Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından düzenlenen “Metaverse ve Yapay Zeka ile Gelecek” konulu konferansta İş Adamı, Araştırmacı, Yazar ve Türkiye Düşünce Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Taşkın Koçak, öğrencilere Metaverse ve Yapay Zeka hakkında bilgiler verdi.

GÜNEYDOĞU’da YERALTI SULARI ALARM VERİYOR GÜNEYDOĞU’da YERALTI SULARI ALARM VERİYOR

Sanal dünyalarda öğrencilerin ve öğretmenlerin gerçek zamanlı olarak etkileşime girebildiği, deneyimsel öğrenme fırsatları sunan eğitim ortamları yaratan Metaverse’nin günümüzün bir gerçeği ve vazgeçilmezi olduğunu belirten Koçak, Metaverse ve Yapay Zeka sayesinde, dünya çapında daha fazla öğrenciye yüksek kaliteli eğitim imkanları sunulabileceğini, coğrafi konum, ekonomik durum ve fiziksel engellere bakılmaksızın herkesin eşit fırsatlara sahip olabilmesinin sağlanabileceğini ifade etti.

Yapay Zekanın günümüzün vazgeçilmezi haline geldiğinin altını çizen Taşkın Koçak, Metaverse evreninde, öğrencilerin oturdukları yerden en iyi eğitimleri alabileceklerini ifade etti.

Metaverse evrenlerini oluşturan; internet, web 3.0, xr (vr, ar, mr), Blockchain  ve yapay zeka teknolojileri hakkında Mardin Artuklu Üniversitesi Öğrencileriyle önemli bilgiler paylaşan Koçak; eğitim, sosyal, eğlence, turizm, spor, iş dünyası, sanayi, finans ve sağlık başta olmak üzere birçok alanda Metaverse kullanımıyla ilgili örnekler aktardı. 

Mardin Artuklu Üniversitesi Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Koçak’a öğrencileriyle buluşmasından ve gerçekleştirdiği verimli söyleşiden dolayı teşekkür etti.

Editör: Selahattin Erol