Mardin’in Midyat ilçesinde Sivil Toplum Kuruluşu Platformu öncülüğünde bir araya gelen anneler ve çocukları İsrail’in Filistin’deki katliamlarını protesto yürüyüşle protesto etti.

İsrail’in Filistin’deki katliamlarını ve Kuzey Irak'taki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde Terör örgütü PKK’yı telin eden açıklamalarda ve dualarda bulundular.

Midyat’ta Kadınlar Ve Çocuklar Filistin İçin Yürüdü (2)

“23 Aralık Dünya Şehit Çocuklar Günü” temasıyla düzenlenen yürüyüş Millet Bahçesi önünden başladı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla Millet Bahçesi ile Hükümet Konağı arasındaki Cumhuriyet Bulvarı üzerinde gerçekleşen yürüyüş, polisin geniş kapsamlı güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ve pankartlar taşıyan anneler ve çocukları Hükümet Konağı önüne kadar sloganlar atarak yürüdü. Irak’ın kuzeyinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda şehit olan 12 asker ve Filistin’deki saldırılardaki hayatların kaybeden mazlumlar için dua edildi.

Midyat’ta Kadınlar Ve Çocuklar Filistin İçin Yürüdü (5)Ayşe Özkahraman

Başkan Veysi Şahin'den, 19 Mayıs mesajı Başkan Veysi Şahin'den, 19 Mayıs mesajı

Ayşe Özkahraman, yaptığı konuşmada, “7 Ekimden bu yana Filistin’de, Gazze’de büyük bir diriliş başladığını dile getiren, bu diriliş ile beraber çok ağır bedeller ödendiğini kaydetti. 20 bin2i aşkın şehidimiz var. Bunu yanı sıra on binlerce yaralımız var. Şehitler ve yaralılar halen bizden ve rabbimizden yardımını bekliyor.” Dedi.

Midyat’ta Kadınlar Ve Çocuklar Filistin İçin Yürüdü (4)Meryem Gümüş

STK Platformu adına Meryem Gümüş ise, Filistin ve Gazze’de çocukların katliamına alkış tutan batılı devlet liderleri başta kendi halkları tarafından büyük protestolara uğramakta olduklarını söyledi.

Gümüş, “Dünya halkları tarafından lanetlenen Siyonist terör örgütü İsrail ve batılı liderler çocuk katili olarak tarihin karanlık sayfalarına yerlerini almışlardır. İslam ülkeleri de cesaret göstererek Gazze’ye destek verip Siyonist soykırımı durmalıdır. Midyatlı anneler olarak boykot ederek küfrün belini kıralım” diye konuştu.

Midyat’ta Kadınlar Ve Çocuklar Filistin İçin Yürüdü (3)

Habibe Demirel

Habibe Demirel’in yaptığı duaların ardından olaysız olarak son buldu.

Yürüyüşe, siyasi partiler ve sevil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Midyat’ta Kadınlar Ve Çocuklar Filistin İçin Yürüdü (1)