Mardin’de Üniversite öğrencileri “Gazze'de Siyonist İşgale Karşı Dayanışma: İnsan ve Adalet İçin Buluşuyoruz” çağrısıyla Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde toplandılar.

Filistin’de İsrail saldırılarının başlamasıyla katliamların karşısında olduğuna ve Filistinlilerin haklı mücadelesinin yanında yer aldığına dair Üniversite olarak Türkiye’de ilk açıklamayı yayımlayan ve yükseköğretim kurumlarına öncülük eden Mardin Artuklu Üniversitesinde israil işgaline ve katliamlarına tepkiler artarak devam ediyor.  

MAÜ Öğrenci Topluluklarından Filistin Mücadelesine Tam Destek

Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren öğrenci toplulukları, işgalci israilin Gazze’de sürdürdüğü insanlık dışı saldırı ve katliamlara düzenledikleri basın açıklaması ve yürüyüş ile tepki gösterdi.

70’i aşkın Mardin Artuklu Üniversitesi öğrenci topluluğu “Gazze'de Siyonist İşgale Karşı Dayanışma: İnsan ve Adalet İçin Buluşuyoruz” çağrısıyla Üniversite Kampüsünde buluştular.

Öğrencilerin israili protesto etkinliğine Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, üniversite hocaları, üniversite çalışanları ve öğrenciler katıldı.

 Kampüs Camisinde kılınan Cuma Namazının ardından öğrenci temsilcileri tarafından 3 dilde basın açıklaması gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Öğrenci Toplulukları: Dünyada Zulmü Bitirmenin Yolu Müslümanların Ahlak Bilgi ve Üretiminden Geçiyor

“Müslüman kardeşlerimiz yüzyıllardır katledilirken, insan yerine dahi konmazken bizim onları kurtarmamızın tek yolu ilimle donanmak ve bu donanımla amel etmektir. İçinde bulunduğumuz ilim yuvası olan üniversitemizde yorulmadan, yıkılmadan belki uyumadan çalışmamız gerekir. Dünya üzerindeki tüm Müslümanlara yapılan zulmü engellemenin tek yolu budur.

Bugün üniversitemizde her disiplinde bölümler ve akademik araçlar bulunmaktadır. Şehrimizde camiiler, okullar, STK lar gibi birlik olacağımız yerler ve her türlü imkanlar bulunmaktadır. Çekirdek ailemizden başlayarak saydığımız alanlara mücadelemizi taşımamız gerekiyor. Bugünden tezi yok evlerde, okullarda, STK’larda donanımlı Mümin yetiştirme projesine başlamalıyız. Bu projenin başarıya ulaşması çok zaman alabilir. Belki 50 yıl belki 100 yıl sürecek bir projeden bahsediyoruz. Bize düşen sabırla, sebatla, ilimle bu yolda yürüyüp gelecek nesilleri bu amaçla yetiştirmektir. İslam ahlakıyla ahlaklanır, bilgiyi yönetebilir ve ilim-amel birlikteliğini sağlayabilirsek muzaffer olmaktan söz edebiliriz.”

Üniversite Öğrencileri Gazze İçin Yürüdü

Havayolu yolcularının merak ettiği 10 soru ve cevabı Havayolu yolcularının merak ettiği 10 soru ve cevabı

Basın açıklamasının ardından Filistin için Dua eden öğrenciler insanlığın gözleri önünde düzenlenen katliamları lanetlemek üzere sessiz yürüyüş eylemi gerçekleştirdiler.

Mardin Artuklu Üniversitesi öğrencilerinin yoğun katılımıyla İnsan ve Adalet İçin gerçekleştirilen Gazze'de Siyonist İşgale Karşı Dayanışma gösterisi olaysız bir şekilde sona erdi.

Program sonrası Rektör Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, öğrencilere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.