6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde yıkıma neden olmuştu. Bu illerin yanı sıra alınan son karara göre Mardin, Batman, Bingöl, Kayseri, Tunceli ve Niğde'de afet bölgesi ilan edildi.

 Mardin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından, bugüne kadar kentteki 739 yapıda hasar tespit çalışması yapıldı.

Yapılan değerlendirmelerde 480 yapının hasarsız, 190 yapının az hasarlı, 59 yapının ise ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Ağır hasarlı yapıların 24’ünün Kızıltepe, 6’sının Artuklu, 2’sinin Derik, 27’sinin ise merkezde olduğu belirtildi. 

"BU İLLERDE DE HASAR GÖREN BİNALAR OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR"


AFAD tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "06.02.2023 tarihinde meydana gelen deprem afetleri nedeniyle yaşanan yıkım ve can kayıpları üzerine, 11 ilimiz ve Sivas ili Gürün ilçemiz Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi olarak kabul edilmiştir. Söz konusu depremler 11 ilimiz dışındaki bazı illerimizi de etkilemiş olup, hasar tespit çalışmaları neticesinde; Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman illerimizde yer alan bazı yerleşim birimlerinde az, orta veya ağır derecede hasar gören binalar olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, bahsi geçen illerimizde hasar meydana gelen binaların bulunduğu yerleşim yerleri de Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi kabul edilmiştir."