KEP sisteminin kamu programlarındaki kullanım oranları yüzde 82'ye yükseldiği belirtildi, KEP sayesinde kamuda yapılan tasarruf ve değişimlerin korunmasına ilişkin veriler de yer aldı. TÜRKKEP'e göre bu verilere göre, KEP'ten gelecekte elde edilecek faydaların yanında henüz başlangıç ​​noktaları ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, kamu sektöründeki resmî yazışmalarda Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)'nın 4 yıllık verilerle ilgili kullanımını açıkladı. Buna göre; resmî, hukuki yasallığa sahip, yasal ve güvenli iletişim imkanı sunan KEP sisteminin kamudaki kullanım oranı yüzde 82'ye yükseldi. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına göre KEP kullanımıyla 4 yıllık posta giderlerinden 2 milyar 534 milyon 153 bin TL tasarruf sağlandı. Veri depolama maliyetlerinden 115 milyon 800 bin 277 TL, kırtasiye giderlerinden ise 2 milyar 339 milyon 120 bin TL tasarruf sağlandı. KEP kullanımıyla birlikte 21 bin 219 ton CO2 salımı durdurulurken, resmî iletişimin elektronik karşılaştırmalı araştırma sayesinde kâğıt ihtiyaçları ortadan kalkarak 426 bin 224 kalem geliştirildi. Aynı zamanda 80 milyar 198 milyon 400 bin KWh enerji tasarrufu da kesildi. KEP'in çalıştırılmasıyla birlikte kamu kurumlarındaki resmî yazışmalar hızlandı ve tasarruf oranları da arttı. 

YILDIZ: “KEP RESMÎ İLETİŞİMİ YASAL, HIZLI VE GÜVENLİ HALE GETİRİYOR”

KEP'in güvenilirliğine dikkat çeken TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, “Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte fiziki olarak sürdürülen birçok iş ve işlem dijital merkeze taşındı. Türkiye'de ve dünyada birçok kurum, kuruluş ve bireyin de kullanım kolaylığı, güvenilirliği ve daha az korunması olması nedeniyle dijital dönüşüm araçlarına yöneldi. KEP sistemi, dijital dönüşüm araçlarının en güvenlisidir. Birçok güvenlik sorununa neden olan ve hukuki olarak çözülebilen KEP, şu ana kadar net olmayan e-postalar yerine hızla KEP'e ayrılıyor. KEP ile resmî iletişimde büyük bir güven ortamı yaratılmış oluyor. Kamu kurumlarımız resmî iletişimlerinin yüzde 82'sini KEP ile gerçekleştiriyor. Çünkü KEP iletilerinin doğru mesafeye ulaşması garanti ediliyor. Gönderilmelerin karşı tarafı KEP hesabının kapalı olması durumu veya teknik sorunlar nedeniyle erişilemeyen dahi net bir kayıt oluşturuluyor. Biz de Türkiye'de dijital liderin lideri TÜRKKEP olarak Kayıtlı Elektronik Posta sistemi, e-İmza sistemleri, e-Fatura sistemleri, dijital saklama altyapıları ve bütün bunları çerçeveleyen kurumsal çözümlerimizle çözüm ve doğaya hizmet veriyoruz. TÜRKKEP'in KEP sistemi; sanki ince imzalı bir belge iletmişsiniz gibi, noterden bir ileti göndermişsiniz gibi veya bir tebligat göndermişsiniz gibi resmi ve yüzde yüz yasal bir yapıyı kendi içinde barındırıyor. KEP'in kullanım süresi boyunca birleştirilmiş birimler, tasarruf miktarı kapsamında ülke ekonomimize katkısının büyük ölçüde arttığını düşünüyorum. Bu fırsatlarla ürünlerimizi tüm şirketlerimizi ve hatta tüm bireylerimizi, resmen kamu kuralları gibi KEP'i kullanmak ve KEP'in yasal, hızlı ve güvenilir bir şekilde partilere davet edeceğiz” dedi. 

KEP KULLANIMI HER ALANDA ARTIYOR

Prof. Dr. Talip Alp, Midyat’ta konferans verdi Prof. Dr. Talip Alp, Midyat’ta konferans verdi

Kamunun yanı sıra şirketler ve bireylerde KEP kullanım oranı artmaya devam ediyor. Yapılan analizler ve bireylerde KEP'in izlediği gruplara göre yüzde 70 oranında arttığı tahmin ediliyor. KEP; hukuki yasallığa sahip delillerin taşınması ve yasal, güvenli resmî iletişim imkanı sunması nedeniyle tercih ediliyor. Ayrıca KEP; Resmî yazışmalarda kağıt, baskı, noter, kargo, arşiv gibi çözümler de ortadan uzaktaki ciddi oranda tasarruf sağlamayı sağlıyor. KEP ile evrak gönderen bir gönderici iletinin kendisi tarafından gönderilmediğini, alıcı ise iletinin kendisine ulaşmadığını iddia ediyor. Böylece kurumlar ve bireyler arasındaki değişimler, güvenli işlemler sayesinde ortadan kalkmış oluyor. KEP aracılığıyla gönderilen postalara ilişkin okunmama, ulaşmama ya da spam kesintileri gibi sorunlar da ortadan kalkıyor. Gönderilen ya da alınan iletinin değiştirilemeyeceği garanti olan KEP sistemi, böylece veri bütünlüğünü korumuş oluyor. İletinin gönderici ve alıcı bilgileri, teslim ediliş zamanı ve okunma bilgileri ise, durumlarında mahkemelerde delil olarak taşınır. 20 yıl süreyle saklanan iletilere ihtiyaç duyulmaması halinde saniyeler içinde ulaşılabiliyor. 

Kaynak: https://www.midyatgundem.com