Şırnak’ta Camiden Kaçak Elektrik Kullananlara Destek Anonsu: “Elektrik Ekiplerine Kapınızı Açmayın!”

Köye girişleri yola oturan bir grup tarafından engellenen ekipler, ardından cami hoparlöründen yapılan "kapınızı açmayın" anonsu ile karşılaştı. Daha önce de benzer olaylarla karşılaşan ekipler, gerginliğin tırmanmaması için çalışmalarını ertelemek zorunda kaldı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan altı ilde kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtımı hedefiyle çalışmalarını sürdüren Dicle Elektrik, kaçakla mücadelede engellemelerle karşılaşmaya devam ediyor. Son olarak Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Açma köyüne gitmek isteyen Dicle Elektrik kaçak kontrol ekibi, önce yola oturan köylüler tarafından engellendi, ardından cami hoparlöründen ekiplerin geldiği duyurularak, “kapınızı açmayın” uyarısı yapıldı.

Köydeki kaçak oranı yüzde 85!

Dicle Elektrik Şırnak İl Müdürlüğüne bağlı kaçak kontrol ekipleri, dün yüzde 85 oranında kaçak elektrik kullanıldığı belirlenen İdil ilçesine bağlı Açma köyüne giderek abonelerin sayaçlarını kontrol etmek istedi. Jandarmadan çalışma için destek istenmesinin ardından köye hareket eden ekibe ait araçların önü, durumu haber alıp köy girişinde toplanan bir grup tarafından kesildi. Ekip köye sokulmayınca jandarma olaya müdahale etmek istedi.

Cami hoparlöründen “kapınızı açmayın” uyarısı

Jandarma müdahalesinin ardından köylüler yolun üzerinde oturarak araçların köye girmesine izin vermedi. Bu arada öğlen ezanı için köy camiinin minaresine çıkan müezzin, önce köylüleri kaçak kontrol ekibinin geldiği konusunda uyardı, ardından da “kapınızı açmayın” uyarısında bulundu. Müezzin, bu uyarının ardından öğlen ezanını okumaya başladı. Yaşananlar, cep telefonu kameralarına da yansıdı.

 

Olayların büyümemesi için ekipler köyden ayrıldı

Jandarmanın tüm çabalarına rağmen köylüler ekiplerin girişine izin vermedi. Yaşanan gerilimin tırmanmaması için Dicle Elektrik kaçak kontrol ekibi, çalışma yapamadan bölgeden ayrıldı. Yetkililer, burada daha sonra yeniden bir kaçak kontrol çalışması yapılacağını bildirdi.

Şanlı, Yerel Basın Çalıştayında Sektörsel Sorunları Anlattı Şanlı, Yerel Basın Çalıştayında Sektörsel Sorunları Anlattı

Daha önce de benzer durumlar yaşanmıştı

Diğer yandan geçtiğimiz yıl da Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı kırsal Sulubağ Mahallesi’ne kontrol için giden ekipler, benzer bir durumla karşılaşmıştı. Mahalledeki cami hoparlöründen “kapılarınızı açmayın” anonsu yapılması üzerine aboneler tarafından konut kapıları açılmamıştı. Bu sebeple söz konusu mahallede gerekli kontroller yapılamamış, ekipler, daha sonra jandarma nezaretinde bu mahallelere giderek kaçak kontrolü yapabilmişti.