Mardin 112 Acil Hizmetleri Müdürlüğü’nde yapılan basın toplantısında, Vali Akkoyun, "Sözlerimin başında şu bilgiyi vermek istiyorum, bundan sonraki süreçte her ay bir önceki ayın asayiş güvenlik konularında yapılan çalışmalarla ilgili hem siz değerli basın mensuplarına, sizlerin aracılığı ile de vatandaşlarımıza düzenli bilgiler vereceğiz. Az önce de belirttiğim gibi bugün burada Mardin'in asayiş ve güvenliğini değerlendirmek üzere bir araya geldik. İlk olarak, şehrimizin güvenliğini sağlamak adına emniyet ve jandarma teşkilatımızın özverili çalışmalarına teşekkür etmek istiyorum. Kendilerine kolaylıklar diliyorum. Rabbim bütün güvenlik kuvvetlerimizi muvaffak eylesin."dedi. 
 

Asayiş ve güvenlik trendlerini gözden geçirerek, suç oranlarını azaltma ve halkımızın yaşam kalitesini yükseltme temel hedefleri olduğunu kaydeden Akkyun şöyle devam etti.


"Mardin'in tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birlikte, güvenli bir çevrede yaşamak herkesin ve hepimizin hakkıdır. Güvenlik teşkilatımızın teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak suçla ve suçluyla mücadeledeki başarılarına dikkat çekmek istiyorum. Ancak, her birimizin güvenlik konusunda sorumluluk taşıdığını unutmamız önemlidir. Toplum olarak iş birliği içinde olmalı, şüpheli durumları yetkililere bildirmeli ve güvene dayalı ilişkimizi güçlendirmeliyiz.
İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmeleri takip ederek, önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz, şehrimizin her kesiminden gelen geri bildirimlere açık olarak toplumun beklentileri ve hassasiyetini anlayarak bu doğrultuda stratejiler geliştiriyoruz ve çalışmaları uyguluyoruz. 
Unutmayalımki güvenli bir Mardin ancak birlikte çalışarak mümkün olacaktır. Hep birlikte inşallah daha güvenli bir geleceği inşa etmek için el birliği ile çalışıyoruz ve çalışacağız inşallah."

Değerli Basın Mensuplarımız; "Başlıklar halinde sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum.
Vatandaşlarımızın huzur, güven, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarını sürdürebilmesi için yıkıcı bölücü ve her türlü terör tehdidini bertaraf etmek temel amacımızdır. Milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden bölücü terör örgütlerine karşı kararlı mücadelemiz devam etmektedir. Bu anlayışla kasım ayında Mardin’de bölücü terör örgütü PKK ve FETÖ başta olmak üzere, terör örgütlerine yönelik 40 operasyon düzenlenmiştir. Huzur ortamının devamı için, vatandaşlarımızın desteğinin devamıyla birlikte terör örgütleri ile mücadelemiz aynı irade ve kararlılıkla devam edecektir."

Mardin'de  Mobil Göç Noktası kuruldu
Düzensiz göçle mücadele kapsamında etkin mücadele için ilk etapta İstanbul ilinde uygulaması başlayan Mobil Göç Noktaları, Sayın İçişleri Bakanlığımızın yaptığı planlama çerçevesinde gerekli alt yapı hazırlıkları da tamamlanarak 30 Büyükşehir’e yayılmıştır. İlimiz Artuklu ilçesi karayolları parkı mevkiinde bulunan Mobil göç aracımız, ilerleyen zamanlarda Kızıltepe ve Midyat ilçelerimizde de kurulacaktır, bu üç mobil göç aracı ile birlikte düzensiz göçle mücadelede gücümüz ve imkanlarımız daha da artacak ve daha etkin bir halde devam edecektir.
İlimizde yakalanan düzensiz göçmen sayısı 2023 yılı içerisinde 322 dir. Ayrıca 9 organizatör yakalanarak yasal işlem yapılmıştır. Ülkemizin güvenliği huzur ortamının devamı için düzensiz göçle mücadelemiz karalılıkla devam edecektir." 

Huzur ve güven uygulamaları kapsamında aranan 441 kişi yakalandı:
"Değerli basın mensuplarımız uyuşturucu madde kullanımı ve teminine karşın mücadelemizi de hassasiyet ile devam ettirmekteyiz. Bir taraftan kolluk kuvvetlerimiz ilimizde uyuşturucu madde girişini engellerken diğer taraftan uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza yönelik bilinçlendirme faaliyetlerini de sürdürmekteyiz. Narkotik suçlarla mücadele kapsamında İlimizde Kasım ayı içerisinde toplamda 128 operasyon düzenlenmiştir. Operasyonlar kapsamında 123 kişi gözaltına alınmış olup 22 kişi de tutuklanmıştır. İçişleri Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesiyle, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışması yürütülerek, uyuşturucu kullanımının henüz başlamadan önüne geçilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında ilimizde 848 kişiye eğitim verilmiştir.
Kaçakçılıkla mücadelede, huzur operasyonları kapsamında, İlimizde kasım ayı içerisinde 68 operasyon düzenlenmiş olup yakalanan şahıslar hakkında adli işlemler gerçekleştirilmiştir. Adli işlemler sonucunda 46 kişi gözaltına alınmıştır. Huzur ve güven uygulamaları kapsamında aranan 441 kişi yakalanmıştır."

