Midyat Sanat Ve Tasarım Fakültesi Açıldı

- Mardin’in Midyat ilçesinde Artuklu Üniversitesi’ne bağlı Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi açıldı.

Midyat Gündem
Midyat Sanat Ve Tasarım Fakültesi Açıldı

Midyat Belediyesine ait tarihi bina Sanat ve Tasarım Fakültesi olarak hizmet vermesine dair Artuklu Üniversitesi ile Midyat Belediyesi Arasında İşbirliği protokolü imzalandı.   

Belediye Başkanlığında yapılan Protokol imza törenine, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin,  Fakülte Dekanı Mehmet Cemal Oğuz, Mardin Artuklu Üniversitesi Genel Sekreter yardımcısı Tarık Demir, Belediye Başkan yardımcıları, Abdürrahim Çelik, Masum Cengiz ve Seyfettin Taş katıldı.   

Düzenlenen imza töreninde konuşan, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Midyat bereketli bir şehir olduğunu ifade ederek, hem şehir bereketli hem Belediye Başkanımızın elinin değdiği yerler bereketli olduğunu söyledi.

Rektör Özcoşar, şöyle konuştu. “Türkiye’ de hiç bir ilçede fakülte kurulması o kadar kısa sürede kurulmamış ve bu kadar kıssa sürede aktif hale gelmemiştir. Ben ilk kez bir fakültenin bir ilçede hızlı kurulduğuna şahit oldum. Bu şehirdeki dinamizmi ve iş birliği sayesindedir. Sayın başkanımızın sayın kaymakamımızın olabildiğince içten samimi bir şekilde sahiplenmeleriyle geçti. Tabi ki bu süreç sadece resmi kurulmasıyla ilişkin de değil, ayı zamanda bunun aktif hale gelebilmesidir. Binaların yapılması kampüs alnın oluşması için bir süreçten geçiliyor. Bu konuda sayın başkanımızın çok aktif olarak çalıştığına şahidim. Kıssa bir süre içinde Midyat’ın bir kampüs alanına sahip olacağına inanıyorum. İlk çalışmalarımızı başlattık. İnşallah 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi ilk öğrencilerini alacak ve aktif bir şekilde çalışmalarına başlanacağını planlıyoruz.” Dedi.

Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin’de, Değerli Rektör hocamın öncülüğünde Midyat’ta bir Fakültenin kurulması için Mart Ayı’ndan beri girişimlerde bulunduklarını kaydetti. 

Başkan Şahin, “Bu konudaki Sayın Rektör desteklerini bizden hiç esirgemedi. Bizler Milletvekillerimizle, Kaymakamımızla ve il başkanımız ile beraber YÖK Başkanımızı ziyaret ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda YÖK Başkanımız Midyat’ta bir fakülte kurulması için bizleri desteklediler. Sevindirici ve mutlu bir haberle geldik. Sayın Rektör hocamla yaptığımız değerlendirme sonucunda fakülteye ait bir binanın olmayışı bizleri bir arayışa sürükledi. Belediyeye ait tarihi bir binayı geçici olarak Fakülte için kendilerine tahsis ettik. Şuanda protokolünü imzaladık. Hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde sadece fakülte ile kalmayıp, Midyat Üniversitesi olarak’ ta ilk adımları atılmış olacağız. Bunu ilk işareti olacağını düşünüyorum.” Diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Başkan Şahin daha sonra günün anısına Rektör Özcoşar’a plaket takdim etti.

Yapılan protokol imza töreninin ardından, Akçakaya Mahallesinde bulunan ve Sanat ve Tasarım Fakültesine tahsis edilen tarihi binaya geçildi.

Burada yapılan açılışta konuşan Midyat İlçe Kaymakamı Tekin Dündar’da, Midyat Sanat Ve Tasarım Fakültesi çok hızlı bir şekilde kurulmuş olduğunu kaydederek, “fakültemizin bina projesini tamamladı şuan her şeyi ile bitmiş vaziyette. Sadece bina yapımı için inşallah biz gerek hayırsever gerek kamu finansmanıyla bu binayı hep birlikte inşa edip öğrencilerimizin Midyat’ımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi İdari Binası törenle hizmete girdi.

Açılış törenine, Garnizon Komutanı Albay Türker Tuna, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış, akademisyenler ve kurum müdürleri katıldı.

Açılışın ardından Belediye Başkanı Veysi Şahin, Rektör Özcoşar ve beraberindekiler, Ulucami Mahallesinde yapılan sokak sağlıklaştıma çalışmalarında incelemelerde bulundu.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 15:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal Kaya
Cemal Kaya - 3 hafta Önce

Belediye Başkanı Veysi Şahin, fakültenin açılmasını için üstün bir gayret gösterdi. Allah ondan razı olsun inşAllah.

Edip Tolan
Edip Tolan - 3 hafta Önce

Ellerinize sağlık tertemiz bir görüntü Kazandı mahalle artık gören imrenerek bakıyor o bölgelere doğal gaz çekilse konut olarak kullanılır bir işlevleri olur insanlar için güzel bir yaşam alanı olur.

Hasan Aydın
Hasan Aydın - 3 hafta Önce

Hayırlı uğurlu olsun inşAllah. Fakültenin ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Veysi Şahin, milletvekillerimize ve Rektörümüze teşekkürler ederim. Ayrıca fakültenin Belediyeye ait tarihi binanın geçici süre ile tahsis edilmesinden dolayı Allah razı olsun inşAllah. Eğitime ve öğretime verdiğiniz emekler için teşekkür ederim.

SIRADAKİ HABER