesine uzaklığı ise 100 kilometredir. Mardin Otogarı da, il merkezinde bulunmaktadır. Havaalanından kalkan otobüsler veya taksiler ile direkt olarak otogara ulaşım sağlamak mümkündür.

Mardin Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden, Midyat İlçesi’ne her 30 dakikada bir otobüs seferleri düzenlenmektedir. Havayolu ile ulaşım sağlamak isteyen konuklar, Mardin Havaalanı’na indikten 3 saat sonra Midyat ilçesine bu güzergah ile ulaşabilmektedir.

Midyat'ta doğa ile iç içe mekanlara yakın kaliteli hizmet sunan konaklama seçeneklerini Midyat 5 yıldızlı oteller tesisler sayfasında bulabilirsiniz.