Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Sektör Buluşmasında 13 vaadinden 12’sini gerçekleştirdiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Burak Yakın, Mücevher ihracatının Kasım sonu itibariyle 7 Milyar Doları aştığını açıkladı. Aralık ayı ilk haftası verilerine göre 7,1 milyar dolar ile   yüzde 31 artışa dikkat çeken Yakın, 2023 yılını hedefin üzerinde tamamlamaktan gurur duyduklarını belirterek “Durmak yok, 2024 için çalışmaya şimdiden başladık” dedi.

Sektör buluşmasında ihracat hedefinin aşıldığını söyleyenYakın, hükümetin her anlamda ihracatçıların yanında olduğunu belirterek, mücevher ihracatçısı gibi görünmeye çalışan bazı oluşumları engellediklerini; sektörün bu tarz kayıt dışı çalışmalar yapmak isteyenlerden uzak durmasını istedi.

Mi̇b Yk Sektör Buluşması

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Sektör Buluşması, Mücevher sektörünün büyük ilgisiyle karşılaştı. 300’ün üzerinde ihracatçının katıldığı buluşmada sektörün durumu analiz edildi ve yapılan çalışmalar anlatıldı. Toplantıda bir sunum yaparak yapılan çalışmaları anlatan TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Yakın, 2023 yılı için 7 milyar Dolar ihracat hedefi koyduklarını anımsatarak, Kasım sonu itibariyle bu hedefi aştıklarını ve Aralık ayı verilerine göre ihracatta yüzde 31’lik bir artışla 7,1 milyar Doları geçtiklerini açıkladı.

Sektör Buluşması toplantısı açılışında İGE Genel Müdürü Kasım Akdeniz bir sunum yaparak ihracatçıların ülke ekonomisi için önemini vurguladı. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın artması için ihracata, ihracatın artması için de finansmana gereksinim olduğunun altını çizen Akdeniz, “İhracata verdiğimiz önemin yanında kullanılan kredi miktarı çok az” diyerek mücevher ihracatçılarının daha çok ihracat kredisi kullanmaları gerektiğini anlattı.

Turan İle Avrupa'dan Türkistan'a Finans Köprüsü Kuruluyor Turan İle Avrupa'dan Türkistan'a Finans Köprüsü Kuruluyor

Daha sonra Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu adına yapılan çalışmaları anlatan bir sunum yapan Başkan Burak Yakın, mücevher ihracatını 5,8 milyar Dolar’dan yüzde 31 artışla 7,1 milyar Dolara yükselttiklerini ve yıl sonu itibariyle bu rakamın çok daha yüksek olacağını belirtti. Altın ithalatına getirilen kısıtlamalardan dolayı artan DİR verilerini analiz eden Yakın, 145 ton olan DİR kullanımının yüzde 122 artış göstererek 322 tona yükseldiğini bildirdi. İhracat yapan üye sayısının1001’den 1340’a yükseldiğini dile getiren Yakın, bu noktada kayıtdışı faaliyetlere şu sözlerle dikkat çekti:

“Bakıyorsunuz aynı kişiler üzerine aynı gümrükçü tarafından aynı ofisten faaliyet gösteren 50 firma birden üye olmaya çalıştı. Adama bakıyorsun 15 gün önce kurulmuş ama en yüksek ihracat yapan firmadan daha yüksek ihracatı var, nasıl oluyor bu? Bunları saptayınca üyelik işlemlerini durdurduk ve elbette ilgili makamları da bilgilendirdik. İnceliyoruz elbette, gerçek bir mücevher ihracatçısı ise elbette hak ettiğini alır ama naylon firmalara karşı hükümetimizle beraber aynı duruşu sergiliyoruz. Zor günler yaşıyoruz ülke olarak ama sektörümüze sızmaya çalışan bazı kayıtdışı çalışmalara itibar etmeyin. Sektörümüzdeki kayıtlı üretim, ihracat rakamlarının artması önemli. Bakın TCMB sayesinde mücevher ihracatçısına 10 puanla altın var, herkes alıyor bazıları alamıyoruz diye şikayet ediyor, çünkü kayıtdışı çalışırsanız alamazsınız. Bakın burada kimse altın alamıyorum demiyor, çünkü kayıtlı çalışıyor, aldığı, ürettiği, sattığı, ihraç ettiği belli. Altını üretmek için alana kolaylık var, ama başka amaçlarla alanlar kusura bakmasın.”

Türkiye’nin dünya mücevher ticaretinden aldığı payın da önemli bir artış gösterdiğinin altını çizen Yakın, Trademap verilerine göre 2018 yılında yüzde 4,2 olan payın bugün neredeyse iki katına yakın bir artışla yüzde 7,1 olduğunu vurguladı.

Yakın, hem mücevher sektörü hem de Türkiye ekonomisi olarak ihracatı arttırmanın önemine değinerek, “Hedefler aşılmak içindir, Biz 2023 hedefini aşmayı başardık. Durmak yok, 2024 için çalışmaya şimdiden başladık” dedi.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Yakın, 7 milyar Dolarlık ihracatın, TİM üzerinde yapılan ihracat olduğunu; birlik üyesi olmayanların yaptıkları ihracatın, turistlere doğrudan satışların ve bavul ticaretinin bu rakama dahil olmadığının altını çizdi. Yakın, Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2023 Ekim ayı itibariyle mücevher ihracatının 10,5 milyar Dolar olduğunu, yıl sonu itibariyle verilerin çok daha yüksek olacağını belirtti.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Güner eğitim ve deprem yardımları ile ilgili çalışmaları anlatırken Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Merim de yurtiçi ve yurtdışı fuarlar ile ilgili çalışmaları, alım heyeti etkinlikleri ve ticari heyet çalışmalarını sektöre anlattı. Sektörün sürdürülebilirlik, Art for Jewellery gibi markalaşma etkinlikleri, teknoloji ve Kuyumcukent ofisi çalışmaları da ilgili birim sorumluları tarafından katılımcılara anlatıldı. Gümüş takı üreticilerinin de çok önemli sorunlarının detaylı bir şekilde tartışıldığı soru cevap oturumu ise 2 saat sürdü ve tüm sektör sorularını, görüş ve önerilerini dile getirdi.

Mi̇b Sektör BuluşmasıTanyel Yılmaz / İstanbul