Midyat, ilçesinde DEM Parti seçim irtibat bürosu açılışına katılan Bakırhan, 31 Mart'ta tüm ilçelerde seçimi kazanacaklarına inandıklarını ifade ederek, Bu coğrafyada medeniyeti, üretim merkezi olan, barışın,  kardeşliğin ortak yaşamın merkezi olan Midyat’ta olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Bakırhan şöyle konuştu: “Midyat’ta kadim halklar ve inançlar yaşıyor. Tam da, DEM Partisinde olduğu gibi. DEM Parti Arapların, Süryanilerin, Ermenilerin, Kürtlerin, Türklerin, Alevilerin, Gayrimüslimlerin birlikte siyaset yaptıkları Türkiye'de tek partidir” dedi.

Binyıllardır bu coğrafya ’da Süryani’si, Kürdü, Arap’ı birlikte yaşadığını birbirlerinin dilini inancını biliyor ve saygı gösterildiğini sözlerine ekleyen Bakırhan şöyle konuştu: “Üç gün önce Dünya Anadil gününde parlamento da Süryani vekilimiz George Aslan iki kelime Süryanice konuştuğu için mikrofonu kapatıldı. Yine eş başkanımız Arapça iki kelime ettiği için mikrofonu kapatıldı. Vekillerimiz anadilinde merhaba dedikleri için selam verdikleri için meclisin mikrofonları kapatılıyor kısılıyor. Şimdi meclisi yönetenlere, Türkiye’yi yönetenlere Midyat’tan seslenmek istiyorum. Bin yıllardır Midyat’ta Süryanice, Arapça, Kürtçe, Türkçe konuşuluyor. Peki, Midyat bölündü mü? Tam tersine ne kadar renkli bir coğrafya, ne kadar renkli bir ilçe ve kentimiz olduğunu yıllardır Türkiye kanıtladı. Sizlere söz veriyoruz. Bizler hem yerel, hem genel de iktidar da iktidar olduğumuz zaman yok edilen yasaklanan, unutulan, asimile edilen bütün dillerin, bütün inançların özgürce Türkiye'de Kürt coğrafyasında kardeşçe birlikte yaşaması için bütün cabamızı, bütün emeğimizi bütün mücadelemizi ortaya koyacağız.”

Bu tekçileri bu inançları yok sayanları sizlerin vicdanına bırakıyorum diye konuşan Bakırhan, Midyat'taki Ezidiler, Araplar, Süryaniler, Türkler, Kürtler kendilerini asimile eden bu sisteme karşı hakların, inançların partisi olan DEM Parti Midyat’ta da yönetime taşıyarak çok dilli belediyeciliğin, çok dilli hizmetin nasıl olduğunu göreceklerini kaydetti.

Midyat Dicle ile Fırat nehirleri arasında bir ilçemizdir diyen Bakırhan, sözlerini şöyle sürdürdü. “Yıllardır suyunuzun sorununu çözemeyenler şimdi beş yıl daha belediyenin rantını yemek için belediyeyi sermaye gurup ve yandaşa peşkeş çekmek için yalan vaatlerde bulunuyor. Midyat’ın altyapı ve kanalizasyon sorunu çözülmedi. Midyat’ta çok dillilik belediyecilik hayata geçirilmesi. Midyat bir avuç sermaye dere hizmet eden bir kent haline geldi. Lüks araç almasını biliyorlar, milyonluk araç almasını biliyorlar ama peri perişan olan Midyat halkına hizmet götürmeyi bilmiyorlar. Bu halkının nasıl bir halde olduğunu bilmeyen, halkına harcayacağı parayı lüks araçlara veren şatafata verenlerin Midyat’ta hem de Mardin’de inşallah birlikte sandığa gömeceğiz.”

Cezaevine kapatılan bir sistemin demokratik olmadığını söyleyen Bakırhan, “Türkiye nasıl yönetiliyorsa, Erdoğan nasıl yönetiyorsa Midyat Belediyesi de öyle yönetiyor. Peki biz nasıl yöneteceğiz. Biz Ahmet Türk’ün Devrim arkadaşımızın yönettiği gibi yöneteceğiz. Biz 25 yıldır bu halkın tek bir kuruşunu çarçur etmeden halkımızın hizmetine harcadık. Ama onlar hırsız kayyumları atadılar. İnşallah hep birlikte dürüst demokratik, kapsayıcı yerel yönetimleri hayata geçireceğiz diyorum.” Şeklinde konuştu.

Midyat Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu Midyat Belediye Meclis Üyeleri Belli Oldu

Ardından Kürtçe konuşmasını sürdürdü.

DEM Parti, Mardin Büyükşehir Belediyesi için Ahmet Türk, Devrim Demir, Midyat Belediye Eşbaşkan adayları Hikmet Duman, Huda Erdem Aslan katıldı.

Daha sonra, DEM Parti Midyat SKM Merkezi açılışı gerçekleşti.