İSTANBUL (AA) - Garanti BBVA, 8. kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nin (DJSI) "Gelişmekte olan Piyasalar" kategorisinde (DJSI-Dow Jones Sustainability Index Emerging Markets) yer alan Türkiye'den tek şirket oldu.

Garanti BBVA'dan yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerine ve iş stratejisine entegre eden Garanti BBVA, 2015'ten beri yer aldığı Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi'nde elde ettiği 82 puanla başarısını bir kez daha tekrarladı.

Garanti BBVA, bu yıl karbonsuzlaşma hedefleri, finanse edilen emisyonlar gibi ileri derecedeki sürdürülebilirlik konularının entegre edilerek değerlendirme kriterlerinin zorlaştığı endekste küresel bankacılık sektöründe en yüksek 6. puanı aldı.

Geçen yıla göre puanını 75'ten 82'ye çıkaran Garanti BBVA, sürdürülebilirlik yönetişiminin sağlamlığını uluslararası mecralarda da tescil etti.

Kurumsal firmaların dünya çapında sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren en saygın platformlardan biri olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi, uluslararası yatırımcıların baz aldıkları önemli bir gösterge özelliğini taşıyor. DJSI'nın detaylı analiz sürecinde şirketler; iş etiği, yönetişim, finansman faaliyetleri ve Banka içinde çevresel ve sosyal performans, risk yönetimi, iklim değişikliği önlemleri, şeffaflık, tedarik zinciri, insan ve çalışan hakları gibi konularda puanlanıyor.

- "Sürdürülebilirliğe her yönden katkı sağlamaya devam edeceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Garanti BBVA olarak, sürdürülebilir kalkınma için finans kuruluşlarına düşen görevin bilinciyle hareket ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"16 yılı aşkın süredir sürdürülebilir işleri finanse etmenin yanında iklim değişikliğiyle mücadele için önemli adımlar atıyoruz. Bu kapsamda Türkiye'de kömürden çıkış taahhüdü veren ve Birleşmiş Milletler Net Sıfır Bankacılık Birliği'ne katılan ilk banka olduk. Sürdürülebilirliği cinsiyet eşitliğinden enerji verimliliğine, finansal okuryazarlığın artmasından döngüsel ekonomiye kadar tüm yönleriyle ele alıyor, iş yapış şekillerimize entegre ediyoruz. Hayata geçirdiğimiz sürdürülebilirlik çalışmalarımız ulusal ve uluslararası platformlar tarafından da takdir gördüğü için mutluyuz. DJSI'deki başarımızı bir kez daha tekrarlayarak 8'inci kez Gelişmekte olan Piyasalar kategorisinde yer aldık. Elde ettiğimiz 82 puanla kendi rekorumuzu kırdık.

Bu yıl işimiz biraz daha zordu. Endeks, bu yıl karbonsuzlaşma hedefleri, finanse edilen emisyonlar gibi ileri derecedeki sürdürülebilirlik konularını da değerlendirmeye aldı. Değerlendirmede Garanti BBVA olarak geçen yıla göre 7 puanlık artışla sürdürülebilirlik yönetişimizin sağlamlığını uluslararası mecralarda da bir kez daha kanıtladık. Şeffaf ve sürdürülebilir iş yapış anlayışımızın uluslararası arenanın en saygın endeksleri arasında yer alan DJSI tarafından takdir görmesi, paydaşlarımızla kurduğumuz güçlü ilişki adına bizler için büyük önem teşkil ediyor. Sürdürülebilir finans alanındaki ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimize verdiğimiz destek ve danışmanlığın yanı sıra kendimize koyduğumuz iddialı hedefleri daha da ileri taşıyarak sürdürülebilirliğe her yönden katkı sağlamaya devam edeceğiz."