Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı (FSM Vakfı) Kur'ân-ı Kerîm Tilavetinin okunması ile başladı.

Vakıf açılışında konuşan Midyat Belediye Başkan yardımcısı Abdurrahim Çelik, bu tür kurumların hem fen hem de din ilimlerini bir araya getirerek inşallah kültürümüze, tarihimize, medeniyetimize layık insanlar yetiştireceklerini söyledi.

Fsm Vakfı Midyat'ta Hizmete Girdi (3)

Çelik, “bu tür vakıflarımız inşallah nesillerimizin ihyasından son derece önemli rol oynayacaklardır. Bu minvalde milli manevi değerlerimiz sahip çok önemli gençler yetiştireceklerine inanıyorum. Asımın neslini yetiştirecek bu vakfımıza başarılar diliyorum. Tüm yetkililerine, şahsım, kurumun ve belediye başkanımız adına bu vakfı kurdukları için ilçemize memleketimize hayırlar getirmesi diliyorum” şeklinde konuştu.

Fsm Vakfı Midyat'ta Hizmete Girdi (4)

TSM Vakıf Genel Başkanı Coşkun Şahin ise, yaklaşık 5 sene önce faaliyete başladıklarını kaydederek, Fatih Sultan Mehmet Han’ın isminin bereketiyle kısa sürede ülkenin birçok ilinde temsilciliklerin açıldığını aktardı.

Coşkun, “Amacımız ecdadımızın geçmişte kurduğu külliye ve medrese kültürünü yeniden ihya edip gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu kültürü yaygınlaştırıp hem manevi ilimlerde hem de dünyevi ilimlerde sağlam, güvenilir, bilgili, şuurlu, adaletli, dinini, ceddini, vatanını, bayrağını, ülkesini seven, terörden beri olan ehil gençler, gönül eri eğitimciler ve büyük alimler yetiştirmek, doğru kaynaklardan her türlü ilmî araştırmaları yapıp yaymak, destek olmak, teşvik etmek ve milli, manevi, ahlâkî, ve örfî gelişimler için her türlü destekte bulunmak, bu istikamette eğitim kurumları kurmak, eğitim gören kişilere maddi ve manevi destek sağlayarak onları toplumumuza faydalı bireyler haline getirmek ve bu amaç doğrultusunda Medrese, Kur’an Kursları, Dil Kursu merkezleri, kreş, ana okulu, ortaöğretim, yükseköğretim ve üniversite kurumları kurup işletmektir. Vakfımızın ilmî anlamda temel çizgisi Kur’ân, sünnet ışığında Ehl-i Sünnet vel Cemâat çizgisidir.” Diye konuştu.

Fsm Vakfı Midyat'ta Hizmete Girdi (5)

Midyat Temsilcisi Abdullah Çelebi' de Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı 17. Şubesini Midyat’ta açmanın gururu ve sevincini yaşadıklarını ifade ederek yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Tören, AK Parti İlçe Başkanı Atilla Yarış, İlâhiyatçı, Eğitimci, Yazar Dr. Hıdır Kartal, Önceki Dönem Belediye Meclis Üyesi İdris Arslan, Midyat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Selim Yıldız, Mardin Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Bahçelievler Muhtarı Mehmet Nas, Söğütlü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Veysi Pekacar, STK Temsilcileri ile davetliler katıldı.

Yoğun katılımın sağladığı tören, yapılan dua ve açılış kurdelesinin kesilmesiyle sona erdi.

Fsm Vakfı Midyat'ta Hizmete Girdi (2)

Mardin TSO Başkanı Çelik’ten, Kurban Bayramı mesajı Mardin TSO Başkanı Çelik’ten, Kurban Bayramı mesajı

Fsm Vakfı Midyat'ta Hizmete Girdi (1)

#FSMVakfı #Midyat