Boşanmanın Psikolojik ve Duygusal Aşamaları

BOŞANMANIN PSİKOLOJİK ve DUYGUSAL AŞAMALARI

Son yıllarda, boşanma oranlarının giderek arttığına; sadece rakamlarla değil, çevremizden de bire bir tanık oluyoruz. Dikkat çekici olarak, toplumda her bireyin; kendisi, bir arkadaşı veya akrabası boşanma sürecinden geçiyor. Boşanma süreci ve sürecin getirdiği değişiklikler, her aile üyesini farklı şekillerde etkiliyor ama mutlaka etkiliyor. Davullarla zurnalarla” kutlanan evlilik törenleri, büyük bir mutluluk ve coşkuyla planlanır. Çeyizler düzülür, eşyalar yerleştirilir, yepyeni bir ev düzenlenirken aslında yeni bir yaşam biçimi inşa edilir. Hayatınızı paylaşacağınız, geleceğinizi planlayacağınız, birlikte hayaller kuracağınız partneriniz  sizin hayattaki yol arkadaşınızdır. Tabi kimse yolda neler olacağını bilemez, yol çiçekli bahçelerden geçer diye bekleriz ama bazen dikenli yollar, yolda kazalar olabilir dolayısıyla yol yorgunluğu da. Zorlu dönemeçlerden geçilmiştir, bazılarından hiç geçilememiştir, yol tıkanmıştır   İlişkide yaşanan çatışmalar ve çözümsüzlükler ile birlikte gelgitlerle giden bir süreç sonunda, nihai karar verilir. Bazı insanlar açısından;  sosyoekonomik durum veya yalnız kalmaya dair endişe, boşandığım durumda çocuklarım ne olacak gibi sorular da bu gel-gitlerde önemli etkendir. Evlilik sürecinde yaşanan çatışmalar, ilişkinin kendisine özgüdür ve benzersizdir. Her kişinin yaşadığı kendisine özgü ve tepkileri farklı olsa da, sonuçlarının kişiler üzerindeki etkilerinin benzer olduğu görülür. .. Boşanmadan önce genellikle duygusal veya psikolojik ayrılık gelir ve daha sonra yasal boşanma ile sona erer, ancak çiftin ilişkilerinin çoğu duygusal boşanma ile başlar ve devam eder. Boşanma hiçbir zaman hazırlıklı bir prosedür değildir, her iki eşin de yasal boşanmaya varmak için ortalama üç yıl süren yakın, acı verici beş aşamalı duygusal geçişten muzdarip olmasının bir sonucudur. Her boşanmada, eşin boşanmak istediği, "başlatıcı olmayan" eşin boşanmak istemediği bir "başlatıcı" vardır. Evlilik sorunları, çiftteki bir eşin yanlış algılama ve mantıksız inançlarıyla ilgilidir. Unutulmamalıdır ki, evlilikten ayrılma tek bir tarafın hatası değildir ve uzun vadeli, çift ilişkisi, ayrılma süreci gerektirmektedir. Sağlıklı çiftlerin özellikleri, dönüşüm kabiliyetine uyum sağlama, aileye bağlılık, yüksek takdir ifadesi, yüksek sosyal bağlılık, çiftler arasında açık roller ve sınırlar ve rekabetçi ilişkilerden ziyade işbirliği gibi birçok zorluğa uyum sağlar .

Birinci aşama: Eşi suçlamak ve bir tarafın hayal kırıklığı

Çift, hayatlarının geçmiş, şimdiki ve hatta gelecekteki sorunları için birbirlerini suçlamaya başladı. Başlatıcı, olumsuz benlik imajı, belirsiz tatminsizlik duyguları, depolanmış öfke, daha fazla mesafe, karşılıklılık eksikliği, kaygı, depresif ruh hali, üzgün hissetme, suçluluk duygusu geliştirdi ve düşük bir enerji seviyesi yaşadı. Üstelik suçlama duygusu, korku, öfke, depresyon, inatçı davranışları maskelemiştir. Alıcı inançsızlık, inkar, boşanma, çaresizlik, kontrol eksikliği, bilinmeyenden korkma ve şok duyguları geliştirmiştir.

İkinci aşama: Kaybın yasını tutmak ve memnuniyetsizliği ifade etmek

Derin acı verici keder, umutsuz, anlamsız işkence yaşamı, herhangi bir yoruma aşırı duyarlılık, yoğun meşguliyet, görevlere konsantre olma güçlüğü ve ebeveynlik rolünü kaybetme aşamasıdır.

Üçüncü aşama: Öfke ve kızgınlık

Öfke, ihanete uğrama duygusu ve "tüm kadınlardan" ya da "tüm erkeklerden" öfke aşamasıdır. Öfke, başlatanı diğer eşin, çifte haksızlık ettiğine ve acı çekmeyi hak ettiğine ikna eder. Öfkenin arkasında gelecek, finans ve anlayışlı başka çiftler bulma konusunda birçok korku ve belirsizlik var. Partnerlerden biri veya her ikisi de ilişki tatminsizliğini veya belirsizliğini, gerginliğini ifade ediyor.

Dördüncü aşama: Bekar olmak ve boşanmaya karar vermek

Çift kısıtlamalardan kurtulma, daha fazla duygusal mesafe yaratma ve yeni ilişki deneme, yeni bağımsızlık deneyimleri deneme ,yeni aktiviteler deneme, kendi kararlarını verme güven ve özgüven kazanmasını artırma, öz-imaj geliştirme ve bazı ebeveyn ve iş rollerine geri dönmeye başladığı aşamadır.

Beşinci aşama: Yeni başlangıçlar ve karar üzerine hareket etme

Fiziksel ve duygusal alevlenmelerin ayrılma, kendi kendine yönelme ve kendi kendine yerleşme aşamasıdır, kontrol altında olmak, uzun vadeli planlar ve taahhütler yapar, evliliğin sonunu kabul eder ve adil bir anlaşma oluşturur.

Son olarak ,hayat yeniden başlayabilir, yeni olan korkutur genellikle ama aynı zamanda heyecanı da vardır. Arzu edilen birlikte yaşlanmaktır elbette ama olmuyorsa, yürütemediyseniz verdiğiniz kararın arkasında durup, kendiniz için onarıcı ve iyileştirici yaşantılara yönelmek durumundasınız. Tüm hayat birikimlerinize yenilerini ekleyerek yola devam...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.