Mardin’in Yöresel Yemekleri Kursu

Mardin’in Yöresel Yemeklerini Öğreniyorlar

Mardin’in Yöresel Yemekleri Kursu

Mardin’in Yöresel Yemekleri Kursu

Mardin’in Yöresel Yemeklerini Öğreniyorlar

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, “Açtığımız Kurslar Şehre Katkı Veriyor.  Türkiye’nin en önemli mutfaklarından birisi olan Mardin Mutfağının gelecek nesillere aktarılması için kurslar açtık. “dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı Mardin’in yöresel yemeklerinin öğretildiği gastronomi kursunu açtı. İlk kursta 20 kursiyer şehre has kaburga dolmasından içli köfteye, yerel tatlılardan yabancı mutfaklara kadar birçok konuda ders alıyor. Öte yandan kursta ilk yardımdan ev ekonomisine kadar farklı yelpazede önemli bilgiler de veriliyor. Kursun neticesinde yerel lezzetlerin yanı sıra kadınların istihdama katılması da hedefleniyor.

Mardin Mutfağını gelecek nesillere öğretiyoruz

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan velili Mustafa Yaman, Şehre güzel çalışmalar yapmaya devam etiklerini ve çeşitli kurslar açarak şehre katkı sunduklarını söyledi.

Yaman, şöyle konuştu. “İlimizde insan odaklı çalışmalar ile önemli işlere imza atıyoruz. Özellikle dezavantajlı gruplar olarak nitelendirdiğimiz vatandaşlarımıza öncelik vererek sosyal sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Kadınlarımız da bu bağlamda bizler için önemli bir noktada yer alıyor. Yaptığımız tüm projelerde ilimizin değerlerini de unutturmamak adına planlamalar yapmaktayız. Bunlardan birisi de dillere destan olan Mardin Mutfağıdır. Kadınlarımızın ve yeni neslin mutfağımızı gelecek nesillere taşıması için kurs açtık” dedi.

Yaman, Açtığımız gastronomi kursuna özellikle genç kızlarımız yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Kısa bir sürede marifetlerini göstererek yöresel yemeklerimizi en güzel şekilde öğrendiler. Yapılan bu çalışma bize gelecek için de önemli ipuçları verdi. Bu nedenle bu tür kursların devamını sağlayarak şehrimize katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Midyat Gündem Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
hacer
hacer - 3 yıl Önce

biz şehir dışından katılmak istiyoruz yemek kursuna
buna göre bir kurs açılması mümkün mü
lütfeenn

SIRADAKİ HABER