Zamanının ne kadarını yapmakta olduğun işten farklı bir şeyi düşünerek geçiriyorsun? Veya şu anda yaşamakta olduğun hayattan daha farklısının hayali ile güne uyandığın oldu mu? İşte sosyal medyada caps olarak çokça gördüğümüz “hayaller…, gerçekler…” temalı fotoğraflar tam da bu noktada bize kendi hayatımızdan bir kesit gösterdiği için ilgimizi çekiyor ve beğeniyoruz. Hayatımızı dışarıdan bakılınca harika karelerle yaşadığımız halde, içten içe kafamızın içinde bambaşka hayallerle bir dünya yaratabiliyoruz. Ve kabiliyetli zihnimiz sayesinde bunu dışarıdaki kimselere belli etmesek de bu zihin trafiği bize yorgunluk, depresyon ve hatta fiziksel rahatsızlık olarak yansıyabiliyor.
İçinde bulunduğunuz hayatın çok daha farklılarını hayal ederek yaşamanız kişisel bir dönüşüme ihtiyacınız olduğunun bir göstergesidir. Yani hayatınızda bir şeyleri dönüştürdüğünüzde huzurlu, hayattan zevk alan bir moda geçebilirsiniz. Bu dönüştürmek istediğiniz şey her ne ise onu sadece kendiniz bulabilirsiniz. Bazen bir olguyu, bazen de algıyı değiştirmek uygun olabilir. Bu aşamada bir noktaya dikkat çekmek isterim: zihninizin oyununa gelmeyin! Çünkü zihin, sizi sürekli bir aksiyona sürükleyerek, “Olmadı, yine olmadı, hadi bir daha, bir daha!” diyerek deneme-yanılma yöntemi gibi her şeyi değiştirmeye çalışabilir ve sonucunda modunuzu memnuniyetsiz bir ruh haline dönüştürebilir. Bu da sizi hiç bir şeyden mutlu olmayan sağlıksız bir birey haline getirir.

Bir diğer dönüşüm yolu algıda olabilir. Memnun olmadığınız şey her ne ise aslında zihninizde yarattığınız bakış açısının bir etkisidir. Örneğin; işe gitmek istemiyorsunuz ve bu işi sevmiyorum algısına kapıldınız. Neden sevmediğinizi kendinize sorun; eğer cevap “Yöneticimi sevmiyorum” şeklinde ise, burada bir durup düşünün. Memnuniyetsizliğinizin sebebi sadece kendiniz ile ilgili olduğunda dönüşüm işe yarar. Aksi takdirde boş yere bir adım atmış olursunuz. Yöneticiniz de kendi işini yapmakta olan ya da yaptığını zanneden bir kişi. Onun için iş değiştirdiğinizde yeni işinizdeki yöneticinin daha iyi olacağının garantisi var mı? Yok. Bu örneğimizde değişim nedeninizin “Bu işi sevmiyorum, çünkü karakterime uygun değil, çünkü yeteneğimi kullanamıyorum” gibi sadece sizi ilgilendiren konularda olması, dönüşümün hem kısa, hem uzun vadede size olumlu sonuçlarını gösterir.Bu dönüşüm tanımlarından sonra “Peki nasıl başlasam, var mı bir gidiş yolu?” diyorsanız;

Aceleye Getirmeyin.

Sabırsız ve sonuç odaklı gidiş yolları sizi daha da strese sokar. Zaman kavramını tamamen aklınızdan çıkarın. “Dönüştüm, ah şimdi oldu” gibi bir düşünce yapısı doğal olmaktan uzak, tamamen günümüz insanlığının tüketim canavarlığından doğma bir alışkanlıktır. Bireysel dönüşümde zaman yok, sadece sürecin keyifli deneyimi var, o kadar!
Kendinize İyi Bakın.

Sağlığınıza özen gösterin. Yeme-içme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Alkol, yağlı ve çok yemenin bedeninizde yarattığı hisleri inceleyin. Uykunuzu tam alın ama yoğun yemek yediğinizde daha fazla uyumak istediğinizi de fark edin. Bedenin gün ışığına bağlı metabolizmasına uyumlu bir yaşam sürmeye çalışın. Böylece doğru zamanda doğru adımları atmak için içsel bir enerjiniz olur. Dengesiz beslenme ve uyku sizi tembelliğe sürükler ve kendinizi sürekli aynı yerde oturup televizyon izlerken bulabilirsiniz. Hayatınızdaki dönüşüm noktasını keşfetmek öyle alelade yapılacak bir iş değil; zihninizin berrak ve bedeninizin yaşam enerjisi ile dolu olması gerekir. Düzenli olarak spor yapın, özellikle yoga, nefes ve meditasyon pratiklerini hayatınıza katmaya çalışın.

5 Kişiye Dikkat Edin.

İnsan, en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır.” Jim Rohn’un bu sözü her şeyi çok net özetliyor. Gün içerisinde en çok iletişim kurduğunuz bu kişiler ister istemez sizin hayatınızı şekillendirebilirler, çünkü onların bilgi, entelektüel birikim, beceri, ilgi alanları doğrultusunda yoğrulur ve şekillenirsiniz. Hem yüz yüze hem de sosyal medya iletişimlerini bu doğrultuda değerlendirerek dönüşüm yolunuza destek olabilirsiniz.

Kendinizi Eğitin.

Hayat modelinizde bir dönüşüm yaratmak istiyorsanız bu konu üzerine uzmanlık eğitimleri alın, kitaplar okuyun ve kendinizi geliştirin. Bu şekilde ilgi alanı ortak kişilerle tanışıp onların gidiş yolu hakkında bilgi edinin. Edindiğiniz bilgilerle hayatınızda dönüşüm yapmak istediğiniz konu geçici bir heves mi yoksa yürekten bir niyet mi keşfedebilirsiniz.

Hobilerinize Zaman Ayırın


Vaktim yok gibi bahanelerle size keyif veren aktiviteleri hayatınızdan çıkartmayın. Aksine onları yaşamınızın bir parçası haline getirip o yolda gelişerek hobinizi işiniz haline bile getirebilirsiniz. Keyifli aktiviteler sizin frekansınızda yeni insanlarla tanışıp kendinizi geliştirebileceğiniz pek kıymetli alanlardır. Hayattaki farklı deneyimleri dinlemek ufkunuzu açar ve kendinizi sorgulamanız gereken noktalara ışık tutar.

Olumsuzdan Uzak Durun

Sizi negatif düşüncelere iten kişi ve durumlardan uzak durun. Bu kişi en yakınınız bile olsa, sizi desteklemek yerine eleştirip moralinizi bozuyorsa, bu kişilerle bir süre görüşmemek sizin için iyi bir yol olabilir. Burda yapmanız gereken sizi koruyup yol göstermeye çalışan kişilerle, sizi olumsuza sürükleyen kişiler arasındaki farkı belirlemeniz olacaktır.

Niyet Edin

Her şey bir niyetle başlar. Kalbinizin en derinlerine ektiğiniz bir tohumdur niyet. Öylesine verilen bir karar değildir, çok güçlü his ve irade ile beslenir. Olumsuz hiç bir öğe barındırmaz içinde. Niyetinizi hem kalbinizin hem de zihninizin o kadar derinine kazımalısınız ki, her güne uyandığınızda niyetinizin gerçekleştiği bir enerjiye bürünebilmelisiniz. Niyetinizi her an aklınızda tutacak bir işaret kullanabilirsiniz.

Aksiyona Geçin

Hedefleriniz doğrultusunda bir adım atmazsanız onlar hep kağıtlarda yazılı bir hayal olarak kalır. Bu yüzden “niyet, söz ve eylem” üçlüsünün aynı yolda olduğuna emin olun. Örneğin, şu andaki işinizden memnun değilseniz, özgeçmişinizi güncellemeli, hatta eksik yanlarınızı tespit ederek yeni eğitimler almalı ve iş başvurusu yapmanız gerekir. Veya yeni bir ürün geliştirmek istiyorsunuz; o zaman üretici bulmak için araştırmanız, fuarlara gitmeniz ve görüşmeler yapmanız gerekir. Hayalinizdeki hedeflere ulaşmanın tek yolu aksiyona geçmektir.

Geçmişi Geçmişte Bırakın

Kimseyi yargılamadan ve eleştirmeden geçmişte yaşadığınız ve sizi hala meşgul eden konuları kapatmadan dönüşüm yolunda ilerlemek mümkün değildir. Bu eski bir sevgiliye özlem veya kin olabilir, yaşadığınız utanç verici bir olay olabilir veya kayıplardan dolayı çok derin bir üzüntü olabilir. Bu gibi yoğun hisleri zaten bu zamana kadar yaşadınız ve artık bırakmanın zamanı geldiğini kendinize itiraf etmelisiniz.