Denetimli Serbestlik altında bulunan hükümlülerin ‘’Kamu Yararına Ücretsiz Çalıştırılması Yükümlülüğü‘’ hakkında; Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Midyat Kaymakamlığı arasında düzenlenen İşbirliği protokolü çerçevesinde, Midyat Polis Evi’nin İlk Temizliği yükümlüler tarafından yapıldı.

  

İmzalanan iş birliği protokol ile kamu kurum ve kuruluşlarında bireysel veya uygun koşullar ve kamu yararı görülmesi halinde toplu olarak yükümlüler çalıştırıla bilmektedir.

Bu kapsamda; Emniyet Müdürlüğünün talebi doğrultusunda yapımı tamamlanarak turizm sezonuna açılması planlanan Midyat Polis evinin ilk genel ve kapsamlı temizlik çalışması yükümlüler tarafından yapıldı.

Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından, mesai saatleri içerisinde 7 erkek yükümlü görevlendirilerek çalışmalara başladı.

Yakın tarihte hizmete açılması planlanan Midyat Polis Evinde yapılan çalışmaları yerinde görmek, yetkililerden bilgi almak ve denetimli serbestlik yükümlülerine teşekkür etmek üzere Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Ziya Burak Gürgah, Midyat Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Mehmet Meral ve İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç, Polis evindeki temizlik çalışmasına eşlik ettiler.

Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Ziya Burak Gürgah

Bir süre hükümlülerle sohbet eden ve destek veren, Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Ziya Burak Gürgah, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Midyat'ta Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Midyat'ta

Başsavcı Gürgah, şöyle konuştu: “Denetimli Serbestlik altında bulunan hükümlülerin kamu yararına ücretsiz çalıştırılması konusunda imzalanan protokol doğrultusunda bu yaz yetiştirilmesi planlanan polis evinde de 7 tane hükümlünün toplu bir şekilde polis evini temizleme adına girişimlerde bulunduk. Hükümlülerimizin şu anda burada polis evimizin genel temizlik ve bakım işlerini yapmaktadır.  Bu vesile ile hükümlülerin topluma daha rahat bir şekilde kazandırmak, onların adaptasyonlarını sağlamak üzere çalışmalarımız devam edecek. Ben kendilerine burada başarılar diliyorum. Ellerine sağlık, kollarına sağlık. Yaptıkları çok önemli bir iş.   Bu tür hizmetlerimiz yine aynı şekilde devam edecektir. Bezi alıp katkıda buluna caz. Çünkü bizlerde anamızın, babamızın karnından kurum amiri olarak doğmadık. Benim geçmişte Üniversite döneminde garsonluk yapmışlığım var. Bu bez bana çok yabancı değil aslında. Hem burada hükümlülerimize yardım etmiş oluyoruz, hem de bu şekilde davranarak bir nevi mesajda vermiş oluyoruz insanlara. Çünkü onlarla konumumuz farklı değil, hepimiz insanız ve temizlik yapmak bir hükümlülüğe ya da herhangi bir başka insana alçaltacak bir konu değil. Hem bunu insanlara göstermiş oluyoruz, hem de hükümlülerimize aynı şekilde göstermiş oluyoruz. Hükümlülerimizde bu tür kamu kurumlarında, ya da çeşitli kurumlarda çalıştıklarında toplumun içinde oluyorlar, bunu kendileri hissediyorlar. Çünkü bizim Denetimli Serbestlik olarak en büyük amaçlarımızdan biri hükümlülerimizi topluma yeniden kazandırmak, onlar için bu durumu normalleştirmek, dolayısıyla bu tür temizlik işleri yapmaları hem kamu binalarında kamu görevlilerine yardımcı olmaları ve devlete yardımcı olmaları anlamına geliyor. Devlete daha iyi daha yakın tanımaları anlamına geliyor. Hem de onların topluma adaptasyonu hızlandırıcı etkinlikleri biz bu çalışmaları adlandırıyoruz.” Diye konuştu.

I M G 2670

I M G 2667