 

Midyat Belediyesinden, YKS’ye özel hizmet Midyat Belediyesinden, YKS’ye özel hizmet

Değerli Arkadaşlar; Teknolojinin hızla geliştiği, internet kullanımının toplumun neredeyse tamamına ulaştığı, Dijital çağ olarak ifade edilen bir zaman diliminde yaşıyoruz, bu gelişmeler ve yenilikler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi siber suçlar kavramını hayatımızın dahil etmiştir. 
Sanal dünyada işlenen ve işlenmek istenen tüm suçlara yönelik güvenlik güçlerimiz etkin mücadeleyi sürdürmektedir. Bu çerçevede güvenlik kuvvetlerimiz tarafından siber suçlarla mücadele tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de etkin bir şekilde sürdürülmektedir ve sürdürülecektir.

Mardinimiz’ de son zamanlarda gelişen ulaşım ağı ile birlikte geçmiş yıllara göre trafik kazalarında azalmalar görülmekte olduğunu sözlerine ekleyen Akkoyun, "Yaralanma ve ölümlü kazaları minilimize etmek için kurallara uymamız gerekmektedir. Bu amaçla aşırı hız, alkollü araç kullanımı, sürüş sırasında cep telefonu kullanarak sürücünün dikkatinin dağılması, kırmızı ışık ihlalleri, trafik işaret ve levhalarına uyulmaması, emniyet kemerlerini kullanmamak acı sonuçlara neden olmaktadır. Bütün vatandaşlarımızdan sizlerin vasıtasıyla trafik kurallarına uyulması konusunda hassasiyet göstermesini bir kez daha buradan rica ediyoruz. Trafik Denetimleri kapsamında kontrol edilen araç sayısı 165.456, denetlenen okul servisi araç sayısı ise 1.848’dir.
Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Projesi kapsamında yaya geçitlerine “Önce Yaya Görseli” yapılmıştır. Bununla birlikte içişleri bakanlığımız tarafından trafik güvenliğine dikkat çekmek amacıyla ‘Bir Hareketime Bakar Hayat’ projesi kapsamında havalimanı, AVM ve otobüs durakları gibi yerlere afiş asılıp emniyet kemeri simülasyon aracından yararlanılarak vatandaşlarımıza bilgilendirmelerde bulunulmaktadır. Ayrıca Emniyet kemeri Simülasyon aracı ve Mobil Eğitim araçları ile okul çağındaki çocuklarımızda trafik bilincini oluşturmak için teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir. Tüm bu çalışmalar ışığında 2023 Kasım ayında, geçen yılın kasım ayına göre, Mardin’imizde ölümlü ve yaralanmalı kazalarda yüzde 6 oranında azalma görülmüştür.
İlimizin huzuru ve güvenliği için verdiğimiz mücadele kararlılıkla hız kesmeden toplumun tüm kesimlerinde değerli Mardinli hemşerilerimiz desteğiyle devam etmektedir. İlimizde, teröre, onların işbirlikçilerine, zehir tacirlerine, organize suç örgütlerine müsaade edilmemiş ve edilmeyecektir inşallah. Bu amaçla gayret ve fedakarlıkla çalışan Emniyet ve Jandarma birimlerimize, tüm güvenlik kuvvetimize, düzensiz göçle mücadele kapsamında çalışan Göç İdaresi personellerimize ve bize huzur güven ortamının sağlanması konusunda destek veren iradesini tam olarak ortaya koyan ve onlardan aldığımız gücümüzü kıymetli Mardinli vatandaşlarımıza göstermiş oldukları destekten dolayı şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi arz ediyoruz.


Bundan sonraki süreçte de Mardin’in daha huzurlu daha güvenli bir kent olabilmesi için gayretle çalışmaya devam edeceğiz bu gayretli çalışma sırasında vatandaşlarımızdan öncelikle 112 ihbar hattını etkin bir şekilde kullanmalarını istiyoruz. Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki 112 ye yapmış oldukları her ihbar mutlaka özenle, hassasiyetle değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır. Suçla suçluyla mücadelede vatandaşlarımızın bizlere bu anlamda göstermiş oldukları destek çok önemlidir bu desteğe tekrar talibiz bundan önceki süreçte olduğu gibi bundan sonrada Mardinli hemşerilerimizden göstermiş olduğu bu desteği devam ettirmelerini istiyoruz ve bundan sonraki süreçte de siz değerli basın mensupları arkadaşlarımız ile birlikte Mardin’imizin asayiş güvenliği ile ilgili hem istatistik anlamında hem de yapılan çalışmalar anlamında siz değerli basın mensupları aracılığıyla vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz. Sizlere teşekkür ediyoruz sizlerin aracılığıyla bütün vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz inşallah hep birlikte el birliği ile huzur ortamının devam ettirilmesi için gayret edeceğiz. Teşekkür ediyorum." dedi.

Topantıya, Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ile İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday da katıldı.