Üç haftayı aşkın süredir Gazze'de bombardıman neticesinde hedef gözetmeden katliam ve soykırım yapan siyonist işgal rejimine, Midyat'ta büyük tepki gösterildi. 

Midyat STK Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasına STK, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katılım sağlayarak, siyonist işgale tepkilerini haykırdı. 

Cuma namazı çıkışı, Cevat Paşa Camii önünde bir araya gelen kalabalığa hitaben basın açıklamasını Eğitim Bir Sen Midyat Temsilcisi Hüseyin Yücel okudu. 
Sık sık; 'HAMAS'a selam Direnişe devam', 'Katil israil', 'Kahrolsun Amerika', 'Müslüman uyuma Filistin'e sahip çık', 'canımızla kanımızla seninleyiz Ey Aksa' sloganları atıldı.  

Direnişe ve mücahitlere selam gönderilerek başlayan basın açıklamasında, siyonistlerin katliamını durdurmak için çok ciddi adımlar atılması, siyasi, askeri ve ekonomik olarak yaptırımalar uygulanması gerektiği vurgulandı. 

Basın açıklamasında Yücel, "Bugün siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik yapmış olduğu savaş suçlarına karşı yapılması gerekenler hakkında toplanmış bulunuyoruz." dedi. 

 " Kudüs ve Mescid-i Aksa sıradan bir toprak parçası değildir " 

Yücel, "Biz Müslümanlar için Kudüs ve Mescid-i Aksa sıradan bir toprak parçası değildir. Kudüs ve Mescidi Aksa, Müslümanların ilk kıblesi, Peygamber Efendimizin, Miraca çıkarken ilk uğradığı yer, tevhit akidesinin ilk merkezlerinden biridir. Bu yüzden Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa davası sıradan bir toprak davası değil, bilakis bir inanç ve iman davasıdır. Biz Müslümanlar için Mekke, Medine, Kâbe ve Mescidi Nebevi ne kadar kutsalsa aynı şekilde Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’da o kadar kutsaldır. "Bugün Filistin, Kudüs ve Mescidi Aksa, Müslümanların inancı ve kutsalları siyonist işgalcilerin postallarıyla çiğnenmekte, bu kutsallarımıza sahip çıkmak namaz kılmak, oruç tutmak kadar ehemmiyetli bir ibadettir." diye belirtti.  

"Ümmetin izzetini ve namusunu muhafaza eden direniş hareketinin yanındayız" 

Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın, ümmetin izzeti ve namusu olduğunu ifade eden Yücel, "Ümmetin izzetini ve namusunu muhafaza eden direniş hareketinin yanındayız. Siyonist işgal rejiminin yapmış olduğu savaş suçlarının haddi hesabı yok. Bugün zailimin safında yer alıp, birkaç dünyalık menfaat elde etmektense, mazlum safından yer alıp kahramanca ve izzetlice dik durmayı bir şeref olarak kabul ediyoruz. Şunu unutmayalım, Siyonistlerin büyük İsrail projesi vardır. Büyük İsrail projesine göre, Nil ile Fırat arasındaki tüm toprakları işgal etme gibi bir hayal dünyaları var. Bu hayal dünyalarını başlarına yıkan Aksa Tufanı hareketine ve kahraman mücahitlere çok şey borçluyuz. Bizler belki farkında değiliz, ümmetin bu yiğit evlatları, 75 yıldır sadece kendi topraklarını korumuyorlar, siyonistlerin büyük İsrail projesine karşı da adeta bir set olup durmaktadırlar. Böyle bir direniş olmasaydı, kim bilir büyük İsrail hayallerini kuran Siyonistler şimdiye kadar yaşamış olduğumuz topraklara kadar işgali genişletmişlerdi. Ancak ümmetin bu kahraman evlatları kendilerini bizlere siper ederek, Siyonistlerin önüne set olup durdular. Bu yüzden tüm İslam ülkeleri ve bizler direnişin kahramanlarına çok şey borçluyuz.  Ben izzet ve şeref sahibiyim diyen her Müslüman bu aziz ve kutsi olan Aksa Tufanı harekâtına destek vermelidir." 

"Bugün, bu zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir" 

Siyonist işgalcilerin her gün savaş suçu işlediğini hatırlatan Yücel, "Siyonistlerin işlediği savaş suçlarına büyük şeytan Amerika ve diğer batılı ülkeler destek olmakta, hatta devlet başkanları düzeyinde destek ziyaretleri dahi yapılmaktadır. Bu bize gösteriyor ki küfür tek millettir. O zaman bizde diyoruz ki, küfür tek milletse biz Müslümanlarda tek milletiz, bizler de Hz. İbrahim’in milletiyiz ve Hazreti Muhammed’in  ümmetiyiz. Ve bugün bu zulme karşı tek millet ve tek ümmet olma vaktidir. " dedi.  

"Dağlık Karabağ meselesinde SİHA’lar Azerbaycan’a nasıl gönderildiyse aynı şekilde Filistin’deki direniş kahramanlarına SİHA’lar ivedilikle gönderilmelidir" diyen Yücel, şunları kaydetti: 

İslam Ülkelerinin liderlerine ve tüm İslam âlemine sesleniyoruz ve talep ediyoruz. 

1- İslam ülkeleri, Siyonist işgal rejiminin saldırılarını derhal durduracak, ciddi adımlar atmalıdır. Siyonist İsrail, kınama, savaş hukuku gibi tabirlerden anlamıyor. Bu yüzden İsrail’in anlayacağı dilden kesin ve net yaptırımlarla cezalandırılmalıdır. 

2- İsrail’e karşı ekonomik, diplomatik, ticari, stratejik tüm kanallar kapatılmalı, elçilikler sınır dışı edilmelidir.  

3-Gazze’ye acil olarak insani yardım koridoru oluşturulmalıdır. İlaç ve gıda başta olmak üzere tüm insani yardımlar acilen ulaştırılmalıdır. 

4- Başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkeleri, direniş hareketlerine askeri, istihbari ve lojistik destek verilmelidir. Nasıl ki Azerbaycan-Ermenistan savaşında Dağlık Karabağ meselesinde SİHA’lar Azerbaycan’a gönderildiyse aynı şekilde Filistin’deki direniş kahramanlarına SİHA’lar ivedilikle gönderilmelidir. 

5- Müslüman ülkeler, “Aksa Devletler Topluluğu” veyahut “Aksa Birliği” adı altında çatı oluşturarak, askeri, ekonomik, ticari, kültürel, diplomatik ve siyasi birliktelikler oluşturulmalıdır. Ve bunun ilk adımı olarak İslam ülkelerinin devlet liderleri bir araya gelerek, “Aksa Kuvvetler Birliği”ni kurmalıdır. 

6- Dünyanın dört bir yanında, İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı ve sivilleri katledilmesine seyirci kalmak istemeyip, İsrail’e karşı Mescidi Aksa’nın muhafızlığını yapmak isteyen halklara kolaylık sağlanmalıdır.  Filistinli direnişçilere katılmak isteyip gönüllü olarak Siyonist işgal çeteleriyle çarpışmak isteyenlere, “Mescidi Aksa Muhafızları Gönüllü Alayı” oluşturmak için, imkân sağlanmalıdır."  

Yücel son olarak, "Bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, kanımızla, malımızla ve evlad u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve Müslüman kardeşlerimizin yanındayız. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız." ifadelerini kullandı. 

Ardından HÜDA PAR Midyat Gençlik Kolları Başkanı Nasrullah Avcı, "Çocuklarınıza Filistin'in bizim için neden bu kadar önemli olduğunu anlatın" başlıklı bir tavsiye mektubu okudu.  

Tüzün, insan kaynağı ihtiyaçlarının önemli bir kısmını bölge üniversitelerinden Tüzün, insan kaynağı ihtiyaçlarının önemli bir kısmını bölge üniversitelerinden

Etkinlik sonrası  Hacı Hasan Yeşilmen Filistin için dua etti, siyonist işgalci çete ve işbirlikçilerini telin etti.  

 Basın açıklamasının ardından kalabalık, slogan atarak dağıldı.