Dr. Saffet Yavuz Mardin’in Yeni Sağlık Müdürü Oldu

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü görevine Saffet Yavuz atandı.

Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Halk Sağlığı Müdürlükleri, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin Sağlık il Müdürlüğüne bağlanmasının ardından, Mardin İl Sağlık Müdürülüğü görevine Mardin Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz atandı.

Yeni Teşkilat yasası ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile Türkiye Halk Sağlığı Kurumu kapatıldı. İki kurum da Sağlık Bakanlığı’na bağlı genel müdürlük seviyesine düşürüldü. Bu kurumların kapatılmasıyla illerdeki il müdürlükleri, il temsilcilikleri de ortadan kalkmış oldu. Böylece sağlık müdürlüğü çatısı tek elden yönetilecek. Yani eski Bakanlık yapısına benzer bir yapıya yeniden dönülmüş oldu. İldeki Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri ile Halk Sağlığı İl Müdürü, İl Sağlık Müdürü’nün yardımcısı ya da başkanları seviyesinde olacak.

Sağlık'taki bu birleşimden sonra Mardin kamuoyunun merak ettiği "İl Müdürü kim olacak?" sorusunun cevabı da netleşerek Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü görevini yapan Uzman Doktor Saffet Yavuz Mardin’in yeni İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Kararname (KHK) ile Kasım 2011’de yürürlüğe giren 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) değişiklik yapılarak Kamu Hastaneleri Kurumu; Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Kurumu; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne dönüştürülmüş ve İllerde ise Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği lağvedilerek sağlık hizmetleri tek çatı altında; İl Sağlık Müdürlüklerinde toplanmıştı. Sürecin ardından Halk Sağlığı ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü çatısı altında başkanlık olarak görev yapacak.

Uzman Doktor Saffet Yavuz Kimdir?

10 Ağustos 1978 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğan Uzm.Dr.Saffet Yavuz,  İlk ve Orta öğrenimini Savur İlçesinde tamamladıktan sonra Tıp Fakültesi eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladı. Aile Hekimliği İhtisasını İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaptı. Vatani görevini Kırıkkale’de tamamladıktan sonra 2010 – 2013 yılları arasında Mardin Savur İlçe Hastanesi’nde Başhekim olarak görev yaptı. 2013-2014 yılları arasında ise  Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Başhekim olarak görev yapan Uzm.Dr.Saffet Yavuz,  9 Ocak 2015 tarihinden itibaren de Mardin Halk Sağlığı Müdürü olarak görevinin yanı sıra İçişleri Bakanlığınca kanun hükmünde kararname (KHK) kapsamında görevlendirme yapılan Mardin Büyükşehir Belediyesinde Sağlık İşleri Dairesinde Başkan Vekili olarak görev yapıyordu.

Evli ve iki kız çocuğu babası olan Uzm.Dr.Saffet YAVUZ orta düzeyde İngilizce iyi düzeyde Arapça bilmekte.

Selahattin Erol