Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun, Mardin'de terörle mücadelenin kararlı bir şekilde sürdüğünü belirterek, "Aralık ayında kentte FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütlerine yönelik 104 operasyon düzenlenmiş, 5 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir." dedi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun, Mardin’in daha huzurlu ve daha güvenli bir kent olabilmesi için gayretle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Vali Akkoyun, beraberinde İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu ve İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday ile birlikte düzenlenen "Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı” na katıldı.

Toplantıda 2023 yılı Aralık değerlendirmesi yapan Vali Akkoyun, her ay bir önceki ayın asayiş ve güvenlik konularında yapılan çalışmalarla ilgili hem basın mensuplarını, basın mensupları aracılığı ile de vatandaşları düzenli bilgilendireceklerini ifade etti.

Vali Akkoyun'un açıklaması şöyle;

"İlk olarak, şehrimizin güvenliğini sağlamak adına Emniyet ve Jandarma Teşkilatımızı özverili çalışmalarından dolay tebrik ediyorum. Kendilerine kolaylıklar diliyorum. Rabbim bütün güvenlik kuvvetlerimizi muhafaza eylesin, muvaffak eylesin.

Asayiş ve güvenlik verilerini gözden geçirerek suç oranlarını azaltma ve huzur ortamını sağlama aynı zamanda halkımızın yaşam kalitesini yükseltme temel hedefimizdir.

Mardin'in tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birlikte güvenli bir çevrede yaşamak herkesin ve hepimizin en doğal hakkıdır. Güvenlik teşkilatımızın bütün gayretleri ile birlikte teknolojiyi de etkin bir şekilde kullanarak suçla ve suçluyla mücadeledeki başarılarına dikkat çekmek istiyorum. Ancak, her birimizin güvenlik konusunda sorumluluk taşıdığını da unutmamamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Toplum olarak iş birliği içerisinde olmalıyız, şüpheli durumları yetkililere bildirmeliyiz ve güvene dayalı ilişkimizi güçlendirmeliyiz.

İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmeleri takip ederek, önleyici tedbirleri güçlendiriyoruz, şehrimizin her kesiminden gelen geri bildirimlere açık olarak toplumun beklentileri ve hassasiyetini anlayarak, bu doğrultuda stratejiler geliştiriyoruz ve çalışmaları uyguluyoruz.

Unutmayalım ki güvenli bir Mardin ancak birlikte çalışarak mümkün olacaktır. Hep birlikte inşallah daha güvenli bir geleceği inşa etmek için el birliği ile çalışıyoruz ve çalışmaları sahada uyguluyoruz. Unutmayalım ki güvenli bir Mardin ancak birlikte çalışarak mümkün olacaktır. Hep birlikte inşallah daha güvenli bir geleceği inşa etmek için ek birliği ile çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

Vatandaşlarımızın huzur, güven, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarını sürdürebilmesi için yıkıcı bölücü ve her türlü terör tehdidini bertaraf etmek temel hedefimizdir.

Milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden bölücü terör örgütlerine karşı kararlı mücadelemiz devam etmektedir. Bu anlayışla Aralık ayında Mardin’de bölücü terör örgütü FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütlerine yönelik 104 operasyon düzenlenmiş,  5 terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.

Huzur ortamının devamı için vatandaşlarımızın desteğiyle birlikte terör örgütleri ile mücadelemiz aynı irade ve kararlılıkla devam edecektir.

Düzensiz göçle mücadele kapsamında etkin mücadele için ilk etapta İstanbul ilinde uygulaması başlayan Mobil Göç Noktaları, İçişleri Bakanlığımızın yaptığı planlama çerçevesinde gerekli alt yapı hazırlıkları da tamamlanarak 30 Büyükşehir’e yayılmıştır. İlimiz Artuklu ilçesi Karayolları parkı mevkiinde bulunan Mobil Göç Noktası aracımız, önümüzdeki ay Kızıltepe ve Midyat ilçelerimizde de kurulacaktır. Bu üç mobil göç aracı ile birlikte düzensiz göçle mücadele gücümüz ve imkânlarımız daha da artacak ve daha etkin bir halde devam edecektir.

İlimizde yakalanan düzensiz göçmen sayısı 2023 yılı Aralık ayı içerisinde 17’ dir. Ayrıca 7 organizatör yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmıştır.

Ülkemizin güvenliği huzur ortamının devamı için düzensiz göçle mücadelemiz karalılıkla devam edecektir.

YKS dolayısıyla ağır tonajlı yük araçlar kente alınmayacak YKS dolayısıyla ağır tonajlı yük araçlar kente alınmayacak

Bağımlılıkla mücadelemizi de hassasiyet ile devam ettirmekteyiz. Bir taraftan kolluk kuvvetlerimiz ilimizde uyuşturucu madde girişini engellerken diğer taraftan uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi ve vatandaşlarımıza yönelik bilinçlendirme faaliyetlerini de sürdürmekteyiz.

Narkotik suçlarla mücadele kapsamında İlimizde Aralık ayı içerisinde toplamda 108 operasyon düzenlenmiştir. Operasyonlar kapsamında 10 kişi gözaltına alınmış olup 4 kişi de tutuklanmıştır.

İçişleri Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen "En İyi Narkotik Polisi Anne" projesiyle, uyuşturucuyla mücadelede annelere yönelik farkındalık ve bilinçlendirme çalışması yürütülerek uyuşturucu kullanımının henüz başlamadan önüne geçilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında ilimizde 5.269 kişiye eğitim verilmiştir.

Kaçakçılıkla mücadelede, huzur operasyonları kapsamında ilimizde Aralık ayı içerisinde 79 operasyon düzenlenmiş olup yakalanan şahıslar hakkında adli işlemler gerçekleştirilmiştir. Huzur ve güven uygulamaları kapsamında aranan 376 kişi yakalanmıştır.

Teknolojinin hızla geliştiği, internet kullanımının toplumun neredeyse tamamına ulaştığı, dijital çağ olarak ifade edilen bir zaman diliminde yaşıyoruz. Bu gelişmeler ve yenilikler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi siber suçlar kavramını hayatımızın dâhil etmiştir.

Sanal dünyada işlenen ve işlenmek istenen tüm suçlara yönelik güvenlik güçlerimiz etkin mücadeleyi sürdürmektedir.

Bu çerçevede güvenlik kuvvetlerimiz tarafından siber suçlarla mücadele tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de etkin bir şekilde sürdürülmektedir ve sürdürülecektir.

Mardin’imizde son zamanlarda gelişen ulaşım ağı ile birlikte geçmiş yıllara göre trafik kazalarında azalmalar görülmektedir.

Yaralanma ve ölümlü kazaları minimize etmek için kurallara uymamız gerekmektedir. Bu amaçla aşırı hız, alkollü araç kullanımı, sürüş sırasında cep telefonu kullanarak sürücünün dikkatinin dağılması, kırmızı ışık ihlalleri, trafik işaret ve işaretçilerine uyulmaması, emniyet kemerlerini kullanmamak acı sonuçlara neden olmaktadır.

Bütün vatandaşlarımızdan sizlerin vasıtasıyla trafik kurallarına uyulması konusunda hassasiyet göstermesini bir kez daha önemle rica ediyoruz.

Trafik Denetimleri kapsamında kontrol edilen araç sayısı Aralık ayında 142.427, denetlenen okul servisi araç sayısı ise 1.416 ’dır.

“Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın Projesi”  kapsamında yaya geçitlerine “Önce Yaya Görseli” yapılmıştır. Bununla birlikte İçişleri Bakanlığımız tarafından trafik güvenliğine dikkat çekmek amacıyla “Bir Hareketine Bakar Hayat” projesi kapsamında havalimanı, AVM ve otobüs durakları gibi yerlere afiş asılıp emniyet kemeri simülasyon aracından yararlanılarak vatandaşlarımıza bilgilendirmelerde bulunulmaktadır. Ayrıca Emniyet kemeri Simülasyon aracı ve Mobil Eğitim araçları ile okul çağındaki çocuklarımızda trafik bilincini oluşturmak için teorik ve uygulamalı eğitim verilmiştir.

Tüm bu çalışmalar ışığında 2023 Aralık ayında, geçen yılın Aralık ayına göre Mardin’imizde trafik kazalarında kısmi bir artış maalesef görülmektedir.

İlimizin huzuru ve güvenliği için verdiğimiz mücadelede kararlılıkla hız kesmeden toplumun tüm kesimlerinde değerli Mardinli hemşerilerimiz desteğiyle devam etmektedir.

İlimizde;  teröre, onların işbirlikçilerine, zehir tacirlerine, organize suç örgütlerine müsaade edilmemiş ve edilmeyecektir.

Bu amaçla gayret ve fedakârlıkla çalışan Emniyet ve Jandarma birimlerimize, tüm güvenlik kuvvetimize, düzensiz göçle mücadele kapsamında çalışan Göç İdaresi personellerimize ve bize huzur güven ortamının sağlanması konusunda destek veren, iradesini tam olarak ortaya koyan ve yanımızda desteğini hissettiğimiz kıymetli Mardinli vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Bundan sonraki süreçte de Mardin’in daha huzurlu daha güvenli bir kent olabilmesi için gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Bu gayretli çalışma sırasında vatandaşlarımızdan öncelikle 112 ihbar hattını etkin bir şekilde kullanmalarını istiyoruz.

Vatandaşlarımız şunu bilmeli ki 112’ ye yapmış oldukları her ihbar mutlaka özenle, hassasiyetle değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır.

Suçla, suçluyla mücadelede vatandaşlarımızın bizlere bu anlamda göstermiş oldukları destek çok önemlidir. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Mardinli hemşehrilerimizden göstermiş oldukları bu desteği devam ettirmelerini, talep ediyoruz.

Siz değerli basın mensuplarımızla birlikte Mardin’imizin asayiş ve güvenliği ile ilgili hem istatistik anlamında hem de yapılan çalışmalar anlamında vatandaşlarımıza bu bilgilendirmeyi yapmaya devam edeceğiz.

Sizlere teşekkür ediyoruz, sizlerin aracılığıyla bütün vatandaşlarımıza sevgilerimizi ve saygılarımızı iletiyoruz. İnşallah hep birlikte el birliği ile huzur ortamının ve başarı ortamının devam ettirilmesi için gayret ediyoruz ve bundan sonra da gayret etmeye devam edeceğiz."