Milliyet yazarı Eren AKA, "Midyat, Tarihinin Rekorunu Kırdı" konulu makale yazdı. 

İnanç ve kültür turizminin önemli merkezlerinden olan Mardin’in Midyat ilçesi, yönetmenlerin de yoğun ilgisiyle adeta doğal film platosuna dönüştü.

Mardin Midyat, hemen hemen tüm dizilerin çekimlerinin yapıldığı yer olunca yerli ve yabancı turist akınına uğradı.

12 bin yıllık tarihe sahip olan ve birçok medeniyete beşiklik eden Midyat’ı pandemiye rağmen günde binlerce turist ziyaret ediyor.

İlçe adeta açık hava müzesine dönüşmüş vaziyette. 

Kentteki zarar görmüş tüm yapıları restorasyon yapan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin tabiri caizse Midyat’ı küllerinden doğuruyor.

Midyat’ı daha iyi tanıtmak adına projeler hazırlayan Midyat Belediye Başkanı Veysi Şahin, “İlçemizde turizmi canlandırmak için öncelikle yaptığımız çalışmalar tarihi mekanları restore etmek oldu. İnanç ve kültür turizmini geliştirmek için tarihi mahallelerimizde sokak geliştirmeleri, eski tarihi çarşıları onarma ve turizme yönelik projeleri başlatmak oldu. Midyat’ı adeta küllerinden yeniden doğuruyoruz” dedi.

Midyat, Tarihinin Rekorunu Kırdı

Midyat’ta tarihi sokaklar canlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle Mardin’in Midyat ilçesinde Tarihi Sokakları Canlandırma Projesi kapsamında 3 mahallede, belediye tarafından yenileme çalışmalarına başlandı.

Başkan Şahin, Midyat’ta dizi ve filmlerin çekilmeye başlamasından itibaren gelen ziyaretçilerin, esnafa  da katkı sağladığını dile getirirken, üç mahallede başlatılan restorasyon çalışmasıyla binlerce yıllık taş evler, hanlar onarılacak.

Kaybolmaya yüz tutmuş tarihi değerlerimizi bu şekilde geleceğe taşıyıp, onları özellikle çocuklarımız ve gençlerimizle tanıştırmamız gerekiyor.

Tarihi yapıları onarıp, insanlarımızın ve turizmin hizmetine sunmak istiyoruz. Bize her daim desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve ilgili Bakanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yazının devamı için Midyat, Tarihi Rekorunu Kırdı buraya tıklayınız.