Belediye’den Kadınlar İçin Meslek Edindirme Kursu

Kurslarda üretilen ürünler satılarak kadınlara maddi destek sağlanıyor.

Belediye’den Kadınlar İçin Meslek Edindirme Kursu

Belediye’den Kadınlar İçin Meslek Edindirme Kursu

 Kurslarda üretilen ürünler satılarak kadınlara maddi destek sağlanıyor.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı, şehir şiddete maruz kalmış kadınlar için meslek edindirme kursları açtı. Buraya devam eden kadınlar dikiş nakış, tasarım, ütü, dikim makinesi gibi eğitimlerden geçerek bir tekstil fabrikasında çalışabilecek kapasiteye sahip oluyor. Kurslara, aynı zamanda hobi ve meslek sahibi olmak isteyen kadınlarda katılabiliyor. Kurslarda üretilen ürünler satılarak kadınlara maddi destek sağlanıyor.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Kadınları altın bilezik sahibi yaptıklarını ve Şiddete maruz kalmış ve dezavantajlı kadınlarımızın ayakları üzerinde durmalarını sağlamak için kurslar açarak meslek sahibi yaptıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak şehirde çok yönlü değişim ve gelişim için çalışmaların ifade eden Yaman, şöyle konuştu. “Görevde olduğumuz bir yıl içinde şehrimizde vatandaşlarımızın mutluluğunu tesis edecek işlere imza attık. Sosyal sorumluluk çalışmalarında ise dezavantajlı gruplara öncelik verdik. Bu konuda Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığımız aktif bir rol oynadı. Özellikle kadınlarımızın ilimizde kendilerini ayrıcalıklı olması için çaba veriyoruz. Bu nedenle meslek edindirme kurslarından kadına yönelik şiddetin önlenmesine kadar birçok projemiz söz konusudur.” diye belirtti.

Her zaman kadınların yanında olan bir belediyecilik anlayışıyla hizmet ettiklerini aktaran Yaman, şunları söyledi: “Bilindiği gibi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak tarih için yerini almıştır. Biz bu tarihte farkındalık ortaya koyacak bir çalışma yaptık. Büyükşehir Belediyemizin açtığı meslek edindirme kurslarında şiddete maruz kalmış kadınlarımız içerisinde olduğu kursiyerlerimiz, dikiş nakış ile çeşitli giysiler dikiyor. Bu sayede aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Biz kadınlarımızın şiddetten korunması için mücadelenin olduğu bir gün olan 25 Kasım tarihine özel çantalar hazırladık. Bu çantaları kurslarımızda eğitim gören kadınlarımız dikti. Bu sayede şiddete karşı çıkmakla birlikte şiddet mağdurlarını da destekledik” 

Midyat Gündem Com

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2018, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER