Miroğlu, İl Danışma Toplantısında Konuştu

Miroğlu’undan İl Danışma Meclis Toplantısında Önemli Açıklamalar

Miroğlu, İl Danışma Toplantısında Konuştu

AK Parti Mardin İl Danışma Meclis Toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu, Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, İl ve ilçe parti teşkilatlarının geniş katılımıyla gerçekleşti. Mardin'de bir otelde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Toplantıda partililere seslenen AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu ülke ve Mardin gündemine önemli açıklamalarda bulundu.

Mardin'de 2019 seçimlerine önemli bir hazırlık safhası geçirdik, çok değerli katkılarınız oldu partiyi bugüne taşıyan ama şimdi yönetimde olmayan, arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni seçilen arkadaşlarımızın, partimizin çok daha başarılı bir yere ulaşması için vereceği mücadelenin, her zaman bir neferi olmaya hazır olduğumu ifade etmek istiyorum.

Mardin Doğu ve Güneydoğu'da herhangi bir İl değil elbetteki bütün İllerimiz kıymetli ama şu Dünya'nın konjonktürüne baktığınız zaman geçen hafta soğuk savaş rüzgarları esiyordu, insanlar soğuk savaşı konuşuyordu, Rusya ve İngiltere arasında geçen ABD'nin de dahil olduğu casusluk krizi, sonra kendimizi birden bire füzelerin ateşlenme tehlikesi ile karşı karşıya bulduk. Dolayısıyla Mardin'e ben biraz bu gözle bakıyorum.

Mardin konumu gereği, Irak ve Suriye'deki çatışma süreçlerini ve Dünya'nın adeta 3. savaşının emarelerinin görüldüğü bir coğrafyada olmasına rağmen birlik ve beraberliğini sürdürüyor olması, hendek meseleleri, 15 temmuz bütün bu imtihanlardan başarıyla çıkması bakımından bence 2019 seçimlerinin en önemli şehirlerinden biri olacaktır.

Hep söylüyoruz siyasi gündemimize döneceğiz teşkilat içi meseleleri artık geride bıraktık çok şükür bu konuda güçlü bir irademiz var ve bu iradeyi siyasetle, halkla buluşturmak için hep beraber çalışacağız ama tabii ki çalışırken bir siyasi gündemimiz olacak naçizane dört temel konuda parti teşkilatlarımızın ciddi bir hazırlık yaşaması gerektiğine inanıyorum önümüzdeki dönemde bu hazırlıklardan biri MHP ve AK Parti arasındaki ittifakı iyi anlamak ve bunu halka iyi anlatmak, çünkü Doğu ve Güneydoğu'da muhafazakar seçmenimizle aramızda sanki bir bariyermiş gibi yada olumsuz bir sonuca yol açacakmış gibi görünüyor ama ben hiçbir zaman böyle düşünmedim eminim siz de böyle düşünmüyorsunuz fakat  bu konuda da AK Parti'nin Doğu ve Güneydoğu'da bilhassa doğru anlaşılması gerekiyor.

İkinci mesele Afrin meselesi, Afrin'de yarın ne olacağının sorusu bile ortada duruyor karşılığı olmayan bir soru bu, çünkü füzelerin ateşlenmesinden bahsedildiği bir dönemde bizim Afrin'deki iktidarı yerel halka vermek ve orada yeni bir model oluşturmak fikri herhalde emperyal amaçlarla bölgeye yeniden şekil vermeye çalışan güçlerin hiçbir zaman hoşuna gitmeyecektir, ekonomide en son oynadıkları oyunlar bunun en açık ifadesidir.

Üçüncüsü değerli arkadaşlar bunu hep söylüyorum bu istişare toplantısında da söylemeyi önemli buluyorum. Erbil ve Ankara arasındaki ilişkiler bana göre hep stratejik olmuştur, bugünde stratejiktir belki düne göre çok daha önemlidir çünkü bizim Türkiye Cumhuriyeti olarak son 25 yılda sanatımızla, kültürümüzle, siyasetimizle, iş adamlarımızla, yatırımlarımızla en rahat mobilize olduğumuz coğrafyadır. Maalesef o yönetimin yanlış bir karar alması sonucu ilişkilerimizde bir soğuma yaşadık ama bu soğumanın artık yavaş yavaş sona ermesi lazım. 2019 seçimlerinde temenni ediyoruz ki Kuzey Irak referandumdan önce Erbil, Ankara arasındaki ilişkiler nasılsa, referandum sonrası bu gerilim geride kalır ve başta parti temsilcilikleri yeniden açılır, uçak seferleri zaten yeniden başladı çok şükür.

Bilhassa Habur'da iş adamlarımızı çok zorlayan noktalarda düzenlemeler yapılmalı mesela İran tırlarından 25 dolar alınırken, bizim tırlarımızdan 65 dolar alınıyor ve dün Gümrük ve Ticaret Bakanımız ile görüştük Mayıs ayının sonuna kadar bu sorunlar halledilecek inşallah dedi.

Bir diğer mesele bence siyasi rakibimizin bölgede ne yapacağıdır, gözlerimizi buna dikmeliyiz, en son büyükşehirlerde CHP'nin adaylarını destekleyebiliriz açıklaması tabii ki önemlidir. Bizimde buna yönelik stratejimiz İstanbul'dan, Mardin'e kadar olmalıdır. Bu konuları İlimizde sık sık konuşacağız, İlçelere geleceğiz konuşacağız bir strateji belirleyeceğiz ve bu strateji bir yandan Türkiye'de Partimizin stratejisiyle bütünleşirken, bir yandan da Kızıltepe'den tutun Derik'e, Midyat'a kadar  o alanın özel şartlarını, sosyolojik şartlarını hesaba katan bir yol haritası olacak.

Mardin Kalesi Turizme Açılacak.

Mardin Kalesi son zamanlarda gündemde, bu konuda verdiğimiz çabalar hakikaten sonuç verdi.Geçen hafta en büyük medya kuruluşlarında  Mardin Kalesi'nin turizme ve halka açılması tam sayfa haber oldu, bu Mardin adına çok sevindirici. Bir süreç var, meselenin Kültür Bakanlığından ziyade, Milli Savunma Bakanlığı ile bir ilgisi var süreç önümüzdeki bir kaç ay içinde Milli Savunma Bakanlığı üzerinden yürüyecek, radarın taşınmasıyla ilgili, bir maliyet hesabı çıkarılıyor.

Bu şehir Kudüs ve Venedik gibi Dünya Mirası

Bizim uzun vadede bir mastır plana ihtiyacımız var, şiddetin ve zorbalığın hüküm sürdüğü yanı başımızdaki bu coğrafyaya baktığımızda Mardin tamda bu dönemde, bir barış şehri, Dünya'ya kendisini açmış, kendi hafızasına sahip çıkan bir şehir konumuna gelebilir. İnatla bu mücadeleyi elbetteki sürdüreceğiz ama tam da bu süreçte Dünyayı adeta şaşırtırcasına Kültür Bakanlığımızın UNESCO projesine geri dönmesini arzu ediyorum. Bu şehir Kudüs ve Venedik gibi Dünya Mirası statüsünü kazanmadığı sürece turizme dair  inanın çok fazla bir şey yapmış sayılmayız.

Otellerimiz çok dolu şükrediyoruz, çünkü terörizmle ilgili olarak ortaya koyduğumuz güvenlik stratejileri sonuç verdi ve biz hep söylüyoruz halkla aramızdaki o duvarı yıktık, duvarın bir tarafında halk, bir tarafında biz vardık şimdi artık buluşabiliyoruz, konuşabiliyoruz. Şehrimizi her hafta binlerce, belki on binlerce insan ziyaret ediyor ama Nevşehir'i ziyaret eden turist sayısı 3 buçuk milyon. Mardin'i hafta sonu 10 bin, 20 bin kişi ziyaret ediyor, iyi bir başlangıç ama bu başlangıcın alt yapı ile tamamlanması lazım otel kapasitemiz 6-7 bin civarında bunu çok yeterli görmememiz lazım. İş adamlarımızı bölgede yatırım yapmaya davet ediyoruz kimse çekinmesin, korkmasın bir daha başa dönmeyecek bu halk Araplar ve Kürtlerle burada yaşayan bütün halklarda bir daha geriye dönmemek üzere çok önemli bir kararlılık ifadesi gösterdiler son iki seçimde buna iş adamlarımızın güven duymasını temenni ediyoruz ve İstanbul, Bodrum gibi yerlerde çok güzel yatırımları olan değerli iş adamlarımızı bölgemize yatırım yapmaya davet ediyoruz.

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER