Mardin Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkında bir araya gelen Türk Eğitim-Sen Mardin Şubesine üye öğretmenler basın açıklamasında bulundu.

Türk Eğitim-Sen Mardin Şube Başkanı Mesut Üregen, burada yaptığı açıklamada,  Şiddete Yönelik Önlem Almanız İçin Daha Kaç Eğitimcimizi Yitireceğiz?,  Artık Yeter!,  Eğitimde Şiddet Yasası Çıkarılsın! Dedi.

Midyat Belediye Başkanı Şahin'den, Anneler Günü Mesajı Midyat Belediye Başkanı Şahin'den, Anneler Günü Mesajı

Şube Başkanı Üregen şunları kaydetti:“Kamuoyunu ve eğitim camiamızı büyük yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan, bir öğrenci tarafından menfur bir saldırıyla silahla vurularak canice öldürüldü. Öncelikle kıymetli meslektaşımıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz.

Türk Eğitim Sen Mardin Şubesi (3)

Okullarımızda öğretmene şiddet, mobbing, taciz, itibarsızlaştırma vakaları maalesef had safhaya ulaşmıştır. Disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği, öğretmeni şikâyet hatları, mülakat, torpilli yönetici görevlendirmeleri, öğretmenlerin özlük haklarının gasp edilmesi, eğitimcilerimizi tahkir eden yayın, tutum ve açıklamalar, şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır. Çoğu okulumuzda güvenlik görevlisinin bulunmaması, güvenliğin sadece nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmaya çalışılması, kamera sisteminin olmaması şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır. MEB’in bu konuda okullara bütçe tahsis etmesi gerekmektedir.

Türk Eğitim Sen Mardin Şubesi (4)

Türk Eğitim-Sen olarak eğitimde şiddetin önlenmesi, etkili ve caydırıcı tedbirler geliştirilmesi, eğitim çalışanlarının güvenli bir ortamda çalışmasının yasal koruma altına alınması amacıyla hem 2019 hem de 2023 yıllarında iki kez kanun teklifi hazırlayarak, milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettik. Kanun tekliflerimizde özellikle eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmemesi, mutlaka cezalandırılmasının hükme bağlanmasını istedik. Eğitimde Şiddet Yasası çıkarılmasını, Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, TCK'da eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesini de ısrarla istiyoruz.

Türk Eğitim Sen Mardin Şubesi (1)

Vandallara teslim olamayacak, bu vahşet olaylarının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınana kadar konuyu gündemde tutmayı ve farkındalık oluşturmayı sürdüreceğiz.

Şuurlu nesiller yetiştirmek biz eğitimcilerin olduğu kadar ailelerin de en önemli görevidir.” dedi.