Midyat’ta Cemaatle İbadet Ve Cuma Namazı Kıllanacak Camiler Belirlendi

Midyat Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü, camilerde cemaatle ibadet edilmesi ve avlusunda Cuma namazı kılınacak cami ve alanlar ile ilgili bir açıklama yaptı.

Midyat’ta Cemaatle İbadet Ve Cuma Namazı Kıllanacak Camiler Belirlendi

Midyat’ta Cemaatle İbadet Ve Cuma Namazı Kıllanacak Camiler Belirlendi

Midyat Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü, camilerde cemaatle ibadet edilmesi ve avlusunda Cuma namazı kılınacak cami ve alanlar ile ilgili bir açıklama yaptı.

MİDYAT KAYMAKAMLIĞI İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ'NÜN AÇIKLAMASI ŞÖYLE:

1)           29 Mayıs 2020 tarihinden itibaren camilerimizde sadece öğle ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınmaya başlanacak, diğer vakitlerde namazlar münferiden kılınacaktır.

2)           Cuma Namazları, camilerin mevcut kapalı alanlarında güvenli mesafenin korunamayacağı göz önünde bulundurularak, teması önlemek amacıyla avlusu bulunan ve müsait olan camilerde ve uygun görülen alanlarda kılınacaktır.

3)           İlçemizde avlusunda Cuma Namazı kılınacak camiler; Hacı Kasım Altunkaya Camii, Cevatpaşa Camii, Kuba Camii, Hacı İsmail Camii,  Ulu Camii, Hacı Ahmet Bilge Camii,  Hacı İsa Cengiz Camii, Nebi Camii,  Hacı Abdullah Akçay Camileri ile Toki İlkokulu,  Mehmetçik İlkokulu, Vali Kemal İlkokulu,  Fahrettin Önen İlkokulu,  Milli İrade İlkokulu (Eski Fen Lisesi), 75. Yıl İMKB Borsa İlkokulu,  Kız Anadolu İ.H.L., Gazipaşa İlkokulu,  İstiklal İlkokulu bahçeleridir. Beldelerde; Söğütlü Mh. Göl Camii, Şenköy Mh. Ulu Camii, Çavuşlu Mh. Şemsiye Camii, Gelinkaya Mh. Sağlık Ocağı Yanı, Acırlı Mh. Ulu Camii, Yolbaşı Mh. Eski Göl Meydanı. Köylerde de talimata uygun hareket edilecektir. (Değişiklik olması halinde duyurulacaktır.)

4)           Cuma namazı kılınacağı belirtilen camilerin kapalı alanları ve diğer camiler Cuma namazının kılınacağı vakitte kapalı tutulacaktır.

5)           Koronavirüs nedeniyle cami tuvaletleri ve abdest alma mekânları kapalı olacağından, camiye gelen vatandaşlarımız, evinde veya işyerinde abdest alacaklardır.

6)           Hijyen nedeniyle Cami bahçelerine hasır/kilim serilmeyecek. Vatandaşlarımız yanlarında şahsi seccadelerini getireceklerdir.

7)           Vatandaşlarımız maskesini takmış bir şekilde namaza geleceklerdir.

8)           Cuma Namazı öncesi vaaz yapılmayacaktır.

9)           Vatandaşlarımızın namaz kılarken diğer namaz kılanlarla arasında her yönden en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde saf tutmaları sağlık açısından zorunludur.

10)        Namazda ve Cami bahçesinde Fiziki mesafeye dikkat edilecek. Caminin bahçesi dolduğu zaman bahçeye sığmayanlar, cemaatle namaz kılmaya elverişli ise bahçe dışında kılabilecektir. Ancak buna imkan yoksa evlerinde öğle namazını kılabilirler. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkma yasağı olduğu unutulmamalıdır. Cuma namazına gideceğim diye kuralları ihlal etmemeli. Kronik hastalığı olanlar da evde öğle namazı kılmalıdır.

11)        Namazda toplu kalma süresini kısaltmak için Cumanın 4 rekat ilk sünneti, hutbe ve Cuma namazının 2 rekat farzını kıldıktan sonra izdiham yapmadan en arka kısımdan başlamak üzere mesafeye uyarak (sünnetleri ve tesbihatı ve duayı evimizde yapmak üzere) camiden çıkıyoruz.

12)        Bayramlaşmak veya namaz için musafaha yapmıyoruz.

13)        Kaymakamlık tarafından görevlendirilen “Cami Heyeti” görevlilerin yönlendirmelerine uyulması gerekmektedir.

İlanen duyurulur.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2020, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER