Müftü Pekim’in Mevlidi Nebi Mesajı

Midyat İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Tahir Pekim’in 2020 Mevlidi Nebi haftası Mesajı

Müftü Pekim’in Mevlidi Nebi Mesajı

Midyat İlçe Müftüsü Dr. Mehmet Tahir Pekim’in 2020 Mevlidi Nebi haftası Mesajı dolayısıyla mesaj yayınladı, Pekim mesajında şu konulara değindi.

“Peygamber Efendimizin doğum günü olan Rebiul-evvel ayının on ikinci gecesi bu yıl 28 Ekim Çarşamba gününe denk gelmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu geceyi içine alan hafta, Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanacaktır. Öncelikle Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) doğumunun 1449. Senei devriyesi, başta Midyatlı hemşerilerimize olmak üzere ülkemize ve tüm İslam âlemine mubarek olsun. Âlemlere rahmet vesilesi olan Efendimiz (s.a.v.), içinden geçtiğimiz süreçte tüm dertlerimize derman olsun inşaallah.

Bilindiği üzere Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası temasını “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlemiştir. Midyat İlçe Müftülüğü olarak pandemi dikkate alarak alınan tedbirler çerçevesinde hafta boyunca çeşitli etkinlikler vasıtasıyla Hz. Peygamber’in örnekliğinde çocuk konusuna dikkat çekilecektir. Sevgili Peygamberimizin örnek hayatı, ahlakını, gözbebeğimiz ve gözümüzün nuru çocuklarımızla iletişime dair getirdiği ilkeleri, değerleri ve yenilikleri yakından tanıma fırsatı sunulacaktır. Gelecek inşası adına çocukluk çağının önemine bir kez daha güçlü bir şekilde vurgu yapılacak, günümüzde çocukların ve ebeveynlerin yaşadığı problemlere Kur’an ve sünnet çerçevesinde çözümler getirilmeye çalışılacaktır.

Çocuk, aileye Allah tarafından bahşedilmiş nimetlerin en sevimlisidir. Çocuk evin bereketi, hayatın neşesi ve ailenin umududur. Anne ve babanın geleceğe eser bırakma, adını yaşatma, neslini sürdürme dileğidir. Kur’an’ın ifadesiyle ‘göz aydınlığı’ emanetlerin en hassası, varlığı ve yokluğu ile imtihan vesilesidir. Aile için olduğu kadar toplum için de her çocuk bir değerdir. Hakları, ihtiyaçları, yetenekleri ve potansiyeli ile her çocuk toplumun geleceğini inşa edecek yapı taşı olarak özenle korunmalı ve yetiştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki çocuğa verilen emek, aslında toplumun geleceğine yapılan yatırımdır.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) çocukları anlama, eğitme ve onları geleceğe hazırlama konusunda da en güzel rehberimizdir. Nezaketli bir eş, müşfik bir baba ve sevecen bir dede olan Peygamberimiz (s.a.s.), kendi çocukları ve torunlarıyla özel olarak ilgilenmiş, aynı şekilde sahabe-i kiramın çocuklarına ihtimam göstermiştir.

Yüce Rabbimizin bizlere emaneti olan çocuklara sahip çıkmak, onların korunması ve sağlıklı bir şekilde yarınlara hazırlanması için çözüm üretmek hepimizin görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle Mevlit Kandilinizi tebrik eder Mevlidi Nebinin Sevgili Peygamberimizi daha yakından tanımaya ve anlamaya vesile olmasını Yüce Allahtan niyaz ederim.”

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2021, 20:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER