19.yy'da başlayıp sorunun artarak devam ettiği 1987 yılına kadar Hamas yoktu!..O halde mesele, Hamas bahanesiyle bütün bir halkı yok etmek mi?!..

19.yy(Siyonizm)..1948(İsrail Devleti)..1987(Hamas)...!

19.yy'da dağınık bir şekilde yaşayan Musevilerin zihin dünyasında bir fikir yeşermeye başladı..Fikir babaları Nathan Birnbaum ve Theodor Herzl olan bu milliyetçi düşünce,Kudüs'ün eski ismi olan Sion kelimesinden türeyen Siyonizm akımıydı..

Siyonizm, Yahudilerin kutsal kitaplarında 'Vadedilmiş Topraklar' olarak geçen Filistin topraklarında bir Yahudi Devleti kurulmasını hedefliyordu..

Ve bu doğrultuda harekete geçen örgütleri aracılığıyla Osmanlı zamanında gözünü Filistin topraklarına dikmeye başlamış ve eylemlere girişmiştir..

Hâsılı kelam;

1948 yılının Mayıs ayında İsrail Devleti kurulmuştur..

Filistinlilerin 'Nekbe'(Büyük Felaket) olarak adlandırdıkları bu gün, Ortadoğu'da bitmeyen acıların da başlangıcı olarak kabul edilmektedir..

O tarihlerde Hamas yoktu...

Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre sonra 15-16 Eylül 1948 tarihinde Deir Yasin Köyüne baskın düzenlenmiş ve 254 Filistinli köylüyü katletmiştir...

Amaç korkutup sindirerek göç ettirmek ve İsrail Devletinin sınırlarını genişletmekti ve amacına ulaşmıştır...

O tarihte Hamas yoktu...

Yıllar itibariyle bu sorun çözülmemiş bilakis Yahudi lobilerinin etkin faaliyetleri ve ABD ile batılı ülkelerin desteğiyle güç devşiren İsrail Devlet yöneticileri anlaşmaya yanaşmamışlardır...

O tarihlerde Hamas yoktu..

Yıl 1987..

Hamas kuruldu..

Çözüm yoktu..

Yerlerinden edilen Filistinlilerin yerine Yahudi yerleşimciler iskan ediliyordu..

Yeni bir nesil kan ve gözyaşı içinde yetişiyordu ve bu çözümsüzlüğün sonucu olarak Hamas ortaya çıkıyordu...

İsrail Devlet yöneticileri yaptıklarının sonucunu düşünmüyor, kendi yaptıklarını hak, yerinden ettiği insanların tepkisini ise saldırı ve terör olarak adlandırıyordu..

Ve ne yazık ki hâlâ aynı noktadan bir adım ileride değillerdir...

Aklı başında herkes şunu bilir ki; evini gaspetiğin ,canına kastettiğin bir kimsenin öylece tepkisiz olmasını bekleyebilir misiniz?!..

Buralar bana 'Vadedilmiş, çıkacaksınız, aksi takdirde izan dışı bütün uygulamaları ve zulmü sergilerim' dediğinde ve bunu yaptığında öylece başını eğip kabul edebilir misiniz?!..

Hem işgal, gasp, hem katliam, sürgün sonra da 'karışma yoksa terörist ilan ederim ve bebek, çoluk çocuk, yaşlı hasta demeden sivil masum dinlemeden yakıp yıkarım'!..

Hadi onları Siyonizm kör etmiş, ya bunu izleyen Dünya?!..

'Sen öteden beri bu zulmü yapıyorsun ve o zamanlar Hamas yoktu,' diyemiyor mu?!...

Ahmet Timur