Kanserden Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme Şart

Ülkemizdeki kadınların en sık karşılaştığı meme kanseri hakkında uzmanlar erken teşhis ve doğru tedavi ile iyileşmenin mümkün olduğunu hatırlattı.

Kanserden Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme Şart

Kanserden Korunmak İçin Sağlıklı Beslenme Şart

Günümüzde erken teşhis ve doğru tedavi ile meme kanserinin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun altını çizen Medikal Onkoloji ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl kanserden korunmada sağlıklı beslenmenin önemini vurguladı.

Medikal Onkoloji ve Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl; “Meme kanseri, 30 yıl öncesine göre çok daha kolay tedavi edilebilen bir hastalıktır. Modern teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesiyle kanserde cerrahi, medikal ve radyolojik tedavi yöntemlerinde başarılı sonuçlar almak mümkün. Özellikle son 20 yılda insan genom haritasının belirlenmesi sürecinde geliştirilmeye başlanmış akıllı ilaçlar ile ileri evre hastalıklarda yaşam sürelerinde ciddi anlamda uzamalar elde edilmeye başlanmıştır. Meme kanserine günümüzde en sık sebep olan faktörlerin başında, kötü beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı kilolar, çevre kirliliği, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, geç menopoza girme, doğum yapmamış olmak, erken yaşta adet görmeye başlamak gelmektedir.” şeklinde konuşarak konuyla ilgili uyarılarda bulundu.

“Kanseri önlemek mümkün”

Meme kanserinden korunmanın mümkün olabileceğini de ifade eden Prof. Karagöl; “Genetik nedenler tüm kanser türlerinin yüzde 10 ila 15’ni oluşturmakta. Kalan yüzde 85’lik oran kötü beslenme, hareketsiz yaşam, aşırı kilolar, çevre kirliliği, sigara ve alkol vb. gibi dış etkenlere bağlı olarak gelişir. Bu nedenle meme kanserinden korunmanın kişinin kendi elinde olduğunu söylemek mümkün." dedi

“Doğru bilinen yanlışlar var”

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlarla ilgili de bilgi veren Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Karagöl; “Meme kanseri ile ilgili toplum içinde çok söylenen ancak yanlış olan bilgiler de mevcuttur. Bu doğru bilinen yanlışları şöyle sıralayabiliriz. Tedavisi olmayan bir hastalıktır. Kanserli hastaya bıçak vurulmaz. Kemoterapi aslında hastalığı değil hastayı öldürür. Hiçbir faydası yoktur. Kanserin çaresi bulundu ancak ilaç firmaları kar etsin diye saklanıyor. Kanserin korunmasında beslenme önemlidir ancak tedavisinde beslenmenin önemi yoktur gibi bahsi geçen ön yargıların tamamı yanlıştır."

“İlaç tedavisinde önemli gelişmeler yaşandı”

Günümüzde ilaç tedavileri konusunda önemli gelişmelerin yaşandığını da anlatan Prof. Dr. Karagöl; “Günümüzde özellikle son 15 yılda meme kanserinin tedavisinde özellikle ilaç tedavileri konusunda çok önemli bilimsel gelişmeler sağlandı. Bu gelişmeler ile özellikle ileri evre hastalarda ömrün uzatılması ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik çok ciddi başarılar elde edildi. Bu başarıların kökeninde de insan genomo ile ilgili bilgilerin artması ve dolayısıyla kanser tedavisine yeni bir bakış açısı kazandırılması etken oldu.”

Kanserden korunmak için beslenmemize dikkat etmemiz şart

Kanserden korunmak sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Karagöl; “Meme kanserinde beslenme iki unsuru içermektedir. Birincisi; gündelik hayatımızda sık olarak kullandığımız besinlerle ilgili dikkat etmemiz gereken unsurlar, ikincisi toplum olarak önemini pek bilmediğimiz besinler. Örneğin kuşkonmaz, karahindiba, zerdeçal gibi besinler ile ilgili bilgilerimizin artması kansere karşı önlem almada yardımcı olacaktır. Meme kanserinden korunma ve kanser tedavisi sırasında beslenme konusu çok önemli ve toplumun tüm kesimlerine ayrıntılı olarak tek tek anlatılması gereken bir konudur.

Meme kanserin tedavisi ile ilgili bugün ulaşılan nokta gelecek için çok güzel gelişmelerin habercileridir. Ancak bireyler olarak gerek kendimiz, gerekse ailemiz için kanserden korunmanın da önemli bir unsur olduğunu ve bunun için yapılması gereken iyi beslenme, kötü alışkanlıklardan uzak durma, kilolardan uzak durma gibi pek çok olumlu şeyi yapmada ısrarcı olmalıyız” dedi.

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER